
Szombathelyen járt Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese, országgyűlési képviselő. A politikus szerda délután közös sajtótájékoztatót tartott Gróf Istvánnal, a párt megyei választmányának az elnökével.
A parlamentről és a folyosóról

„A világon semmi nem változott, a kormány ugyanazt a politikát folytatja, amit eddig, és az ellenzék is” – kezdte az idei őszi parlamenti munka értékelését Hock Zoltán, aki szerint a Fidesz kivonulása a azért is baj, mert demoralizáló: az emberek azt várnák el a képviselőktől, hogy a közjót szolgálják, ezt meg az ülésteremben jobban lehet, mint a folyosón.
A középosztályról, az egykulcsos adóról
Az MDF fontosnak tartja a középosztály helyzetét, mert ez a réteg „húzza a hátán az országot”, bennük van képesség, hogy saját életüket jobbá tegyék, hogy gondoskodjanak önmagukról, ami fontos érték egy konzervatív pártnak, ám a kormány politikája pontosan ezzel ellentétes folyamatokat indít el – hangzott el.
Az országot nem lehet pusztán fiskális eszközökkel kirángatni a bajból, ezért az MDF idén is beadja a költségvetés módosításaként az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetését célzó indítványát. Ez jutalmazná a nagyobb teljesítményt, csökkentené a munkanélküliséget, növelné az állami bevételeket, és nem mellékesen több régióbeli állam meglépte már.
Ha a mai pénzügypolitika folytatódik, akkor nemhogy növekedés nem lesz, de akár hanyatlásnak is indulhat a magyar gazdaság, ennek minden következményével együtt – mondta Hock Zoltán, hozzátéve, hogy amikor csatlakoztunk az EU-hoz, akkor még „bezzeg országnak” számítottunk, most is, csak most a sor végéről számítva.
Az önkormányzatok siralmas helyzete
Az elnökhelyettes szerint siralmas helyzetben vannak az önkormányzatok, mert a kormány a konvergencia-program összes gyötrelmét – egészségügy, oktatás, szociális területetek - áttolta az önkormányzatokhoz.
Az önkormányzatok eladósodottsága drámaian nő, már nemcsak a kistelepülések, hanem nagyvárosok is „elképesztően” eladósodnak. Példaként Budapest, Pécs és Szeged neve hangzott el.
A Petőfi Rádió törvényt sért?
Az ALON tudósítója arra kérte Hock Zoltánt, hogy Pécs után Szombathelyen is fejtse ki, mint gondol a megváltozott Petőfi Rádióról, a közszolgálatiságról.
A rádió tartalma ízlés, sőt generációs kérdés, azzal nem kívánunk foglalkozni – válaszolta a politikus, a kérdés az, hogy a rádió megfelel-e a médiatörvénynek, sérti-e- a versenyjogi törvényeket.
A képviselő szerint a Petőfi Rádió a jelenlegi struktúrája sérti a médiatörvényt, mivel ugyanolyan szerkesztési elvek érvényesülnek, mint a kereskedelmi rádiókban, akik viszont súlyos pénzeket fizetnek ki például koncessziós és terjesztési díjként, ami pénzekből az ORTT a közszolgálati médiákat – mint például a Magyar Rádió – támogat.
„Mi csak egy anomáliára szeretnénk felhívni a figyelmet, arra, hogy a politika adós ebben az egész történetben” – célzott Hock Zoltán a kissé szakállas médiatörvényre, felhívva a figyelmet, hogy a közelmúltban az EU több millió eurós büntetést rótt ki a dán közszolgálati televízióra, „aminek hasonló trükkjei voltak”.
A politikus emlékeztetett: „virtuálisan” felszólította az ORTT-t, hogy az a maga eszközeivel vizsgálja meg az átalakult Petőfi műsorstruktúráját, és hogy ez hogyan illeszkedik a médiatörvényhez.
Az önkormányzatok tanulságai
„Nem folytatunk kétfrontos harcot, nincsenek nekünk ilyen indulataink” – válaszolta az ALON állítást is megfogalmazó kérdésére Hock Zoltán, amikor arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen tanulságai vannak az egyéves – országos szinten vegyes baloldali és jobboldali koalíciós - önkormányzati részvételnek.
Az alelnök elmondta: a párt önálló tényezőként vesz részt a közéletben, és ez lendületet adott az MDF-nek. Ennek a politikának a visszaigazolása abban is mérhető, hogy minden közvélemény-kutatás szerint a párt immár stabilan az ország harmadik legnagyobb politikai ereje, a parlamenti küszöb felett.
A Vas megyei termékeny táptalajról
Gróf István felidézte – meg nem nevezve – azt az egy évvel korábban a pártból kilépő helyi politikust, aki egy interjúban azt jósolta, hogy ez kilépési lavinát indít el.
Ehhez képest tavaly június óta 32 százalékkal emelkedett az MDF tagok száma, ez sokszorosa a kilépőknek, akiket egy kézen meg lehet számolni – tudtuk meg, mint ahogy azt is, hogy a párt nem erőltette a toborzást, semmiféle „felvásárlási hullám” nem volt, mint „volt más pártok vonatkozásában”.
„Termékeny talajra hullott az a politika, ami az MDF irányvonalát jelzi” – mondta Gróf István, aki közölte, hogy az elnökhelyettes a sajtótájékoztató után „a termet megtöltő új tagoknak” fogja átadni a tagkönyveket.