Elindult szombathelyi vagyonhasznosító

2007.07.06. 14:55

Kovács Előd vezérigazgató bemutatta az új városi „szupercéget.” Az ALON villáminterjút kért a vállalatvezetőtől.

Pénteken egy sajtótájékoztató keretében Kovács Előd vezérigazgató beszámolt a Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt. nevű új városi cég megszületéséről.

A vagyonhasznosító hivatalosan 2007. július 1-én indult két korábbi városi cég, a Házkezelési Kft. és a Városgazdálkodási Kft. összevonásából. Tulajdonosa a város, célja pedig hogy egy tőkeerős, komoly vagyontömeggel rendelkező céget hozzon létre, hitelképességével és az itt dolgozók tapasztalatával a piac egyik meghatározó szereplőjévé váljon, és ennek segítségével plusz pénzekhez juttassa az önkormányzatot.

A zrt. megalakítását a költségtakarékosság és a hatékonyabb működés is indokolta: ez utóbbi többek között a gyorsabb döntéshozatalt is jelenti.

Kovács Előd kiemelte: új alapokra kívánják helyezni az önkormányzat vagyongazdálkodását, az eddigi ingatlaneladások helyett a jövőben a vásárlás, beruházás, ingatlanfejlesztés, értékesítés és hasznosítás lesz a cél, hogy így gyarapítsák a város ingatlanvagyonát.

A vezérigazgató bemutatta az új cég kiemelt vezetőit is. Ezek szerint a zrt. gazdasági igazgatója Dr. Csatár Miklós, a városgazdálkodási egység vezetője Márkus István, az ingatlankezelési egység vezetője pedig Németh Imre lett, aki egyben a cég főkönyvelője is.

A két vállalat egyesülésesével létrejött „szupercég” csak a kezdet. Kovács Előd elmondta, a tervek szerint jövő év elején a szombathelyi ipari park mögött álló kft. is beleolvadhat a vagyonkezelőbe, emellett az önkormányzat különböző gazdasági társaságokban levő üzletrésze is megjelenhet apportként a most létrejött társaságban.

A sajtótájékoztató után lapunk egy rövid interjút készített Kovács Előddel:

ALON: Mindenekelőtt egy koncepcionális kérdés. Egy önkormányzatnak mennyire dolga profitorientált cégeket létrehozni? Hiszen a profitot a városlakók fizetik be.

Kovács Előd

K.E.: Az önkormányzatok számára egyre csökken az állami támogatás, ugyanakkor az bizonyos kötelező feladatokat el kell látniuk és fejlesztési elképzeléseik is vannak. Ebből következik, hogy kell, hogy legyenek olyan cégei, amelyek eredményt produkálnak. A lakossági befizetésből keletkező profit igaz a közszolgáltatásokra, például a távhőszolgáltatásra, a szemétszállításra vagy a parkolásra, de az ingatlanfejlesztés, amit mi foglalkozni kívánunk, teljesen piaci alapú tevékenység, ami nem ró többletterhet a lakosságra. Építünk, mondjuk, egy nyolclakásos társasházat, és azt a piacon értékesítjük. Ez esetben eddig a profit a helyi építési vállalkozásoknál csapódott le, most pedig áttételesen az önkormányzatnál.

Több magyarországi nagyvárosban működik hasonló önkormányzati cég, van, ahol több, van ahol kevesebb sikerrel. A kevésbé sikereseknek mi az oka?

Hogy erre válaszolni tudja, ahhoz teljes működésében látnom kellene azt a céget. Ez általában egyrészt menedzsment, másrészt annak a kérdése, hogy az önkormányzat mennyire enged a hozzáférést a vagyonához. Emellett a tevékenység is meghatározza a cég működését: a debreceni vagyonhasznosító például holding struktúrában tevékenykedik, ahol az egyes tagok tevékenysége annyira eltér egymástól, hogy veszteségfinanszírozást – például a médiákét - is nagyon jól meg tudják oldani.

És ez jó?

Ez a tulajdonos kompetenciája.

A szombathelyi vagyonhasznosító esetében van-e valami magyarországi minta?

A két cég ilyen jellegű összeolvadására és az üzletrészek apportálása direkt magyarországi minta nincs. Megpróbáljuk elkerülni a hibákat, és egy ideális konstrukciót kialakítani.
.