Hankó Faragó Miklós egy sajtótájékoztató keretében értékelte az elmúlt időszak politikai fejleményeit, ideértve a 86-os út és a népszavazás ügyét. Az ALON egy beágyazott miniinterjú keretében többek között az adócsökkentésről és a Zsanett-ügy különös fejleményeiről kérdezte az országgyűlési képviselőt.
Parlament
ALON: Ma délelőtt publikálták az Eurobarometer felmérését, mely szerint a magyar lakosság 91 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok az országban.
H. F. M.: Nem ismerem ezt a statisztikai adatot, de ránk mindig is jellemző volt, hogy negatívabb képet festünk önmagunkról, mint azok, kik kívülről néznek. Igazán sajnálom, habár én ennyire nem látom rossznak a helyzetet. Sok dolog van, amin feltétlen változtatnunk kellene: ilyen például a politika és a társadalom viszonya. A tavaly tavaszi kampány során az SZDSZ három dologra helyezte a hangsúlyt: adócsökkentés, olcsóbb állam és az egészségügy privatizációja. Hogyan állnak ezek a célok? Az egészségügy teljes átalakítását gondoltuk fontosnak, ennek egyik szegmense a privatizáció. Az egészségügyi tárca az SZDSZ kezében van, és igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a reform beinduljon. Ez elképesztő nehézségeket jelent, hiszen pozícióban levő egészségügyi vezetők kiskirályságait kell kimozdítani. Ha viszont nem állunk neki az átalakításnak, akkor sokkal nagyobb hibát követünk el, hiszen a mai rendszer finanszírozása olyan sok pénzbe kerül, ami nem tartható tovább. A kormánypártok közötti viták jelentős része szól a kisebb államról, az SZDSZ mindig is azt hangsúlyozta, hogy ne hozzunk létre új intézményeket. Végre fel kellene mérni, hogy mennyibe kerül az állam túlbürokratizált működése, a sorban állásokkal, a felesleges adatszolgáltatással, nyomtatványokkal. Ha ezen a téren pozitív változások vannak, akkor az általában hozzánk köthető. Az adócsökkentéssel kapcsolatban meggyőződésem, hogy az adókulcsok emelése vagy csökkentése nem jelent megoldást a gondokra. Átfogó adórefomot tartok szükségesnek, ennek keretében lehetne csökkenteni az össz-adóterhelést. Egyébként már ma is csökken, ez szemléletesen látható volt Gyurcsány Ferenc közgazdasági egyetemen tartott előadásában. Az más kérdés, hogy a megnövekedett infláció miatt ez most kevésbé érzékelhető. Az állami újraelosztás egyébként 51 százalékról 43 százalékra csökkent az elmúlt néhány év alatt, és ez részben kapcsolódik a kisebb állam kérdéséhez is. Mint jogi szakember mennyire kíséri figyelemmel a Zsanett-ügyet? Ez csak első hallásra bulvártéma, de elképzelhető, hogy mélyben nagyon nem az. Önmagára valamit is adó szakember nem nyilvánít véleményt, amíg a végleges ítélet meg nem születik. Ügyvédként tudom, hogy ilyen ügyben csak az rendelkezik megbízható információkkal és vonhat le bármilyen jellegű következtetést, aki konkrétan viszi az ügyet, ügyvédként, ügyészként, bíróként. Kívülálló esetén nagyon nem helyes az ilyesmi. Súlyosan hibáztatatom azokat az eljárási részvevőket, akik naponta kitálalják az ügy részleteit a sajtónak, kiszolgáltatott helyzetbe hozva az ügyfeleit. Emlékezetes, hogy a szakértők még le sem adták véleményüket, már nyilvánosságra kerültek belőle – utólag kiderült, hogy helytálló - információk. Ezt nagyon károsnak tartom, mert mindét oldalt meghurcolják, az ártatlanság védelme pedig mindenkit megillet. Annak örülnék, ha legközelebb csak az ügy végeredményéről kapnánk tájékoztatást. |