Ágh és Rettegi az oktatásról

2007.09.05. 18:14

A Fidesz szerint nem a tanulócsökkenés az oka a gondoknak, hanem a pénzelvonás. Érdekesen alakul a TISZK jövője is.

Az új tanév indulásának apropóján szerdán közös sajtótájékoztatót tartott Ágh Péter országgyűlési képviselő, a Fidelitas ügyvezető alelnöke és Rettegi Attila önkormányzati képviselő, a városi oktatási bizottság tagja.

„Az kormányzati intézkedések következtében körülbelül 30 milliárd forintot vontak ki az oktatásból, így nem a gyereklétszám, hanem a költségvetés az oka az iskolabezárásoknak és a pedagógus elbocsátásoknak” – mondta Rettegi Attila, aki szerint ez az év „az oktatás szomorú éve volt”, emlékeztetve, hogy a városban két önkormányzati általános iskola és egy szakmailag elismert kollégium szűnt meg.

Ágh Péter és Rettegi Attila

Az önkormányzat emelt ugyan a szociális és tankönyvsegélyen, de még mindig nevetségesen alacsonyak ezek az összegek a tanév elején felmerülő hatalmas költségekhez képest - hangzott el.

Rettegi szerint az oktatási rendszer folyamatos átalakítása nyugtalanságot okoz; most éppen a szakképzés van terítéken, például a közelmúltban a 100 milliárdokból kialakított TISZK-ekről kimondták, hogy át kell majd alakulniuk, mert nem illenek be az új rendszerbe. Az új elképzelés lényege, hogy regionális szinten határozzák majd meg a képzés irányait és arányait. Esetünkben például Győrben – a regionális oktatási és képzési bizottságban - fogják megmondani, hogy milyen irányban fejleszthetnek, milyen szakmát taníthatnak Szombathelyen. Nem is ezzel van a legnagyobb gond, mert ez még racionális is lehet, hanem hogy „kétévente újabb reformmozgalom indul”.

A képviselő úgy látja, léteznek jelentős pályázati források, de a szombathelyi várásvezetés ismét késésben van, nem látni azokat a projekteket, amikkel be lehetne kapcsolódni ezek megszerzésébe.

Ágh Péter a felsőoktatásról beszélt. Hangsúlyozta: az idei év az első, amikor majd a hallgatóknak tandíjat kell fizetniük, és ez a tény átformálja majd a felsőoktatásban résztvevő fiatalok összetételét. A 2006-os kampányban Arató Gergely, az oktatási tárca jelenlegi államtitkára úgy vélekedett, hogy nem támogatják a közvetlenül fizetendő tandíjat, mert az távol tartja a hallgatókat az egyetemektől. Az idei számok alátámasztják Arató nyilatkozatát. Míg 2006-ban 140 ezren jelentkeztek, és ebből 57 ezer fiatalt vettek fel a felsőoktatásba, addig idén az arány 108 ezer illetve 48 ezer. Ez a tandíjnak, illetve annak a hatása, hogy sok szülő nem meri vállalni a költségeket.

A kormányzat azt üzeni, hogy „ha nem vagy gazdag szülők gyereke, akkor ne akarj továbbtanulni” – vonta le a következtetést Ágh, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskolán 33 százalékkal kevesebb diák lesz az államilag finanszírozott képzésben.

A képviselő szerint a helyzetre megoldást jelenthet a sikeres népszavazás, aminek következményeként eltörlik ezt az igazságtalan rendszert.

Az ALON felvetésére, mely szerint egyes vélemények szerint újabb iskolabezárásra van szükség Szombathelyen, Rettegi Attila úgy reagált, hogy a gondok igazából 4-5 év múlva fognak tetőzni, de összevonásokkal, integrációkkal és hasonló átgondolt intézkedésekkel el lehetne kerülni a drasztikus, egyik napról a másikról történő iskolabezárásokat.
.