A Duna Csárda Los Angelesben

2007.11.02. 20:02

Czinner Robi zongoraművész bársonyos hangját hallva mindenki boldogan dúdolta, hogy: „Akácos út, ha végigmegyek rajtad én...!"

A magyar konyha hanyatlását többek között a nyersanyagok minőségére, hiányára szeretjük fogni, és ebben tényleg van valami, mert jó alapanyag nélkül nincs gasztronómia. Szakácsaink Ausztriába járnak borjúhúsért és már a Balatonból is kifogyott a hal, de semmi baj, hiszen van mélyfagyasztott afrikai harcsa a Tescóban, meg heck is. Az ember tövig járhatja a lábát, akkor sem talál sült keszeget a Balaton partján!

Séf László

A vállalatok sem érdekeltek a minőségi áruk termelésében, vagy azok minőségi feldolgozásában. De az sem baj, hiszen kapható precízen csomagolt Argentin marhahús, kengurufarok meg számtalan hasonló, „magyarosan tájjellegű alapanyag”. (Ej, de szép idők is voltak, mikor az ősi magyar pusztán a szittyakenguruk megkergették a békésen kapirgáló struccokat !) Előbb-utóbb oda jutunk, hogy egy igényes vendéglősnek magának kell megtermeltetnie a konyháravalót.

És mi van azokkal a magyar vendéglőkkel, melyek országunk és a magyar gasztronómia hírnevét külföldön hirdetik? Hiszen számos magyar konyha működik az országon kívül; miben fejlődött a magyar gasztronómia ezekben a vendéglőkben, miként sikerül újjáépíteni országunk régen elfelejtett hírnevét? Gasztronómiánk valaha az ország vonzereje volt.

Válaszra várva a Duna Csárda tulajdonosához, a tiszteletre méltó Jancsó Juliushoz fordultunk, aki nemrégiben jókora összeget fektetett be Los Angeles - éveken keresztül lepukkant állapotban működő - egyedüli magyar éttermébe. Régebben az országunkat képviselő vendéglátóhely romos állapotának csúcsa a férfi vécé volt, ahol évekig lógott a plafon, és ahol Czinner Robi zongorajátékát csak a bejárati ajtó síri nyikorgása vagy erőteljes becsapódása törte meg (amire egyébként mindenki összerezzent).

A Duna Csárda Los Angelesben


A bőséges anyagiakkal rendelkező Julius a magyar vendégszeretetet teljesen egyedi módon oldotta meg, a panaszok húsz éven keresztül gyűltek és a magyar vendégek egyre jobban fogytak. Gondoljunk bele, hány ezer külföldi és egyben potenciális hazánkba látogató amerikai fordult ki az évek során az étteremből a Julius-féle vendégszeretet követően?

Most, a helyi magyarság megnyugvására, Julius összeállt Bosányi Lacival, a Hortobágy egykori tulajdonosával, majd mindketten mélyre nyúltak a zsebükben, és kipofozták az épületet. Kezdetét vette új korszak, a sikerhez minden adott volt, hiszen a környéken rengeteg a pénz, gyaloglásnyi távolságon belül sorban számolhatjuk a hatalmas filmgyárakat: Paramount Pictures, Fox, CBS, Capitol Records. Az Oscar-átadás színhelye, a Kodak Theater az étteremtől egy mérföldre van.

Ne felejtsük el, Kaliforniában vagyunk, itt a főzéshez szükséges alapanyagokból hiány nem létezik, a pörköltünkbe való borjúból pedig garantáltan elegendő rohangál az óceántól párás legelőkön. Az egészséges táplálkozás kedvelőinek itt bőséges az organikus piac és a tömérdek tengeri herkentyű. A kínálat pazar, az áru minősége kitűnő, minden szakács a mennyben érezheti magát.

A Duna Csárda Los Angelesben


A hétvégét egy rég nem látott barátom és egyben tisztelt tanítómesterem, Patrick Farjas társaságában töltöttem, aki évekig foglalkozott velem a saratogai Plumed Horse konyháján. A francia mesterszakács jelenleg a San Francisco-i szakácsakadémián (California Culinary Academy) oktat, az iskolán belül elhelyezkedő Le Cordon Bleu étterem konyháját vezeti és számos nemzetközi elismerés részese. Patrick látogatása kitűnő alkalmat adott, hogy a magyar gasztronómiai ebéd után kutatva a Duna Csárdába térjünk be.

Az étterem kívülről barátságos, hiányoltuk a “Hungarian” feliratot, belépve a pincérlány a kerthelyiségbe irányított bennünket, majd hamar a büféasztal melegen-tartói előtt találtuk magunkat, ugyanis az étlapról való rendelés (À la carte) ki volt zárva a nagyteremben tartott rendezvény miatt. Az “U” alakú asztalnál sorakozó melegen-tartókból választhattunk töltött paprikát, székelykáposztát, paprikás csirkét, nokedlit, rántott csirkét, rántott húst, főtt krumplit és lazacot. A desszert kínálat mákos és lekváros sütemény volt.

A Duna Csárda Los Angelesben


Éhesek voltunk, hamar nekiláttunk. Patrick szerint az ételek látványa szörnyű, a paradicsomszósz a töltött paprikán ízletes, de túl édes, a rántott hús (sertéskarajból) hajszálvékony és száraz (viccelődve frisbee-nek nevezte). A székelykáposztához tejföl nem található, a kedves orosz pincérlánynak fogalma sincs a pohár vörösbor származási helyéről. A paprikáscsirkében a csontok hús nélkül úszkálnak, a rántott csirke felismerhetetlen darabokra van vágva, száraz, ízetlen, késsel vághatatlan. Gondoltam, megfogom kézzel, de a metszőfogamat kímélve beleharapni nem mertem. A melegen-tartóban száradó lazacot és a neonszínű szószt a tetején nem volt gusztusom megkóstolni. Azt a kisedény levest is kihagytam, ami melegen tartás nélkül kallódott a büféasztal kietlen sarkában. Párolt zöldséget, egészséges vegetáriánus ételeket nem találtunk, pedig a hatalmas hollywoodi „farmers market”, a kistermelői piac szinte gyalogjárásra van az étteremtől.

Az ételek íze nem volt annyira rossz, de a külalakot mindannyian pocséknak minősítettük. Biztos vagyok benne, hogy Julius és Laci szakács is képes lenne valami jobb prezentációra, egy olyan minőség elérésére, megtartására, ami külföldről enyhíti a magyar gasztronómia hazánkban végbemenő hanyatlását. Az anyagiak bőségesen adottak, és Los Angeles is megérdemelne egy színvonalas magyar éttermet, hiszen a magyar nagykövetség is a városban van.

A balatonlellei merlot-ból az utolsó kortyokat szippantottuk, megkaptuk a számlát (80 dollár 3 főre), majd ízletes, langyos-sajtos pogácsával és somlói galuskával kínáltak meg bennünket. Az utóbbi is ízlett volna, de tejszínhab nélkül unalmas, élvezhetetlen.

A mennyezet a férfi vécében viszont nem lóg már! Valaki befedte a lyukat úgy, hogy a falon hatalmas repedéseket hagyott. Mi történt? A lusta ember nem törődve a minőséggel egy falapot szögelt a lyukra, majd lefestette.

Közben benépesült a szomszéd terem is, őket egy külön bejáratú melegen-tartó szekrény várta, teli “finomsággal”. A pincér könnyedén leemelte a konyharuhával lefedett ételeket, majd a születésnapi lakoma azonnal kezdetét vette. Czinner Robi zongoraművész bársonyos hangját hallva mindenki boldogan dúdolta, hogy: „Akácos út, ha végigmegyek rajtad én...!"

Séf László logó


.