Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon

2007.10.18. 01:29

A „Gyurcsány, takarodj!” rigmus már több mint ismerős a fülnek, a magyar-szlovén kormányülés szép csendben csordogál, így az ALON tudósítója nem harapja le az ujját izgalmában a szerdai miniszterelnöki látogatáson. Viszont végigcsinálja a protokollt és családias ünnepségen tiltakozik a környezetszennyezés ellen.

A fémkorláttól a kormányülésig

A Magyar és a Szlovén Köztársaság elitjeinek szentgotthárdi találkozását szigorú biztonsági vonalak őrzik. A vasútállomás tőszomszédságában álló Hotel Lipa két védelmi vonalán kell bejutni az előre akkreditált újságíróknak. Amint a külső korlátnál a felmutatott újságírói igazolvány tulajdonosának belépési jogosultsága beigazolódik, beléphet az erősen militarizált zónába. Itt a hotelt övező utcákban a találkozó épülete felöl szinte végig kocsik állnak, melyeknek a fele személyautó, a többi pedig ugrásra kész felfegyverzett vagy hamar ilyenné válni képes rendőrökkel van tele. Magába a kormányülésnek, majd az azt követő sajtótájékoztatónak helyet adó szállodába táskavizsgálat, fémdetektoros kapu és fényképezőgép-ellenőrzés után lehet belépni. Onnan azonban szabad a pálya, a sajtó munkatársa azt szed össze a soknyelvű forgatagból, amit csak akar, bár – tegyük hozzá – botránykrónikás izgalomra itt már nincs számottevő esély.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Ki hát a tüntetők közé, a kormányülés zanzáját úgyis megkapjuk majd az utána következő sajtótájékoztatón tíz percben. Na nem mintha a fotóshad soká maradhatna, alig ül le Gyurcsány Ferenc és a szlovén miniszterelnök, Janez Janša az asztalfőre, a gyorstüzelővel felszerelkezetteknek már köszönik is a jelenlétüket és az ajtó felé kezdik terelgetni őket.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Szóval a tüntetők. Amit kimegyek az épületből, az egyik táskaturkász testes ember figyelmeztet, hogy visszafelé ugyanez lesz pepitában. Rendben, állok elébe – mondom. Kint az egyik korlátnál a Jobbik szentgotthárdi szervezete által közzétett meghívásnak eleget tevő harminc, maximum huszonéves fiatal (köztük Bana Tibor városi pártelnökkel) kiabálja, hogy „Gyurcsány, takarodj!”, sőt egyenesen haza is küldenék, mondván, hogy ez úgyis az utolsó táncfelkérése. Amint fotózzák, kamerázzák őket bentről a médiamunkások, a személyiségi jogaikra hivatkozva tiltakoznak. Hanem a kép- és hangrögzítővel felszereltek rájuk se hederítnek, serényen teszik a dolgukat.

A félelem megeszi a lelket

Mivel esemény semmi, körbejárom a korláton belüli utcákat, de alig valami történés: a fentebb leírtak csak. Indulván vissza az épületbe, az egyik családi ház kerítésén egy negyvenes férfi és az anyja könyököl és bizonnyal valami hasonlóra vadásznak, mint jómagam. Odamegyek hát a férfihoz. Bemutatkozom, hogy ki, honnan és mit, majd megkérdezem, hogy válaszolna-e néhány kérdésemre. Igen, bólint, hát az épületbeli banzájt és a rájuk való hatását kezdem firtatni, hogy volt-e felszólítás az irányukban a rendőrök részéről, netán valami házkutatásféle. Már épp mondaná a férfi, de a nyugdíjas korú asszony hevesen tiltakozni kezd, hogy egy szót se mondjon, mert csak a bajt hozza vele a nyakára. Hanem a férfi rá se hederít, jön ki a kerítésen kívülre, és készségesen válaszolna. Csakhogy az anyja rántja vissza, löki félre, meg felém is jön, hogy takarodjak, semmi keresnivalóm itt, neki nem hiányzik, hogy rászálljanak. Legyen úgy, elnézést, mondom, azzal otthagyom őket. Úgyis kezdődik a sajtótájékoztató.

Tollal hitelesítve

Öt megállapodás kerül aláírásra. Kézjegyükkel látják el az együttműködési megállapodást a Magyar Köztársaság Miniszterelnöki Hivatala és a Szlovén Köztársaság Közigazgatási Minisztériuma között az elektronikus kormányzat tárgykörében. A Magyar Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma és a Szlovén Köztársaság együttműködési programot szignózza a 2007-2008-as évekre alapozón.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Az ITDH és a Szlovén Befektetési Ügynökség közötti kooperáció is aláírásos szentesítésre kerül. A Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és a Szlovén Ipari és Kereskedelmi Kamara közötti megállapodás úgyszintén aláírása kerül. Végül a Demokratikus Átalakulásért Intézet és az Európai Perspektíva Központ közti együttműködési nyilatkozatra is odakerülnek a hivatott nevek.

Tömören a médiának

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fontosnak tartja ezt az első esetet, mikor egy kormányülést két országban tartottak meg. Ebben is az együvé tartozás szimbólumát látja. Tárgyaltak például közös Interreg programokról, a magyar, osztrák, szlovén és horvát együttműködés szorosabbra fűzéséről, egy Duna-Dráva vízgazdálkodási tervről és az egészségügyi rendszer korszerűsítéséről.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Gyurcsány Ferenc aztán áttér a felsőoktatási és kulturális együttműködés taglalására, például magyar-szlovén, szlovén magyar nagyszótár, és magyar-szlovén kéttannyelvű periodika kiadása. Megállapodtak a Balassi intézet és a Magyar Nemzetségi Művelődési Intézet között átfogó megállapodásról. Az ország első embere végül a Felsőszölnök és Kétvölgy között húzódó út délutáni alapkőletételének megtörténtét említi, meg hogy egy év múlva ismét találkoznak.

A tüntetés a termálfürdőnél

Szülők, gyerekek, játszótér, zene, ingyen szendvics és tea: mindez a termálfürdő mellett, ahova a környezetvédő szervezetek hirdettek tüntetést. Ha nem volnának a német és magyar (sőt: néha kevert nyelvvel) feliratolt táblák, egykönnyen azt hihetnők, családi rendezvény zajlik. Hanem ezek a táblák és a Kormorán dalai a háromhatárról, a nemzetről és az ezekhez köthető témákról máshova mozdítják a rendezvény súlypontját.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Mint ahogy az elhangzott beszédek is. V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő például arról beszél, hogy a szemétégető ügyében helyben már mindent megtettek, most a kormány következik. A politikus szerint az ügy túlmutat a pártok keretein, ő is félreteszi a kormánnyal szembeni ellenérzéseit, ha az e térség érdeke. Például ha a környezetvédelmi miniszter határozottan lép fel, markáns lépéseket tesz, akkor azokat elismeri, mint ahogy történt ez a Rába ügyében is tett. Részeredmények sem ott nem voltak, sem itt nem lehetnek – hangsúlyozza -, csak akkor mondhatjuk magunkat sikeresnek, ha nem itt építik fel a szemétégetőt. Ezt azonban csak a magyar kormány érheti el határozott fellépéssel. „Ezt elvárjuk, kérjük és számon kérjük” – jelenti ki.

Gyurcsány Ferenc Szentgotthárdon


Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere lehetőséget kapott, hogy a kormányfővel tárgyaljon erről a kérdésről. „Tudjuk, akarjuk és meg fogjuk akadályozni, hogy Szentgotthárd közelében épüljön fel a hulladékégető!” – idézi a szónok Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szavait. Elmondja azt is, a sajtótájékoztató után beszélt Fodor Gáborral és Gönz Kingával is a szemétégető ügyében – mondta. Ausztria teljesen másképp viselkedik, ha kellemetlen helyzetbe hozzák – hangzik el az egyik kulcsmondat.

Viniczay elmondja még: Szentgotthárd önkormányzata kampányt indít annak érdekében, hogy maguk mellé állítsák az osztrák lakosságot, és egyáltalán, mindent meg fognak tenni azért, hogy Ausztria szégyenbe kerüljön, ha nem talál egy másik helyszínt.

Mire mindez elhangzik, a két miniszterelnök már valószínűleg két ország fővárosában van.
.