Szombathely - Berzsenyi tér

2004.01.30. 23:12

Egyes vélemények szerint a Berzsenyi tér és a hozzá kapcsolódó Templom tér az ország legszebb barokk épületegyüttese. Ez a vetület nyilván ízlés dolga, ám kétségtelen, műemlékek szempontjából a legsúlyosabb szombathelyi helyszín.

Szombathely - Berzsenyi tér

A tér – a szűken mért ülőalkalmatosságok miatt – csak mérsékelten alkalmas szemlélődésre, de hála az utóbbi évek felújító munkálatainak, a szemnek igen kellemes látványt nyújt állva is. Az érdem java része Szombathely első püspökéé, Szily Jánosé, aki idehívta dolgozni a Bécsben élő híres építőmestert, Hefele Menyhértet (1716-1794). Az ő nevéhez főződik a Székesegyház, a Püspöki Palota és részben az Eölbey-ház. A Berzsenyi tér hangulatán még ma is érződik, hogy a világias, kereskedők és pénz uralta Fő térrel ellentétben ez a hely volt – és részben ma is - a megye és a megyeszékhely vallási és politikai központja.

Elsőre nem is könnyű észrevenni a többi épület síkja mögé bújó Székesegyházat,

A szombathelyi székesegyház

melynek méretei csak előtte állva rajzolódnak ki igazán. Kevesen tudják, hogy Magyarország harmadik legnagyobb templomáról van szó. Annak idején 23 évig épült (1791-1814). Kupolájában ismételte meg 1880-ban Kuncz Aladár Foucault-nak az ingakísérletét, újfent bizonyítván, hogy a föld forog. 1945. március 4-én egy bombázás súlyosan megrongálta az épületet, a Maulbertsch-freskók teljesen elpusztultak. Ezért tűnik a kupola oly díszítetlennek.

A tér másik domináns épülete az 1783-ban elkészült Püspöki Palota, hazánk egyik legszebb késő barokk műemléke. Sajnos csak egy része áll a látogatók számára nyitva, ott viszont remek Dorffmaister-freskókat csodálhatunk meg.

A Székesegyház túlsó felén áll a szintén ebben az időben épített Szeminárium, amely egyben az Egyházmegyei könyvtárnak is otthont ad. Előzetes bejelentkezéssel megtekinthetők az itt található kódexek és ősnyomtatványok, éppen úgy, mint a második emeleti Dorffmaister-terem.

Szombathely - Püspöki palota télen

A Székesegyházzal szemben áll az úgynevezett Eölbey-ház, amelyet szintén Hefele tervezett, de már Anreiht János György fejezett be.

A tér déli oldalát a Megyeháza nemrég felújított tömbje zárja, amely mostani, eklektikus formáját 1880 után kapta.

Kakukktojásként „illeszkedik” ide a főiskola modern zöld épülete, de ne ítéljünk elhamarkodottan: a tervező keze kötve volt. A háború előtt itt volt a Városháza, de az a bombázások során elpusztult. Tragédia, hogy a kommunista párt ide, a barokk városközpontba építette borzalmas szocreál székházát. A rendszerváltás után aztán lehetőség lett az épület eldózerolására vagy újjáépítésére. Az illetékesek az utóbbit választották.

Szombathely - Berzsenyi tér éjjel

A tér és a Hollán Ernő út sarkán van a Smidt Múzeum, egy hajdani magángyűjtemény, amelyet Smidt Lajos sebészorvos adományozott a városnak.

A Székesegyház mellől tudunk bejutni a római kor egyik legjelentősebb magyar emlékhelyébe, a Romkertbe.

Kicsit feledve a kultúrsznobizmust: Nem lenne teljes a Berzsenyi tér bemutatása, ha nem tennénk említést a Megyeháza mellett nyílott apró pecsenyesütőről, ahol a sok történelmi emlék mellett mennyei sültkolbásszal és velőspirítóssal áldozhatunk a jelenkor örömeinek is.

.