Az egészségügyi államtitkár Szombathelyen

2007.08.07. 19:42

Kovács Attila „rajtaütésszerűen” meglátogatta a Markusovszky kórházat, majd beszámolt a tapasztalatokról. Mi pedig kérdeztünk.

Kedden Szombathelyen járt Kovács Attila, az egészségügyi minisztérium államtitkára. Először a Markusovszky kórházat látogatta meg, majd közös sajtótájékoztatót tartott Németh Kálmánnal, a szabad demokraták megyei elnökével.

Németh Kálmán először röviden összefoglalta a helyi egészségüggyel kapcsolatos helyzetet, kiemelve a megyei kórház körül kialakult vitákat. A politikus ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az utóbbi időben elindulni látszik valamilyen kommunikáció, „aminek lehetnek pozitív eredményei”.

Az egészségügyi államtitkár Szombathelyen


Kovács Attila elmondta, Horváth Ágnessel miniszter asszonnyal felváltva, a Nagyvizit elnevezésű akció keretében járják az ország kórházait. A látogatásokra kicsit váratlanul – igaz, nem Mátyás királyként álruhában vagy betegként – kerül sor.

Az egészségügyi államtitkár kedden Zalaegerszegen és Szombathelyen tett látogatást; a sajtótájékoztatón értelemszerűen a második állomás történéseiről számolt be.

Kovács Attila elmondta: a Markusovszky a magyar kórházak azon szűk csoportjához tartozik, melyek még ma is rendelkeznek tartalékokkal, a struktúra átalakítás okozott ugyan itt is nehézségeket, de ezek kezelhetők.

A gazdasági gondokat enyhítendő, a kórház plusz gyógyító lehetőségeket, úgynevezett TVK-többletet kap a felülvizsgálat során, amely hosszabb távon rendezi a Markusovszky helyzetét.

Kovács Attila szerint a Nagyvizit egyik tapasztalata az, hogy a problémák a helyszínen jóval kisebbek, mint ahogy azok a médiában megjelennek, másrészt a reformok szemléletbeli változást is követelnek az orvosoktól. Ugyanakkor azt az államtitkát is elismerte, hogy vannak olyan kórházak, amelyek - maguknak köszönhetően - kezelhetetlenek.

Az ALON először azt kérdezte Kovács Attilától – tekintettel a politikai felhangoktól sem mentes szombathelyi vitákra -, hogy az egészségügyi tárca támogatja-e a kórházak gazdasági társasággá történő alakítását illetve a későbbi lehetséges működési privatizációt.

Az egészségügyi államtitkár válaszában elmondta: a minisztérium mindenképpen támogatja a gazdasági társasági alakulást, ugyanakkor abba nem kíván beleszólni, hogy a tulajdonos hogyan képzeli el a működtetést, a lényeg, hogy az intézmény ne költségvetési szervként működjön.

Lapunk arra a felvetésére, hogy a kormány úgy állt neki 2006-ben a reformoknak, hogy a koalíciós partnerek előtte nem tisztázták a finanszírozás és az egészségügyi pénztárak kérdését, Kovács Attila azt mondta, hogy ezek a viták valóban szerencsésebbek lettek volna az átalakulás kezdete előtt, de nem azért, mert akkor nem kezdték volna el a reformokat, hanem mert most gyorsabbak haladnának.
.