Tüntetés a Markusovszky kórház előtt - Helyszíni beszámoló

2007.11.22. 00:10

Szombathelyen a délelőtti laza Volán-sztrájkot esti demonstráció követte. Amennyire lehetett, politikamentes volt. Az egészségügyi dolgozókat, vasutasokat, buszsofőröket, nyugdíjasokat, nagycsaládosokat és még sokan másokat láthatóan leginkább az egészségbiztosítás mellékhatásai aggasztják.

Igazi kellemes, alig csípős időben gyülekeznek szerda koraeste a szombathelyi Markusovszky kórház bejárata elé hirdetett tüntetésre a népek, és mire az SZTK elé érnek, az egyik tüntető – kérésemre - háromszázat számol össze.

Tüntetés a Markusovszky kórház előtt – Helyszíni beszámoló


Többnyire Liga-szakszervezetes zászlókat tartanak a kezükben, bár a MIÉP (amely csatlakozott a demonstrációhoz), arra biztatta a résztvevőket, hogy hozzanak pártzászlókat is, ilyet nem láttunk, árpádsávost is csak egyet. Egy transzparensen választásra hívják fel az embereket, az alternatívák: „Szolidaritás alapú egészségbiztosítás, biztos nyugdíj – Profitorientált biztosítás, biztos nyomor.” Mi tagadás, nem tejesen értjük a konkrét összefüggést a nyugdíj és a profitorientált biztosítás között.

Egy narancssárga sztaniolon egyértelműbb a kívánság: „Népnyúzó bitangok takarodjatok.” Egy árnyalatnyival durvább óhaj: „Szemetek, kerüljön gránitra a nevetek.” Kisfiú tart a kezében táblát – arca elé, mihelyt látja, hogy fényképezem. Egy idős asszony viszont a Munkástanácsok cetlijét emeli magasra: „Elegünk van.”

Dr. Takács Lajos, az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének kórházban működő csoportja nevében köszönti a jelenlévőket. Tőle veszi át a szót dr. Kiss Béla mellkassebész, aki az egészségügy utóbbi három évben történt legjelentősebb változásait sorolja hosszan. A lényeg, hogy az egészségügynek igazán a Gyurcsány-kormány és annak SZDSZ-es államtitkára, „aki miniszter lett” tett be. (A két személy említésekor pfujolás a tömegből.) Leginkább azt sérelmezi az orvos, hogy nem volt válasz a szakma felvetéseire.

Tüntetés a Markusovszky kórház előtt – Helyszíni beszámoló


Az egészségbiztosítás átalakításával kapcsolatban azt mondja, hogy szolidaritást felváltja a profitérdek, amely leginkább a szegény, idős, gyakran beteg embereket érinti, akikkel pingpongozni fognak a biztosítók. Az 1500 milliárdos egészségbiztosítási bevételből több száz a biztosítók profitjára megy el – jövendöli.

Hamza István a Nagycsaládosok Egyesülete helyi szervezetének vezetője elöljáróban azt mondja: azokat képviselik, akik a nagycsaládot nem megélhetési forrásnak tekintik. (Nevetés a tömegből.) Házasság alatt pedig kizárólag egy férfi és egy nő kapcsoltat értik.

Hangsúlyozottan politikamentes a szervezet, arra kérik a kormányt, hogy hozzon sok jó döntést, akkor szeretni fogják – mondja – majd név szerint megemlíti a megye országgyűlési képviselőit, (a szocialistánál és a szabad demokratánál abcugolás), hogy szavazzanak nemmel erre a szörnyűségre. Azért, mert a nép, a választóik ezt követelik tőlük.

Tüntetés a Markusovszky kórház előtt – Helyszíni beszámoló


Kőrössy Tamás, aki a dolgozók részérő beszél, konkrétabb az aktuális problémák megfogalmazásban. Elmondja, hogy megígérték nekik az ötven százalékos béremelést az előző ciklusban, meg is tették, meg is köszönik nekik, ám ez a pénz mára elolvadt, a kórházi szakdolgozók műtősök, ápolók fizetése 30-40 ezer forinttal csökkent az elmúlt években. A kórházból elmennek az emberek, így ha egyszer rászánja magát a vezetés, hogy több pénzt adjon a dolgozóknak, félő, hogy már nem lesz kinek. Elmondja azt is, hogyha nem jutnak rövid időn belül megegyezésre, akár sztrájkolnak is, addig viszont tisztességesen ellátják a munkájukat.

Volt nála egy bukósisak is, utalva arra, hogy aki megmondja az igazat, annak betörik a fejét, mint ahogy ő korábban erre már kapott nagyon határozott utalást egy vezetője részről.

A Liga részéről Dénes Károly megköszöni a résztvevőknek hogy eljöttek a tüntetésre, amely egyébként a már említett lanyha pfújolásokon kívül a mi kis városunkban éppoly békésen ért véget, ahogy kezdődött.
.