A guargumi és a dioxinok

2007.08.04. 18:29

Egy frissiben közzétett hivatalos dokumentum egész érthetően elmagyarázza, hogy miről van szó.

Mint ismeretes, a magyar hatóságok felfüggesztették a guargumi felhasználását, mivel az E-412-es kódjelű állományjavítóban dioxint találtak.

Hogy miről is van szó pontosabban, arra választ ad az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság honlapján közzétett mintegy 25 oldalas dokumentum, amiből mi a lakossági tájékoztatásra szánt mellékletet foglaljuk össze.




Lakossági tájékoztató a guar gumiról és a dioxinról

Az Európai Bizottság értesítette valamennyi tagállamot, hogy a RASFF rendszeren keresztül kapott gyors riasztás értelmében, a svájci élelmiszer-biztonsági hatóság értesítése szerint, magas dioxin és pentaklórfenol szennyezettségű guar gumi adalékanyag (E 412: guar gumi, guar gyanta, guar liszt) került forgalomba az Európai Közösségben. A rendelkezésre álló információk szerint egy indiai cég által forgalmazott tételeket érint a magas szennyezettség. Két svájci cégen keresztül 9 tagállamba kerülhetett a kérdéses tételekből, az adatok alapján Magyarország is érintett. Az Európai Bizottság elrendelte valamennyi tagállam számára, hogy a tegye meg a szükséges intézkedéseket. Ennek értelmében az FVM élelmiszerlánc-biztonsági szervei megkezdték az érintett tétel visszahívását és nyomonkövetési vizsgálatát, valamint az egyéb guar gumi tételek vizsgálatát, az illetékes társhatóságok bevonásával.

A guar gumi (guar gyanta és guar liszt) E412-es jelzésű, általánosságban veszélytelennek elismert, széles körben használt élelmiszer-ipari adalékanyag. A guar bab endospermiumának (belső táplálószövetének) őrleménye. A guar babot elsősorban Indiában és Pakisztánban termelik, kisebb ültetvények találhatók az USA-ban, Ausztráliában és Afrikában. A guar magok őrlése után keletkező fakó, piszkosfehér, szabadon eső, durva vagy finom őrlemény a guar gumi.

A kukoricakeményítőnel mintegy 8-szor erősebb víz-sűrítő képességű, így sokfajta felhasználása ismert, alkalmazható emulgeálószerként és stabilizálóként.
Élelmiszeripari felhasználási területei pl.:

■ Sütőipar: növeli a tészta nyújthatóságát, rugalmasságát, javítja az állagát, növeli eltarthatósági idejét. Töltött termékeknél meggátolja a töltelék kicsepegését, szivárgását, a tészta átnedvesedését.
■ Tejipar: sűríti a tejet, joghurtot, kefirt és a folyékony sajttermékeket, segít megőrizni a jégkrémek, sorbetek homogenitását, állagát.
■ Húsipar: kenő- és kötőanyag.
■ Öntetek és szószok: segíti a szószok, öntetek, ízesítők, ketchup-ok stabilitását és megjelenését.
■ Egyéb: levesporok, édességek, öntetes halkonzervek, fagyasztott élelmiszerek, takarmányok.

A dioxinok

A 'dioxinok' egy hasonló kémiai felépítéső klóratomokat és aromás gyűrűket tartalmazó szerves vegyületcsoport neve. A dioxinok közé tartoznak a legveszélyesebb vegyületek, amelyeket az ember valaha kibocsátott a környezetébe.

Dioxin termelődik vulkánkitöréskor vagy erdőtüzekkor, de olyan emberi tevékenységek során is, mint például a kipufogógáz-kibocsátás, legjelentősebb forrása a hulladékégetés. Egyes ipari folyamatok – pl. növényvédő szer-, papír-, PVC-gyártás – melléktermékeként is keletkeznek. Ezáltal bekerülhetnek a levegőbe, a talajba, a vizekbe, a táplálékláncba. A guargumi adalékanyagba is feltételezhetően környezeti kontamináció során került be.

Azért különösen veszélyes anyagok, mert nagyon kis mennyiségben toxikusak és nem ürülnek ki, a zsírtartalmú szövetekben raktározódva felhalmozódnak a szervezetben.

A dioxinok rákkeltőek, születési rendellenességet és zavart szexuális fejlődést eredményeznek, károsítják a hormonrendszert, az idegrendszert és az immunrendszert. A védekezési rendszer meggyengülése következtében gyakoribbak és súlyosabb lefolyásúak a fertőzéses betegségek.

A guargumi és a dioxinok

Jellegzetes mérgezési bőrtünet az ún. klórakne, mely jól látható a 2004-ben, az elnökválasztási kampány során nagy mennyiségő dioxinnal megmérgezett Juscsenko arcán. A mérgezés következtében Juscsenko arca eltorzult, a bőre foltokban megfeketedett és kiütések, gennyes kelések jelentek meg rajta.

A dioxinok nehezen bomlanak le a környezetben és a szervezetben, ennek következtében hosszú ideig jelen vannak.

Az EU a dioxinok megengedhető heti bevitelét 14/pg/ttskg-ban rögzítette, ami 60kg-os felnőtt ember esetében 120 pg TEQ dioxin mennyiségnek felel meg. Ez az érték a riasztásban szereplő 11560. számú tételből vett guar liszt mintából fogyasztott napi 0,3g mennyiség meghaladja. Amennyiben a guar lisztet az előírásoknak megfelelően feldolgozzák (feldolgozásnál kb.1% guar lisztet tartalmaz a végtermék), úgy ez az érték a végtermékből 30 gramm napi elfogyasztásával érhető el. Az adalékanyagot tartalmazó termékcsoportoknál a naponta elfogyasztott mennyiség azonban ezt az értéket általában meghaladja.

A hatóság tudomása szerint a jelenleg, guar gumi adalékanyag felhasználásával készült, forgalomban lévő élelmiszerek nem szennyezettek dioxinnal. A hatóság teljes körű országos vizsgálatot rendelt el az eset kivizsgálására.

(Megjegyzés: A dokumentum egy korábbi bekezdésében közli, hogy „a gyorsriasztási rendszeren kapott értesítés értelmében az India Glycols Ltd. és az Unipektin AG cégek forgalmazták a tételeket”.)

Forrás és további aktuális információk itt: www.oevi.hu
.