Az új Sonoma - a borkedvelő turisták Mekkája

2007.07.16. 22:23

A tengerentúlon is dübörög a nyár, ott is jól esik egy hűvös pincében bort szippantani. Főleg, ha több száz van a közelben.

Finom szellő fuvallatától hullámzó lila levendulamezők, illatos mandulafák, szőlőlugassal befuttatott vendégváró borozók - mintha a távoli Provence hangulata érintene -, pedig nem járunk olyan messze, csak Sonoma mesebeli kis falvaiban barangolunk. A táj páratlan szépségét úgy tudjuk a legjobban élvezni, ha aktívan magunk fedezzük fel.

Séf László

Már javában dübörög a nyár, a kaliforniai Healdsburgban vagyunk. Ez a vibráló, és gyorsan fejlődő kisváros helyi központja a több kulcsfontosságú borvidéknek.

Sonoma San Franciscótól csak egy óra vezetésre, Napától közvetlenül nyugatra helyezkedik el. A csodálatos vidék tradicionális Mekkája a borkedvelő turistáknak. Fehérre meszelt, tornácos házak sorakoznak a kacskaringós utakon, a völgyet körülölelő szőlődombokon apró présházak, borospincék, autentikus éttermek - finom ételekkel -, hangulatos fogadók - barátságos vendéglátással - hirdetik a bor kultuszát. A folyó széles kanyarulataiban fekvő tájat akár egy nap alatt is be lehet járni.

Sonoma rendkívül különleges hely. Healdsburg település magában elképesztően bájos és ellenállhatatlan. A város közepén helyezkedő főtér és környéke egy tökéletes, régi amerikai kisváros hangulatát kelti. Ezt fokozzák a már csak cowboy-filmekben látható fapadlós utcák és a környéken a csodálatos szőlőbirtokok, csábító borkóstolók.

Az új Sonoma – a borkedvelő turisták Mekkája


Healdsburg bizalmas, falusias szomszédja Dry Creek Valley. Világszerte jól ismert a minőségi Zinfandeljéről. A másik szomszéd, a terjedelmes Alexander Valley - az elegáns Cabernet hazája - és a nedves, gyakran ködös Russian River Valley, a tökéletes adottságú hely, ahol a Pinot Noir és a Chardonnay növekszik, hogy örömünkre lehessenek.

A három borvidék összesen körülbelül 15 ezer hektáron terül el. Russian River a legnagyobb, és az óceánnak köszönhetően a leghűvösebb is. Healdsburg városból délnyugati irányba vezetve elhaladunk a leghíresebb sonomai borpincék, többek között a Rochioli, a Williams Selyem és a Gary Farrell mellett. Aztán betérhetünk a Korbelt történelmi pezsgős-bor házba, ami a legfelkapottabb turisztikai célpont a vidéken. Felfedezhetünk sok kisebb pincét is.

Bárki, aki ivott már egy Chardonnay-t a Marcassi borászattól, egy Pinot Martinellit Blue Slide Ridgetől, vagy egy Sidurit a Hirsch pincétől, bizonyíthatja a tényt, hogy manapság a Sonoma partvidék termeli a legimpozánsabb Chardonnay-t és Pinot Noir-t Kaliforniában.

A jó bor és az értékes terület számos új potenciális termelőt invitál a környékre. Ők többnyire a bevált minőség bajnokait próbálják követni, például Helen Turley-t, aki 1991-ben kezdte ültetni a híres Marcassin borászatot ellátó szőlőtőkéket. Előtte a terület „terra incognita”, azaz ismeretlen, senki földje volt.

Az új Sonoma – a borkedvelő turisták Mekkája


A tájegység népszerűségét az is fokozza, hogy ez a terület tekinthető az amerikai bortermelés szülőföldjének.. Orosz gyarmatosítók 1812-ben, Fort Rossban ültették az első szőlőtőkéket, több mint egy évtizeddel megelőzve a spanyol katolikus papokat. 1980-tól számíthatjuk a modern korszakot, melynek úttörői Mick Bohan és David Hirsch voltak.

Két évtizeddel később a terület borászatokkal népesült be, a kisvárosokban sikkes butikok, előkelő antik kereskedések nyíltak. Nekünk a nyüzsgő hangulatú Healdsburg tetszett a legjobban. A főtéren 14 borkóstoló helyet számoltunk össze, a kínálat nagyobb nem is lehetne. Vannak a nagyok, mint például Kendall-Jackson, és a kisebbek, mint Tandem vagy Thumbprint Cellars.

Az egyik legnagyobb rendezvény a térségben a „Russian River Barrel Tasting”, azaz a hordókóstoló, amit minden márciusban tartanak. Ilyenkor ezernyi autó cirkál a kacskaringós utakon. A világ minden tájáról jönnek a borkedvelők és az ínyencek, hogy szippantsanak a több mint 200 borpince kínálatából.

Az egész napos barangolás után mi is megéheztünk. A Cyrus nevezetű étterembe tértünk be. Nem véletlenül, ugyanis a hellyel már régóta szemeztem. A séf, Charlie Palmer elég híresnek számít, Las Vegasban vezette - ugyancsak befutott - konyháját, az Aureole-t. Pazar „prix-fixe” menüt fogyasztottunk, amit a helyi Pinot Noir-val öblítettünk.

Sonoma gyarapodik, hírneve növekszik, a legnagyobb riválisa keleti szomszédja, Napa Valley. A két borvidék nemcsak a megyehatáron, de a gazdag borászati kultuszon is osztozik




Kuszkusz saláta


Kuszkusz saláta zöld paprikával és paradicsommal

6 főre

2 húsos zöldpaprika
1 pohár víz
1 pohár kuszkusz
Só, őrölt fekete bors
250 g apró paradicsom
1 kígyóuborka
Erőspaprika ízlés szerint
3 kanál koriander zöld levele apróra vágva (cilantro)
6 evőkanál oliva olaj
5 evőkanál citromlé
1 kávéskanál őrölt köménymag
1 kávéskanál fűszerpaprika
3 gerezd fokhagyma (kinyomva)

Serpenyőben ferforraljuk a vizet és belekeverjük a kuszkuszt, lefedjük , tűzről levesszük és 10 percig állni hadjuk. Közben a paprikákat kockákra vágjuk, az uborkákat megpucoljuk, végeit levágjuk, hosszában félbe vágjuk, magjait kidobjuk és kockákra vágjuk. A paradicsomokat félbevágjuk. Amikor a kuszkusz kihült már, keverőtálba tesszük, belekeverjük a paprikát, paradicsomot, az uborkát és a friss koriander leveleket. Külön keverőtálba összekeverjük az olivaolajat a citromlével, az őrölt köménymaggal, a fűszerpaprikával és a fokhagymával. Ráöntjük a kuszkuszt alapossan összekeverjük, sóval-borssal ízesítjük és hidegen tálaljuk.

Séf László logó

.