2007-es Márton napi díjazottak

2007.11.10. 20:02

Wagner András a legmagasabb rangú kitüntetést kapta a várostól: díszpolgár lett. Az est meglepetése: Gadányi Károly Szombathelyért-díjat kapott.

Szombaton este a Bartók teremben zajlott a Márton napi díjkiosztó gálaműsor, amely során az alábbi díjak kerültek kiosztásra:

Díszpolgári cím: Wagner András
Szombathelyért-díj: Prof. Dr. Gadányi Károly
Pedagógus Életmű-díj: Milkó István
Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj: Török Gábor
Szombathely Sportjáért Életmű-díj: Henrik István
„Pro Sanitate Savariae” Életmű-Díj: Horváth Jánosné sz. Dr. Kurányi Éva
Szociális Munkáért Életmű-díj: Horváth Olga
Közszolgálatért Életmű-díj: Kovács László
Ifjúságért-díj: Mesterházyné Gyimesi Ilona
Éhen Gyula-díj: Csinger Péter
Hefele-díj: Ábrahám Ferenc
Brenner-díj: Marosfalvy József
Horváth Boldizsár-díj: Husztiné Huszár Lívia, Balogh Péterné sz. Pékó Erzsébet, Taschlerné Késmárky Magdolna
Szombathely Közbiztonságáért-díj: Burián Attila, Bársony Ferenc

A szaggatott vonal alatt a polgármesteri hivatal által kiadott sajtóanyag olvasható a díjakról és a díjazottakról.

DÍSZPOLGÁRI CÍM

"Díszpolgári Cím" adományozható annak a magyar vagy külföldi állampolgárságú személynek, aki a hazai, illetve a nemzetközi politikai, társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti vagy sportéletben kiemelkedő eredményt ért el, és ezzel a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert, illetve hozzájárult Szombathely fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez. A díjat évente egy személy kaphatja, a díszpolgár nevét a Díszpolgárok Könyvébe be kell jegyezni. A "Díszpolgári Cím" Önkormányzatunk által adományozható legmagasabb rangú kitüntetés, amelyet ez idáig két alkalommal, 2001. évben Michael Racz úrnak, Oberwart korábbi polgármesterének, illetve 2004. évben dr. Hegedűs Csaba úrnak, a Magyar Birkózó Szövetség elnökének adott át Közgyűlésünk.

WAGNER ANDRÁS 1953-ban született Szombathelyen, itt végezte általános és középiskolai tanulmányait. A Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskolán autóközlekedési műszaki tanári diplomát szerez, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen középiskolai tanári végzettséget kap. 2003-ban a Pécsi Tudományegyetemen a Regionális Politika és Gazdaságtan P.h.D. iskola abszolutóriumát szerezte meg. Diákévei alatt aktívan sportolt, a Budapesti Spartacusban, később a szombathelyi Spartacus STYL NB I-es csapatában röplabdázott. 1975-től 1983-ig a Körmendi Gimnázium és Szakközépiskolában műszaki tanárként dolgozott. 1983-tól 1990-ig a Berzsenyi Dániel Főiskola Technika Tanszékének adjunktusa, majd 1998-tól 2000-ig a Berzsenyi Dániel Főiskola Gazdasági Tanszékének oktatója volt. 2000-től a Pannunion Csomagolóanyag Kft. személyügyi vezetője volt. A rendszerváltozással vált a közélet részesévé. Tagja, majd vezető politikusa lett az SZDSZ-nek. 1990. október 23-tól Szombathely Megyei Jogú Város polgármestereként 8 éven keresztül, majd 1998-2002 között önkormányzati képviselőként dolgozott szeretett városáért. Polgármesterségének nyolc éve alatt jött létre a város térinformatikai rendszere, az Európai Információs és Dokumentációs Központ, a Claudius Ipari és Innovációs Park, a Korai Fejlesztő Központ. Ekkor épült a Szombathelyt elkerülő körút első szakasza és kezdődött meg a Szombathely-Kőszeg szennyvízcsatorna-fejlesztés és a helyi szennyvíztisztító bővítésének több milliárdos beruházása. Folyamatosan foglalkozott a városban élők gondjaival, segített azok megoldásában. Közvetlen egyéniségével, töretlen munkakedvével sokszor reménytelennek látszó problémák sorát sikerült megoldania. Legfontosabbnak tartotta az emberi tisztességet, megbízhatóságot s ezt a saját személyes példájával is igazolta. 2002-től az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága vezetőjeként, majd miniszteri biztosként tevékenykedett. Ő volt a Nyugat-dunántúli Regionális Felsőoktatási-fejlesztési Egyeztető Fórum alapítója. Az elmúlt években mint a Nyugat- dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács társelnöke és a Savaria Területi Integrált Szakképző Központ Kht. ügyvezető igazgatója ismét Szombathelyen dolgozott. Eredményes munkásságát számos miniszteri kitüntetéssel ismerték el.

Wagner András a közéleti személyiségektől elvárt tisztességével, személyes példájával kivívta polgártársai tiszteletét, az általa elvégzett munkával pedig méltóvá vált a posztumusz "Díszpolgári Cím" kitüntetés adományozására.

SZOMBATHELYÉRT-DÍJ

"Szombathelyért-díj" adományozható annak a szombathelyi polgárnak, illetve kivételesen indokolt esetben nem szombathelyi személynek, aki Szombathely Megyei Jogú Város társadalmi, gazdasági életében végzett kiemelkedő munkásságával a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja.

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a város egészének fejlesztése, rangjának, jelentőségének emelése érdekében kifejtett kimagasló, példamutató tevékenység elismeréseként" alapította a "Szombathelyért-díjat".

PROF. DR. GADÁNYI KÁROLY részére, aki 1943. október 23-án Murakeresztúron született, itt végezte általános iskoláját. 1966. évben a Pécsi Tanárképző Főiskolán, majd 1969. évben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsésztudományi Karán szerzett diplomát. 1972-ben doktorált bölcsészettudományból. 1984. évben szerezte meg a nyelvtudomány kandidátusa címet. 1999-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora lett. Alapító tagja az ELTE BTK Nyelvtudományi Doktori Iskola, valamint a Pécsi Tudományegyetem BTK Doktori Iskolájának. 1973. évtől a Berzsenyi Dániel Főiskola tanára, 1980-tól tanszékvezető, 1995-től ő a tudományos főigazgató-helyettes, 2001-től a főigazgató, majd 2002. évtől az intézmény rektora. Vendégprofesszorként oktat a Maribor-i és a Zágráb-i Tudományegyetemen. Több tudományos társaság tagja, a Magyarországi Szlavisták Szövetségének főtitkára. Munkássága során 3 tanszéket és 2 tudományos folyóiratot is alapított. Számos tudományos jegyzete és tankönyve jelent meg. 1989. évtől a Vas Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke, a Magyarországi Szlovének Szövetségének alelnökségi tagja. Széleskörű munkásságát több kitüntetéssel és díjjal ismerték el. Tudományos munkássága során a magyar-szláv nyelvi kontaktusok, latin elemek a horvát és a szlovén nyelvemlékekben, magyar-szláv dialektológia, a szláv nyelvek szótári készletének kialakulása a XIX. században témákban kutatott. Aktívan részt vesz a város közéletében, Szombathely hazai és nemzetközi hírének alakításában.

I. ÉLETMŰ-DÍJAK

PEDAGÓGUS ÉLETMŰ-DÍJ

"Pedagógus Életmű-díj" adományozható annak a pedagógusnak, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - a nevelés-oktatás területén végzett kiemelkedő munkájával és életével a szülők, a diákok és pedagógustársai körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

MILKÓ ISTVÁN részére, aki 1952-ben szerezte általános iskolai tanári diplomáját a pécsi Tanárképző Főiskola biológia-földrajz-testnevelés szakán. 1954-ig Egerszoláton tanított, majd Felsőtárkányon lett iskolaigazgató. 1957. és 1961. között az Egri Járási Tanács tanulmányi felügyelőjeként tevékenykedett. Ezt követően került Szombathelyre Vas Megyei Tanács Művelődési Osztályára, ahol 1968-ig irányította, felügyelte a pedagógusok szakmai munkáját. 1968-ban kinevezték a Szombathelyi Városi Tanács VB Művelődési Osztályának élére, ahol 13 évig szervezte, irányította a város közoktatását és kulturális életét. Vezetői munkája alatt épült ki a város óvoda- és iskolahálózata, közművelődési intézményrendszere. 1981-ben az újonnan alapított Váci Mihály Általános Iskola igazgatója lett, amelyet 1989-ig, nyugdíjazásáig vezetett. Szolgálati évei alatt végig az oktatás területén dolgozott. Tíz évig a dolgozók általános iskolája esti tagozatán is tanított. Pályája során nagyfokú hozzáértéssel vezette a város, illetve iskolája oktatási és kulturális tevékenységét. Milkó István életútja, szakmai tevékenysége, a város oktatás- és művelődéspolitikájában betöltött szerepe méltóvá teszi kitünetés odaítélésére.

SZOMBATHELY KULTÚRÁJÁÉRT ÉLETMŰ-DÍJ

"Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj" adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - a kultúra területén végzett kiemelkedő munkájával és életével a város polgárai körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja. TÖRÖK GÁBOR részére, aki 1946. október 15-én született Téten. Első diplomáját népművelés-könyvtár szakon 1970-ben szerezte az egykori szombathelyi felsőfokú tanítóképzőben. 1976. évben a Szombathelyi Főiskolán magyar tanári, majd 1984. évben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsésztudományi Karának népművelés szakán diplomázott. Pályája elején Toronyban, ahol a Művelődési Ház igazgatója volt, létrehozta első amatőr színjátszó együttesét, a Bodárka Színpadot. Közben elvégezte a színházi-rendező tanfolyamot, és 1968-1975. között a szombathelyi Radnóti Színpadot irányította. Immár 31 éve művészeti vezetője a Ferrum Színházi Társulásnak. Több mint 3 évtizeden át életben tartotta a társulatot, illetve szakmailag színvonalasan, erkölcsileg megalkuvásmentesen vezeti azt. Neki köszönhető, hogy az együttes az elmúlt évek alatt kevésbé ismert szerzők darabjait találta meg és vitte színre. Az általa vezetett Ferrum Színpad mutatott be először Vas megyében abszurd műveket és a hazai drámairodalom új hullámának képviselőit. A 2000. évben újrainduló Savaria Történelmi Karnevál színházi programjában évről-évre vezetésével jelen vannak eddig ismeretlen vásári komédiák bemutatásával, két magyarországi ősbemutatót is köszönhetünk neki. Főhivatású pályáját, egykori alma materében, a Berzsenyi Dániel Főiskolán folytatta, ahol jelenleg az Emberi Erőforrás-fejlesztési Intézetben főiskolai docens: esztétikát, kommunikációelméletet, filmművészeti és médiaismereti tárgyakat oktat. A '80-as évek elején kezdte el a Főiskolán belül a filmklub mozgalmat, majd 1990. évben főiskolai oktató munkájával párhuzamosan létrehozta Szombathelyen az első vidéki Örökmozgó Művészmozit, melyet azóta is vezet. 1986-1991. között életre hívta és egyben művészeti vezetője és rendezője volt a Főiskola Ékezet Színkörének. Pedagógiai és művészetvezetői munkájának köszönhetően számos egykori tanítványa, Ferrum-os pályatársa dolgozik a közművelődés és kultúra területén nemcsak Szombathelyen, hanem szerte az országban. Számos publikációja és tanulmánya jelent meg folyóiratokban - például az Életünkben is - illetve több szakmai konferencia előadója volt. Film- és színházi tárgyú tanulmányai mellett "Téma variációkkal és szonettel" címmel színpadi játékot írt, valamint "Zuhanás közben" címmel megjelentette Mrozek adaptációját. Több évtizedes szakmai munkáját számos elismeréssel, kitüntetéssel jutalmazták.

SZOMBATHELY SPORTJÁÉRT ÉLETMŰ-DÍJ

"Szombathely Sportjáért Életmű-díj" adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn keresztül - de minimum 25 éven át - a testnevelés és a sport területén kiemelkedő tevékenységet végzett és munkájával közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

HENRIK ISTVÁN részére, aki 1944, január 8-án született Szombathelyen. Henrik István a Budapesti Testnevelési Főiskolán 1968-ban végzett. Aktív pályafutásának kezdetétől a sporttal foglalkozott, 1968. augusztus 1-től 2001. január 7-ig főfoglalkozású sportvezető. 1968-1979-ig a Magyar Sportszövetség járási elnöke, 1980-1986-ig a Megyei Testnevelési és Sporthivatal elnökhelyettese, majd 1986-2003-ig Szombathely Megyei Jogú Város sportvezetője (Sportfelügyelőség, Sport-osztály, Sporthivatal). 2002-2006. között Szombathely Megyei Jogú Város Sport Bizottságának tagja, a Közalkalmazottak Szakszervezete Sport Bizottságának vezetője. Tagja a Nemzetközi Diáksport Bizottságnak, érdemei közé tartozik, hogy az első Nemzetközi Diákjátékokat Szombathely városa szervezhette 1987-ben. Nevéhez fűződik a városi diáksport szervezeti kereteinek kialakítása és beindítása. Jelentős, Szombathelyen megtartott rendezvények szervezője (pl. Savaria Nemzetközi Röplabdatorna). 2003 és 2005. között a Falco Kosárlabda Klub menedzsere, segítségével konszolidálódott a Klub helyzete.

"PRO SANITATE SAVARIAE" ÉLETMŰ-DÍJ

"Pro Sanitate Savariae" Életmű-díj adományozható annak az egészségügyi dolgozónak, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő gyógyító, megelőző munkájával és életével a város polgárai, valamint az egészségügyben dolgozók körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

HORVÁTH JÁNOSNÉ SZ. DR. KURÁNYI ÉVA csecsemő- és gyermekgyógyász részére, aki 1937. december 16-án született Alsóságon. Vas Megye Társadalmi Ösztöndíjasaként végezte el Pécsett az Orvosi Egyetemet. 1966. évben szakorvosi vizsgát tett a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Szombathelyi Markusovszky Lajos Kórház Csecsemő- és Gyermekosztályán kezdte orvosi pályáját a híres Frank Kálmán vezetése alatt. 1969. évtől a város körzeti gyermekgyógyásza, melyet 2006. évig, nyugdíjazásáig folytatott. Aktív évei alatt folyamatosan, közel 4 évtizeden át, gyógyította Szombathely körzeti rendelőiben a gyermekeket, melyhez kapcsolódva bölcsődei és iskolaorvosi tevékenységet is végzett. Részt vett az önálló városi gyermekügyelet munkájában. Munkáját a naprakész szakmai tudás, a fáradhatatlanság és a példamutatás jellemezte. Gyógyító munkája mellett részt vett a tudományos életben is, hisz az Egészségügyi Szakközépiskolában tanította a leendő ápolónőket, orvosokat.

SZOCIÁLIS MUNKÁÉRT ÉLETMŰ-DÍJ

"Szociális Munkáért Életmű-díj" adományozható annak a szociális területen tevékenykedő személynek, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő szakmai munkájával a város polgárainak körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

HORVÁTH OLGA részére, aki 1952. április16-án született Körmenden. 1973. évben végzett a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola általános iskolai tanító szakán, 1977-ben a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola pszichopedagógus szakán. 1973-1974. között az Országos Gyógypedagógiai Intézetben dolgozott, 1974-1980. között a Vas Megyei Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézetben szakértői vizsgálatok készítésével, fejlesztő programok kidolgozásával foglalkozott. 1980-1989. között a Vas Megyei Tanács Művelődési Osztályán dolgozott, ahol a vas megyei gyermekvédelmi és gyógypedagógiai intézmények szakmai irányítását és felügyeletét, beruházási programok lebonyolítását végezte. 1984-ben elvégezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem pedagógia szakát. 1989-2002. között a Segítőházat vezette, ahol feladata a komplex szociális intézmény - családsegítés, gyermekvédelem, idősgondozás, hajléktalan ellátás, foglalkoztatás - irányítása volt. 1998. évben végezte el a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola szociális menedzser szakát. A Pécsi Tudományegyetemen 2002. évben tett szociális szakvizsgát. 2002. évtől a Savaria Rehab-Team Kht. ügyvezető igazgatója, fő tevékenysége a hátrányos helyzetű emberek számára nyújtott szolgáltatások menedzselése, képzési, foglalkoztatási és szociális projektek kidolgozása és menedzselése, pénzügyi források feltárása. Részt vesz az Országos Szociálpolitikai Tanács, a Regionális Szociálpolitikai Tanács és a Foglalkoztatási Paktum munkájában. Gyógypedagógusként, gyermek- és ifjúságvédelmi szakértőként, fejlesztő programok kidolgozójaként, vagy éppen a legkülönfélébb intézmények szakmai irányítójaként dolgozott - hol az állami gondozott gyermekek, hol a hajléktalan, vagy a munkaerőpiacról kiszorult emberek érdekében. Munkáját minden szakterületen elsősorban a hatékonyság szempontja vezérelte, ennek érdekében követeli meg munkatársaitól a szakmai igényességet, az ügyfelek iránti empátiát, a pontos, precíz munkavégzést, az állandó javítás igényét - amely tulajdonságok őt magát is jellemzik. Következetessége, maximalizmusa, nagy teherbírása és önzetlensége mellett jellemzi a változó világ változó kihívásainak való megfelelés is. Számtalan sikeres - intézményfejlesztési, képzési, foglalkoztatási és szociális - projekt kidolgozása és menedzselése fűződik a nevéhez - a hozzájuk múlhatatlanul szükséges pénzügyi források feltárásával egyetemben. Egész életét a leginkább rászoruló hátrányos helyzetű rétegeknek szentelte.

KÖZSZOLGÁLATÉRT ÉLETMŰ-DÍJ

"Közszolgálatért Életmű-díj" adományozható annak a közszolgálatban dolgozó, elsősorban Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Polgármesteri Hivatalánál, illetve az Önkormányzat által fenntartott intézményeknél közszolgálati jogviszonyban álló személynek, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

KOVÁCS LÁSZLÓ, az Egészségügyi, Szociális és Családvédelmi Osztály Lakásirodájának vezetője részére, aki 1947. április 11-én született Sárváron. A középiskola elvégzése után 9 év mezőgazdasági termelőszövetkezetben végzett munkát követően 1974-be került a közigazgatásba, Zalalövő Községi Közös Tanácshoz igazgatási előadó munkakörbe. Már ekkor törekedett arra, hogy munkáját szakszerűen, pontosan és precízen végezze. Többféle tanfolyamon vett részt, községi szakvizsgát, teljes körű anyakönyvi szakvizsgát tett. Ezt követően elvégezte a Tanácsakadémiát, majd 1985-ben az Államigazgatási Főiskola igazgatásszervezői oklevelét is megszerezte. 1982. áprilisától dolgozik Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalánál, illetve annak jogelődjénél. Munkáját lakásügyi ügyintézőként kezdte, 1991. júniusától lakásügyi csoportvezetőként, majd irodavezetőként végezte. Közszolgálati jogviszonya alatt folyamatosan képezte magát. Közigazgatási szakvizsgát tett, részt vett a PHARE által támogatott 3 modulos közigazgatási képzési programban, és a kötelező vezetőképzésekben. Munkáját mindig a jogszabályoknak megfelelően végezte, de mindig szem előtt tartotta, hogy a nehéz helyzetben lévő embereken a lehetőségekhez képest maximálisan segíteni tudjon, Ő és az általa irányított egység is. Részt vett az új önkormányzati bérlakás koncepció kialakításában. Folyamatosan segítséget és példát nyújtott az új kollégáknak, hogy munkájukat szakszerűen, és tisztességgel lássák el.

II. SZAKMAI DÍJAK

Az egészségügy és az ifjúság területén adományozható kitüntetések

Ifjúságért-díj

Az "Ifjúságért-díj" adományozható annak a személynek, aki kiemelkedő munkájával segítette a város ifjúságnevelési, ifjúságvédelmi feladatainak ellátását. A díjat évente egy személy kaphatja.

MESTERHÁZYNÉ GYIMESI ILONA részére, aki a Váci Mihály Általános Iskola megalapításától kezdve, 25 éve kiemelkedő pedagógiai felkészültséggel tevékenykedik a tanulóifjúság érdekében. A pedagógusi tevékenységi köre kiterjedt a kisgyerekektől a főiskolás hallgatókon keresztül a pedagógus kollégákig és a szülőközösségekig. 16 évvel ezelőtt innovációként indította el az új szemléletű Kikelet elnevezésű megyei környezetismereti vetélkedősorozatot 3. és 4. évfolyamos csapatok részvételével. A versenysorozat ma már komplex tanulmányi versennyé érlelődött. Közel ezer kisgyermeknek és pedagógusának ébresztette fel az igényét a természeti értékek iránt, segítette a képességfejlesztés és tanulásszervezés új technikáinak az elsajátítását. Megyei szintű önismereti foglalkozásokat, nyílt tanítási órákat tartott mind alsó tagozatban, mind felső tagozatban. Kitalálója és szervezője 7. éve az "Impressziók" megyei diák-önkormányzati felkészítőnek és versenynek. Egész életét a leginkább rászoruló hátrányos helyzetű rétegeknek szentelte. Elsők között sajátította el a Thomas Gordon (Carl Rogers tanítványa) nevéhez fűződő gyermekközpontú pedagógia tanári hatékonyság fejlesztése módszereit, melyeket az osztályközösségével és a szülőközösséggel is tréningszerűen alkalmazott. Videóval megörökített bemutató osztályfőnöki óráját a nemzetközi konferencián maga Thomas Gordon személyesen is elismeréssel méltatta. Ezekre a gyökerekre építve kezdeményező készségével, ötletgazdagságával szervezi a Váci Mihály Általános Iskolában az új programok beindítását. Segítője volt az alapfokú művészetoktatás beindításának, az első "művészetis" osztály osztályfőnökeként segítette a képzőművészetis gyermekközösségek szabadidős programjait. Pedagógia elméleti ismereteit és a gyakorlati tapasztalatait összegezve munkaközösség vezetőként segíti a Montessori pedagógia beindulását az intézményben. 20. éve táborvezetője a vácis gyerekek felsőcsatári táborának, Szombathely város általános iskoláiból a kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulók számára 6. éve szervezi és vezeti a nyári táborozást. Az általános iskolás diákokon kívül a főiskolás fiatalok pedagógiai szemléletformálását is végzi szemináriumvezetőként. Mentorként segíti a főiskolások tanítási gyakorlatának színvonalas lebonyolítását. Rendszeresen ír pályázatokat - a tehetséggondozás, a hátránykompenzálást szolgáló programsorozatainak megvalósítása érdekében - anyagi források biztosítására A városépítés, a városfejlesztés és a gazdaság területén adományozható kitüntetések

Éhen Gyula-díj

"Éhen Gyula-díj" adományozható annak a magyar, illetve kivételesen indokolt esetben nem magyar állampolgárságú személynek, aki Szombathely város gazdaságának fejlesztése, városépítészetének, gazdaságfejlesztésének, környezetvédelmének érdekében hosszabb időn keresztül végzett munkájával kiemelkedő érdemeket szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

CSINGER PÉTER részére, aki, 1949. július 22-én született Szombathelyen. A középiskola elvégzése után szakmunkásképzőben sajátította el a műkő - betonáru készítő, kőfaragó szakmát. 1970 óta egyéni vállalkozó. Szombathely egyik legjelentősebb kőfaragó- és sírkő készítő vállalkozója, aki 10 alkalmazottnak ad folyamatosan munkát. Szakmai munkájának elismeréseként 2003. évben megkapta a kőfaragó szakma aranykoszorús kitüntetését, illetve tagja az Országos Kőfaragó Szakosztály elnökségének is. A munka eredményeként számtalan emlékmű újult meg, vagy állíttatott Szombathelyen és a megyében egyaránt. Több intézménynek adományozott szobrot - pl. Szőllősi templom -, köztéri szobrot is állított a déli városrészen Szent István és Gizella szobrát. 30 éve tagja a Szombathelyi Szépítő Egyesületnek, melynek nem csak szellemi munkájából vette ki a részét, hanem tevőlegesen is hozzájárult a város híres szülöttei emlékének megörökítéséhez. Az épületekre kihelyezett emléktáblák nagy része is az ő szakmai hozzáértését dicséri. Az önkormányzatok megalakulásától, 1990. évtől 2006-ig képviselte Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlésében a déli városrészen található, régen önálló településeket (Szőllős, Gyöngyöshermán, Szentkirály, Zarkaháza, Bádonfa, Bogát). Ezen idő alatt a választókerülete nem csak modernizáláson - csatornázás, gáz, közvilágítás korszerűsítése, út- és járdahálózat fejlesztés stb.-, hanem a város kulturális, polgári életének, értékeinek újjáélesztésében is aktívan részt vett. Ezek közül külön is meg kell említeni a Zarkaházi-Szily Kastély Közösségi Ház gondolata és annak megvalósítása. A ház teljes felújítása ezen épületnek, valamint az üzemeltetéséhez pályázatok előkészítése, az önrész finanszírozása és azok célirányos felhasználása szintén az ő munkáját dicséri. Létrehozta a "Szedreskert" kulturális központot, mely állandó szabadtéri programjaival járult hozzá a város kulturális kínálatának gazdagodásához. A polgárőrség megalapítója, majd aktív tagja.

Hefele-díj

"Hefele-díj" adományozható annak a személynek, aki a városfejlesztés, a városépítés területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő munkát végzett és ezzel közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja.

ÁBRAHÁM FERENC okl. építészmérnök részére, aki 1948. július 12-én született Celldömölkön. A gimnáziumi érettségi után tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán fejezte be 1971-ben. A következő években felsőfokú beruházói, majd városépítési és városgazdasági szakmérnöki oklevelet szereztem. 1971-1975. között építési hatósági, városrendezési, terület- és településfejlesztési, valamint beruházás felügyeleti munkát végzett Celldömölk Város Tanácsánál, a Műszaki Csoport vezetőjeként. Mint az OTP Vas Megyei Igazgatóságának osztályvezető-helyettese, főmérnöke elsősorban lakásépítési, beruházási munkák szervezésével és műszaki ellenőrzéssel foglalkozott, és közreműködött új, korszerű és családépítési lakásépítési formák elterjesztésében. Ebben az időben ellenőrzése alatt csak városunkban a JOSKAR-OLA és az Oladi lakótelepeken közel kétezer lakás épült fel. 1979-1986. között a Vas Megyei Tanács Tervosztályának osztályvezető-helyetteseként, főmérnökként beruházás-szervezési, műszaki ellenőrzési és terület- és gazdaságfejlesztéssel foglalkozott. Ebben az időszakban épült fel a Szombathelyi Fedett Uszoda, készült el a Megyei Kórház Szülészeti Tömbje. 1986-tól mint a MÉLYÉPTERV Nyugat-dunántúli Fővállalkozó létesítményfelelőse műszaki ellenőrként és lebonyolítóként tevékenykedett. 1989. évtől az ÁBRAHÁM Beruházási, Tanácsadó és Szervező Mérnöki Iroda és az ÁBRAHÁM Építész Iroda családi tulajdonú cégek vezetőjeként már önállóan kezdett dolgozni. Főbb munkái az LuK Kuplunggyár 30.000 m2-es üzemcsarnoka, az EPCOS Elektronikai Alkatrész Kft. Csaba utcai telephelyén 10.000 m2-es csarnok, valamint egyéb irodaház építési munkáinak tervezése. 21 éven keresztül tervezői, projektmenedzseri, beruházás-szervezői és műszaki ellenőrzési munkákat végzett. 1969. óta magántervezőként is tevékenykedett, számtalan épület őrzi keze nyomát. 1975. óta az Építéstudományi Egyesületben végez munkát, eleinte a szombathelyi csoport titkára, majd elnöke, és 2 ciklusban az Egyesület regionális főtitkárhelyettese volt. Jelenleg az Országos Szervezet felügyelő bizottságának vezetőjeként dolgozik. A Vas Megyei Építész Kamarának alapítása óta tagja, alelnökként, majd elnökként dolgozott az építészeti szakma érvényesítése érdekében. Szakmai munkáját több kitüntetéssel és díjjal jutalmazták.

Brenner-díj

"Brenner-díj" adományozható annak a személynek, aki a gazdaság és a városüzemeltetés területén kiemelkedő szakmai munkát végzett. A díjat évente egy személy kaphatja.

MAROSFALVY JÓZSEF részére, aki 1952. október 17-én született Szombathelyen. 1971-1974 között végezte el a Kertészeti Főiskolát és szerzett kertész üzemmérnöki képesítést. A főiskola elvégzését követően jelenlegi munkahelyén, a PRENOR Kertészeti és Parképítő Kft-nél helyezkedett el és azóta is a parkfenntartás területén dolgozik. Gyakornokként, parkfenntartási brigádvezetőként, majd több mint 14 évig részlegvezető helyettesként, 2005. évtől pedig parkfenntartási részlegvezetőként végzi, irányítja Szombathely város parkfenntartási munkáit. Már az elmúlt évtizedekben is külföldi kiállításokon látottakat, tapasztaltakat a szombathelyi fenntartási munkában kamatoztatta. Az eltelt 32 év alatt megbízható, szorgalmas munkájával, szaktudásával jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Szombathelyt az egyik legszakszerűbben gondozott zöldfelületeiről ismerik országszerte. A Herman Ottó Kertészeti Szakközépiskola, valamint a Corvinus Egyetem Kertészeti Tanszék (korábban Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem) diákjainak gyakorlati képzését hosszú évek óta irányítja. Ezáltal is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megfelelő szakértelemmel rendelkező ifjú munkatársak végezzék a parkfenntartási tevékenységet nemcsak Szombathelyen, hanem országszerte.

A közigazgatás területén adományozható kitüntetések

Horváth Boldizsár-díj

"Horváth Boldizsár-díj" adományozható annak a Polgármesteri Hivatalnál közszolgálati jogviszonyban álló személynek, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díj két fokozatban adományozható. Az I. fokozatot évente egy, a II. fokozatot évente legfeljebb kettő személy kaphatja. HUSZTINÉ HUSZÁR LÍVIÁT, az Oktatási, Ifjúsági és Sport Osztály Nevelési és Oktatási Irodájának vezetőjét, aki Szombathelyen született 1949. augusztus 31-én. A József Attila Tudományegyetem elvégzését követően a Savaria Szakközépiskola matematika-fizika szakos tanára 1972-től 20 éven keresztül. 1992 októberétől a Polgármesteri Hivatal Oktatási Osztályára került áthelyezéssel. Feladata középiskolai előadóként a középiskolák tanügyigazgatással kapcsolatos feladatainak ellátása volt. Pontos, precíz munkavégzését elismerve 1995. július 1-től megbízást kapott a nevelési-oktatási csoport vezetésére. 2003-tól irodavezetői megbízást kapott, egyben az osztályvezető ügyrend szerinti helyettese. Ezen idő alatt folyamatosan képezte magát, közigazgatási alap- és szakvizsgát tett, részt vett a vezetőképzéseken. Az elmúlt években feladatát nagy szakmai hozzáértéssel, a közigazgatás mellett tett elhivatottsággal végezte. Az általa irányított szervezeti egység munkája magas színvonalú.

BALOGH PÉTERNÉ SZ. PÉKÓ ERZSÉBETET, az Igazgatási Osztály okmányügyi ügyintézőjét, aki 1950. október 22-én született Felsősegesden. 1969. évben végzett Kaposváron a Munkácsy Mihály Gimnáziumban. Gimnáziumi tanulmányait követően 1969. és 1976. között a nagyatádi Községi Tanács bölcsődéjében, majd általános iskolájában dolgozott. 1976. szeptember 1-től Szombathelyre költözését követően került a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság állományába adminisztrátori, később közlekedés-igazgatási előadói munkakörbe. Az Okmányirodák megalakulásával egyidőben 2001. január 1-től áthelyezéssel került a Polgármesteri Hivatalhoz.

Munkáját mind a Polgármesteri Hivatalban, mind azt megelőzően a Vas Megyei Rendőr-főkapitányságon példamutatóan végezte, a vezetői utasításokat maradéktalanul végrehajtotta, az előírt képesítési előírásokat, illetve közigazgatási vizsgákat teljesítette. Az ügyfelekkel szemben udvarias, segítőkész volt, tapasztalatait, tudását kollégáival megosztotta.

TASCHLERNÉ KÉSMÁRKY MAGDOLNÁT, az Egészségügyi, Szociális és Családvédelmi Osztály szociálpolitikai ügyintézőjét, aki 1954. április 12-én született Sztálinvárosban. 1973. június 9-én végzett Kőszegen a Jurisich Miklós Gimnáziumban. 1973. október 17-től Községi Tanács Végrehajtó Bizottságánál Náraiban helyezkedett el, majd rövid idő után a felsőcsatári Községi Tanácshoz került előadói munkakörbe. A közel 10 éves tanácsi munka után 9 évet a Pannónia Mezőgazdasági Szövetkeznél dolgozott, igazgatási ügyintézőként. Majd 1993 februárjától visszatérve a közigazgatásba, a Polgármesteri Hivatal Egészségügyi, Szociális és Családvédelmi Osztályán szociálpolitikai ügyintézőként dolgozik jelenleg is. Munkáját a hatályos jogszabályok pontos ismerete, és azok betartása jellemzi. Az ügyfelekkel való kapcsolattartására jellemző a nagyfokú szociális érzékenysége, a türelem, az udvariasság és segítőkészség. Kapcsolata mind vezetőivel, mind kollégáival példaértékű. Munkája mellett folyamatosan képzi magát, rendelkezik a közszolgálatban előírt végzettséggel és képesítésekkel.

A közrend és közbiztonság területén adományozható kitüntetések

Szombathely Közbiztonságáért-díj

"A Szombathely Közbiztonságáért-díj" adományozható a város működési területén lévő rendvédelmi szerv hivatásos állományú azon dolgozójának, köztisztviselőjének és közalkalmazottjának, illetve a polgárőrség azon tagjának, aki a közrend, a közbiztonság védelme és megszilárdítása, valamint a megelőzés területén tartósan kiemelkedő szakmai munkát végzett. A kitüntető díjat évente egy személy kaphatja.

BURIÁN ATTILA pv. alezredes részére, aki 1954. december 9-én született Székesfehérváron. 1969-1972. között a 405. Szakmunkásképző Iskola tanulója, majd 1972-1974. között az MN Orsz. Légv. Parancsnokság Híradó Tiszthelyettes-képzőben folytatta tanulmányait. 1972. szeptemberétől 1979. májusáig a Magyar Néphadsereg hivatásos tiszthelyettese. 1974-1977. között a Nagy Lajos Gimnázium tanulója.

1979. májusától 1984. júniusáig a Szombathelyi Ingatlankezelő Vállalat munkatársa, 1984. júniusától kezdett el dolgozni a Vas Megyei Polgári Védelmi Parancsnokságon, mint anyagi főelőadó, majd 1987-ben kinevezték kiképzési főelőadónak. 1990-ben az állománytábla módosítása miatt ismét anyagi főelőadói beosztásba került. Időközben - 1989. évben - elvégezte a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát, majd 1994. évben a Rendőrtiszti Főiskolát. Munkahelyén 1996-ban kinevezték Védelmi Koordinációs Osztály vezetőjének. 2000. január hónaptól látja el a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Szombathelyi Polgári Védelmi kirendeltség-vezetői beosztását. Pályája során többek közt részt vett Tanakajd településnél egy veszélyes árut szállító kamion balesete során kialakult veszélyhelyzet felszámolásában, II. János Pál pápa szombathelyi látogatásának szervezésében. A 2000-es tiszai árvíz során Kőtelek polgármesterének volt segítségére a polgári védelmi feladatok ellátása során. 2006 évben Szentendrén szintén az árvízi védekezési feladatokat segítette és erősítette a polgári védelmi kirendeltséget. Pályája során mindvégig kiemelten kezelte a tanuló ifjúság polgári védelmi felkészítését.

BÁRSONY FERENC tűzoltó alezredes részére, aki 1952. június 16-án született Jákon. Közgazdasági szakközépiskolát végzett 1970-ben. Szombathely Város Tűzoltósága hivatásos állományába 1976. január 1-én került, beosztott tűzoltói beosztásban, őrmesteri rendfokozatban. 3 hónapos alapfokú tűzoltó iskolát végzett 1976. évben Egerváron. 1978. évben 10 hónapos tiszthelyettesképző iskolai képzésen vett részt Budapesten. Az iskola kiváló elvégzését követően zászlósi rendfokozatot kapott és szerparancsnoki beosztásba került. 1979. évben képességei alapján megelőzési előadói beosztásba került kinevezésre. 1982. évben sikeres államigazgatási szakvizsgát tett. 1983. évben a szolgálat érdekében a Vas megyei Tűzoltóparancsnokság állományába lett kinevezve tűzvizsgáló főelőadó beosztásba. 1984. évben sikeresen elvégezte a BM TKK Tisztképző levelező tagozatát. Az iskola elvégzését követően, tanulmányi eredményei alapján, alhadnagyi rendfokozatba léptették elő. 1986. évben a tűzoltási szakterületre került kinevezésre, tűzoltási, szolgálati főelőadói beosztásba. 1987. évben, a szolgálat érdekében, Szombathely Város Tűzoltósága állományába került ismételten parancsnok-helyettesi beosztásba. Kinevezésekor hadnagyi rendfokozatot kapott. 1990. évben sikeresen államvizsgázott az Államigazgatási Főiskolán. Az államvizsgát követően főhadnagyi rendfokozatba került előléptetésre. 1992. évben az állománytáblázat átalakítását követően Tűzoltási és Műszaki Mentési Osztályvezető, parancsnok-helyettes beosztásba került kinevezésre, mely beosztását jelenleg is betölti. 1994. évben százados, 1996. évben soron kívül őrnagyi rendfokozatot kapott. 1998. évben kimagasló teljesítményének elismeréseként tűzoltósági tanácsos címben részesült. 2002. évben, soron kívül, alezredesi rendfokozatba került előléptetésre. Széleskörű elméleti és gyakorlati szakmai ismeretekkel rendelkezik, melyet beosztásában rendkívül tudatosan, pontosan ad át beosztottainak. Érdemei vannak a készenléti tűzoltók szakmai felkészítésében. Kimagasló műszaki-technikai ismereteit jól kamatoztatja a Tűzoltóság technikai fejlesztésénél. Pontosságával, fegyelmezettségével példát mutat kollégáinak. Munkáját napjainkban is kifogástalanul, magas színvonalon, rendkívüli igényességgel végzi.

.