Októberi közgyűlés - Volt már rosszabb is

2007.10.25. 21:45

A délelőtti kakaskodások és személyeskedések után a délután nyugalomban és konstruktívan telt. A megemelt lakbér úgy került a vita központjába, hogy nem is volt terítéken, és ami a valódi konkrétumokat illeti: rendőrlámpa és körforgalom lesz például a Thököly úton.

Lakbéremelés: a napirend nélküli napirend

A nap elején a polgármester a gencsapáti rendezési tervet vetette fel sürgősséggel a napirendek közé, és ugyanezt szerette volna Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője is az „elementáris felháborodást” kiváltó lakbérrendelettel, de ez hivatalosan nem sikerült. Figyelemre méltó, hogy a szocialisták nagy része a szavazásnál politikusan tartózkodott az állásfoglalástól, Ipkovich György polgármester meg kompromisszum gyanánt azt ajánlotta, hogy novemberben térjenek rá vissza.

Ennek ellenére valahogy mégis a délelőtt egyik központi kérdése lett a lakbéremelés.

Szombathely, városháza

Az ellenzéki álláspontot talán leginkább a Takátsné Tenki Mária felszólalása jellemezte, aki azt kérdezte, hogy miért nem tartott a témában lakossági fórumot a polgármester, miért nem állt az emberek elé elmondani, hogyan is van ez a 92 százalékos emelés? A liberálisok álláspontját megérti – mondta a képviselőnő –, de egy baloldali pártét nem, mert ezek vadkapitalista módszerek, no meg az embereket sem informálták kellőképpen.

Molnár Miklós (Pro Savaria) azt hangsúlyozta, hogy az új lakbérrendszerrel nettó 300 millió forinttal nő az önkormányzat bevétele, ami a számítások szerint – kompenzáció ide vagy oda – átlagosan 70 százalékos emelkedést jelent. Ő úgy véli, kellene egy önkormányzati rendelet, ami kimondja, hogy a pluszpénzt csak lakásvásárlásra és felújításra lehetne használni. Ennek hiányában fennáll a veszély, hogy ezzel az összeggel az új vagyonkezelő cég működési adatait kozmetikázzák majd fel.

Minderre Ipkovich György polgármester úgy reagált, hogy azért drasztikus a lakbéremelés, mert drasztikus a lemaradás az árakban. A támogatási rendszer átalakítása után lesz pénz lakásfelújításra, lakásvásárlásra. A témához visszatérnek majd novemberben, a rendszert meg folyamatosan vizsgálják majd.

Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) a jórészt a tegnapi sajtótájékoztatón elmondottakat ismételte meg, és közölte, hogy nincsen szó válsághelyzetről, és azt sem szabad elfelejteni, hogy a városban sokan és sokkal magasabb bérleti díjat fizetnek a lakásbérletért a piacon, még a megemelt önkormányzatinál is magasabbat. Mondandóját illusztrálandó az ellenzéki frakcióvezetőt, Marton Zsoltot hozta fel példának, aki most 15 ezret fizet havonta a lakásbérletért, jövőre 30 ezret fog, és ami összeg még mindig a piaci ár alatt van. Ennek a bejelentésnek aztán később persze visszhangja lett.

Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) szerint az ellenzék hangulatkeltéséről van szó, majd felidézte az Antall-kormány döntését, melynek nyomán eladták a bérlakásokat, és a város tulajdonában olyan ingatlanok maradtak, amilyenek. Nem könnyű tehát az önkormányzat helyzete, ráadásul pont az alacsony lakbérek miatt nem volt lehetőség fejlesztésekre. Beszámolt azokról a tervekről is, hogy magántulajdonban levő lakásokat vesznek majd bérbe, amiket szociális célra adnak ki.

Horváth Csaba (Fidesz) szerint nem kell az ellenzéknek hangulatot keltenie, mert a lakosság körében eleve rossz hangulata van, a képviselők meg azért vannak, hogy megoldják a problémákat. A városvezetés részéről a piaci viszonyok emlegetése meg azért nem igaz, mert ezeket a lakásokat egyáltalán nem piaci alapon válogatják ki a lakók, ezek szociális bérlakások.

A téma kapcsán sok más is elhangzott, főleg ahhoz képest, hogy a kérdés nem volt napirenden. Valószínűleg mindkét fél alaposan rá fog gyúrni a novemberre, amikor elvileg hivatalosan is terítékre kerül a kérdés. Addigra nagyjából az is látszik majd, hogy a lakosság érintett rétege mennyire lesz együttműködő az önkormányzattal.

István és egyéb politikai ütésváltások

Az októberi közgyűlés egyáltalán nem tartozott a durvábbak közé, de azért a délelőttnek voltak belemenősebb pillatanai is. Lazáry Viktor (Fidesz) először arról számolt be, hogy a Fidesz a városban 7000 aláírást gyűjtött össze a népszavazás kapcsán, és jó lenne, ha a városvezetőség is kimenne az emberek közé, mert akkor látnák, hogy nem hangulatkeltésről van szó. Másrészt úgy vélte, hogy Czeglédynek nem kellene személyeskedni akkor, amikor az elmúlt egy évben „ismerősei zsíros állásokat kaptak.”

Ezután felhozta P. István ügyét, melyről a közelmúltban a Fidesz sajtótájékoztatót tartott.

Ipkovich válaszában elmondta, hogy bekérette az iratokat, az APEH az ominózus számlát rendben találta, és úgy tűnik, pénze sem hiányzik senkinek. Bűncselekmény gyanúja eddig nem merült fel, ha ilyent jeleznek, akkor intézkedik. István pedig „azért távozott, mert el kellett távoznia”.

A távozás okainak magyarázatával láthatóan nem volt maximálisan elégedett Szakály Gábor (Fidesz), aki azt közölte: „ez csak a jéghegy csúcsa, Zuchlag csápjai elértek Szombathelyre is”, a polgármester asztalán van egy levél, amelyben az áll, az érintett fiatalembernek problémái voltak egy egyesület elszámolása kapcsán is.

Mivel a polgármester nem egészen erre válaszolt, Marton Zsolt később pontosított: egy olyan egyesületről van szó – amelynek egy vezetőségi tagja most is a közgyűlésben ül – és amely 1,2 millió forintos önkormányzati támogatást kapott. István itt is szervező volt, és a mai napig nem számolt el a tombolapénzzel. „Az ügyet elsikálják, P. Istvánt meg minél messzebb eltávolítják a polgármesteri hivataltól, aztán majd lesz, ami lesz”. Erről nem hajlandó a polgármester tudomást venni, pedig olyan emberről van szól, aki a polgármestert éveken át kísérgette – mondta Marton, ami után Gyimesi József (ESZE) a félreértések elkerülése végett jelezte, hogy nem az ő egyesületéről van szó.

Ipkovich válaszában elmondta, hogy sűrű teendői közben nem ér rá tombolajegyekkel foglalkozni, viszont van egy apparátus, amely elszámoltatja a civil szervezeteket. Ha volt ilyen ügy, biztos intézkedtek, ha nem, akkor is bárki tehet bejelentést.

Marton Zsolt Czeglédy fentebb elhangzott lakásbérletes mondata kapcsán közölte: nem rendelkezik lakásbérleti szerződéssel, feleségének van köztisztviselői szolgálati lakása, amiért piaci bérleti díjat fizet. „Azt hiszem, nem Czeglédy Csabától kell engedélyt kérnem, hogy amikor megházasodom, lakhatom-e együtt a feleségemmel … ilyen időket nem élünk, bár Czeglédy Csaba törekszik rá” - szólt a replika.

A személyeskedést Horváth Zsolt (Fidesz) is elítélte, szerinte inkább értelmes vitákkal kellene előrébb vinni a város ügyét.

Még ide, a politikailag érzékenyebb kategóriába tartozik Marton Zsolt későbbi kérése is, hogy szeretnék látni a város és a Safót kiadó ProMed Kft. közötti szerződést, hogy majd tudják kezdeményezni annak felbontását. Ezután egy kis vita keletkezett a szerződéstervezet és a szerződés különbségéről és azonosságáról, majd Ipkovich arra emlékeztetett, hogy a Safó kiadását a bíróság jogszerűnek találta. Lazáry Viktor meg arra, hogy a bíróság nem ezt mondta, csak azt, hogy a másik félnek nem volt joga bírósághoz fordulni.

Mit lehetett megtudni a kérdésekből és válaszokból?

Sok lényeges információval nem gazdagodtak ezen a délelőttön a közgyűlést figyelemmel követők, de a rend kedvéért leírunk néhányat.

Marton Zsolt azt kérdezte, milyen eredményeket sikerült elérni Kínában, a polgármester lát-e lehetőséget arra, hogy kínai befektetők érkeznek ipar, kereskedelem, logisztika terén? Ipkovich György elismételte a sajtóban korábban közölteket, mely szerint az együttműködés a leggyorsabban az oktatásban és a kultúrában tud realizálódni. Először 10 diák cseréjére kerül sor kísérleti jelleggel, akár jövőre. Később közös vállalat létesítése is lehetséges, például az építőipar területén.

Menetrendszerűen előkerült a sportcsarnok ügye, melyet ismét a Pro Savaria képviselői (Prugberger Emil, Molnár Miklós) forszíroztak. A városvezetés beszámolói alapján kiderült, a Strabag garanciális javításai és az Unihall működtetése miatt folyamatosan zajlanak a felek között az egyeztetések, tárgyalások, de közel sincs pont a mondat végén. Molnár Miklós a polgármester „titkos házassága”-ként jellemezte a működtetővel kötött szerződést, amely szófordulatot Ipkovich többször is idézte – más összefüggésben - a délelőtt folyamán.

Molnár Miklós abbéli aggodalmának is hangot adott, hogy az adóosztály szerint 200 millióval kevesebb iparűzési adó folyt be, mint amennyire számítottak, és hogy nem lesz-e ebből baj a költségvetésben, de a polgármester láthatóan könnyen elhessegette ezt a lehetőséget.

Tarján Jenő (Fidesz) orvosként odabökött a Béres-cseppeknek, aztán kiderült, a cég nem kereskedni vagy gyárat építeni akar itt, hanem az állomás melletti új autóbusz-pályaudvar építése ügyében tapogatózik. A Béres Zrt.-t viszont megvédte a közgyűlés másik orvosa, Prugberger Emil, mondván, a csodaszereknek ő sem híve, de a cég nagyvonalúan és önzetlenül támogatta a szombathelyi egészséghetet.

Az előterjesztések kapcsán

A városatyák még ebéd előtt lezavartak néhány előterjesztést. Viszonylag zökkenőmentesen lett beapportálva a Hemo az immár hivatalosan is SZOVA mozaikszóra hallgató vagyonkezelőbe, ugyanakkor az ellenzéki képviselőket láthatóan nem kápráztatták el a szombathelyi foglalkoztatási paktum eddigi konkrétumai, és ennek hangot is adott Marton Zsolt és Takátsné Tenki Mária.

Ugyanezen ellenzéki képviselők a belső ellenőrzési terv kapcsán azt találták említésre méltónak, hogy a városvezetés megbízást adott egy off-shore vállalkozásnak, hogy törvényességi ellenőrzést folytasson a hivatalban, majd a jelentésük alapján a közbeszerzési csoportot átszervezték, hogy történetesen ugyanez a cég, az Absolute Consulting kapjon megbízást a város közbeszerzéseinek lebonyolítására.

Ipkovich György a cég kiválasztását a hatékonysággal, az átláthatósággal és követhetőséggel indokolta. Takátsné szerint viszont egy off-shore cég megbízása nem pont az átláthatóságot szolgálja, a városban lenne ehhez a feladathoz elég szervezet és szakember.

A polgármester ezek után közölte: a szóban forgó céggel 2008 januárjáig dolgoztatnak, aztán újra választanak, és ha legközelebb is egy off-shore cég adja a legjobb ajánlatot, akkor ismét ilyen céget bíznak meg. De ezt majd még a közbeszerzési bizottság véleménye is befolyásolja.

(A történet folytatása: az Absolute Consulting pénteken egy sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünknek, melyben közlik, hogy az ellenzéki képviselők félreértés áldozatai lettek: a céget összekeverték egy hasonló nevű céggel. A sajtóközlemény itt olvasható.)

Józing Antal

---------------------------------------------------

Nyugis délután

A délután nem nagy vitákra okot adó napirenddel folytatódott, ám azt nem mondhatjuk, hogy ezek ne lennének jelentősek. Biztató jel, hogy a viták nem kifejezetten pártpolitikai vonalak mentén, sokkal inkább az ügyek előremozdítása, átgondolása érdekében zajlottak, még akkor is, ha néha inkább hátramozdításnak tűnő észrevételeket tettek a képviselők.

Vita nélkül döntöttek a Vízöntő utca 7. szám alatt lévő ingatlan értékesítéséről szóló pályázat ismételt kiírásáról. Jelzés érkezett ugyanis magánszemélyektől, hogy megvennék a már nyár eleje óta gazdára váró ingatlant, amelyért eddig nem volt túl nagy a tolongás. A Vagyonhasznosító Zrt. (SZOVA, hogy szokjuk az új nevet – a szerk.) tulajdonában álló telek értékesítéséből származó bevételt a közgyűlés a zrt.-től elvonja „fejlesztési célú bevételeinek fedezetére.”

Lámpa lesz a Thököly úton

A forgalmi rend jelentős változtatásáról, illetve méret- és súlykorlátozás bevezetéséről határoztak a képviselők. A lakók kéréseit és az utak méretét és teherbíró képességét figyelembe véve két ütemben korlátozzák az átmenő tehergépjárművek forgalmát az Éhen Gyula-telep egyes utcáiban. A Hadnagy utcában visszaállítják a kétirányú forgalmat.

A Thököly utca és az Aréna utca kereszteződésében nem lesz lámpa, lesz viszont a Thököly úton a Külsikátor vonalában. A Fidesz ezzel kapcsolatban háromnapos forgalomszámlálást és környezetvédelmi hatástanulmányt javasolt. Ezt nem fogadták el, és ugyancsak figyelmen kívül hagyták Prugberger Emil, a körzet képviselője felvetését: Nem venné a szívére, ha ott egyetlen embert is elütne az autó, de megjegyezte, hogy ott fognak pöfögni az ablakok alatt a lámpával feltartóztatott járművek.

Inkább akceptálták Gyimesi József kérését, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az egyetlen négysávos út, ahol nem védi lámpa a gyalogost. Úgyhogy lámpa lesz és körforgalom, ez utóbbi az Iseum-sarkon, az Iseum-rekonstrukcióhoz kapcsolódóan.

Szakály Gábor kérte, hogy körzetében, az Eperjes utca sportcsarnok előtt részét nyissák meg 10 kilométeres megengedett sebességgel a célforgalom részére. Ez a mentőknek is hasznos lenne, akik ezen az úton keresztül tudnák megközelíteni a 11-es huszár utat csúcsforgalom idején. Soós József (MSZP), a városfejlesztési bizottság elnöke javaslatára ezt az ötletet megvizsgálják, és később visszahozzák a közgyűlés elé. Lazáry Viktor arra kérte a városvezetést, tartassa is be a rendelkezéseit, ha már táblákat helyeztet ki.

Bicikliútra pályázunk

Elkészült a terve annak a kerékpárútnak, amely a Dolgozók útja mentén haladna és az oladi lakótelepen, Oladon és az agglomerációban lakók hivatásforgalmi (munkába, iskolába) kerékpározását segíthetné. Döntöttek arról, hogy az ehhez elnyerhető 200 millió forintos uniós támogatásra pályáznak, és hozzáteszik az 50 millió forintos önrészt.

A szinte egyhangú támogató voksolást megelőzte néhány felvetés: Sági József (Fidesz) és Gyebrovszki János (MSZP) kérték a déli városrészben is hasonló kerékpárút kiépítést, a szocialista képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy a Körmendi úton az átkelés is veszélyes (a túloldali bicikliúthoz, már ahol az megmaradt) és a közlekedés is, különösen a Szent Gellért utcai új körforgalom előtt egysávossá szűkült úttesten. (Itt teszem hozzá, hogy igen rossz helyre tették a kerékpárút kezdete táblát is, mert épp attól nehézkes lekanyarodni a körfogalomban kijelölt kerékpárútra. K. Gy.)

Szabó Gábor alpolgármester (MDF) elmondta: a most kiírt pályázati kiírásnak ez, a Dolgozók útja-féle bicikliút felelt meg, de nincs elfelejtve a déli városrész és a perintparti kerékpárút sem.

Lazáry Viktor a zanatiak problémájával hozakodott elő: nem tudnak biciklivel átkelni a körforgalomnál. A polgármester azt mondta, a közútkezelő már gondolkodik a megoldáson.

Pénz az ablakban

Tájékoztatót fogadtak el a képviselők a szennyvízberuházásnál megmaradt pénz (1,5 milliárd forint) felhasználásáról. Ebből a pénzből épülne meg egy komposztáló telep, valamint létesülne egy ültetvény, melyen a komposztáláshoz szükséges fát (aprítékot) termelnék meg. Németh Kálmán elmondta, hogy pénzmaradvány felhasználásához az engedélykérelmet benyújtották az EU illetékes bizottságához, valamint kérték, hogy engedélyezze az EU a projekt befejezési időpontjának módosítását. Ezt a hozzájárulást valószínűleg meg is kapják, kockázatot csak az jelent, hogyha nem születik döntés április végéig, akkor a pénzmaradványt elbukja a város. A tapasztalatok alapján azonban jó esély van arra, hogy időben határoz az EU – mondta az alpolgármester.

Reptér, ipari park - vagy mindkettő?

Sürgőséggel tárgyalták a Gencsapáti területrendezési tervének módosításához való hozzájárulást. A módosítás a reptér területét érinti, amelynek egy részén Szombathely is, akárcsak Gencs, ipari parkot szeretne létrehozni.

A képviselők nem fogadták egyöntetű lelkesedéssel, hogy a reptér területének egy részét (45 hektárt) ipari területté minősítsék át, bár, mint a polgármester mondta, a változás nem zárja ki egy esetleges reptér létesítését sem. Sági József támogatta az elképzelést, de azt olvasta le a polgármester arcáról, hogy Ipkovich György nem örül az ötletnek. A polgármester ezt cáfolta: bízik benne, hogy a Gencsapáti-Söpte-Szombathely között létrejövő multifunkcionális ipari park logisztikai fejlesztésekre is lehetőséget ad, úgyhogy támogatja az előterjesztést.

Csermelyi András (MSZP) szerint viszont ezt a kérdést csak akkor szabad eldönteni, hogyha komolyan átgondolta a város, mi legyen a reptérrel. Ha nem lehet repteret építeni, akkor az egész területet oda lehetne adni ipari célra, de annak nem látja értelmét, hogy apróbb sávokat szabdalnak ki erre a célra. Mint ahogy annak sem, hogyha van saját területünk, másfél milliárdért vegyünk területet máshol ipari park céljára. Előre bocsátotta, hogy nem szavazza meg: „Ilyen hevenyészett módon nem lehet városfejlesztést csinálni” – hangsúlyozta.

Prugberger Emil úgy látja, teljes mértékben meghatározza a város fejlesztési vonalát az, hogy mi lesz a reptér területével (amelynek megszerzése négy alpolgármesteri évébe került), nem ért egyet azzal, hogy erről sürgősséggel, a bizottsági átgondolás nélkül kell dönteni.

A polgármestert meggyőzték az ellenvetések, novemberben újra tárgyalják az ügyet.

Szabó Gábor szerint ezzel a probléma nem oldódott meg: novemberben késő lesz, mert Gencsapáti lezárja a rendezési tervét. A polgármester megjegyezte: „megkérjük, hogy ne zárja le.”

A nyílt ülés végén esküt tett Palágyi József, a költségvetési szakmai bizottság Pro Savaria által delegált új külsős tagja.

Kupi Györgyi
.