Bezár a szombathelyi VÁTI-iroda

2007.11.28. 20:05

Ha valaki a jövőben osztrák-magyar határmenti pályázatot akar benyújtani, annak Sopronba kell mennie. A szlovén „érdekeltség” Zalához tartozik majd. Rövidesen megszűnik a VÁTI szombathelyi irodája. Hogy pontosan mikor és miért, annak megpróbáltunk utána járni. Kevés sikerrel, de ez talán nem rajtunk múlt.

Tegye fel kezét, aki meg tudja mondani, mi az a Városépítési Tudományos és Tervező Intézet Magyar Regionális Fejlesztési-, Urbanisztikai- és Építészeti Részvénytársaság!

Bezár a szombathelyi VÁTI-iroda


Ha azt mondom VÁTI, az már ismerősebben cseng, hallottuk például a történelmi témaparkkal, a vépi szélerőművel, a szentgotthárdi szennyvíztisztítóval vagy a pornóapáti biomassza fűtőművel kapcsolatban, (no meg számos kisebb, ám az érintettek életét jelentősen befolyásoló infrastrukturális fejlesztéssel kapcsolatosan), mivel ez a szervezet, illetve területi, majd megyei irodája kezelte azokat a programokat, amelyek keretében ezek a fejlesztések megvalósulhattak. (Illetve még ezt megelőzően az uniós előcsatlakozási programokat (PHARE), valamint a most lassan záruló Interreg határmenti programokat is. Most a szombathelyi iroda megszűnik. Minden jel arra mutat, hogy Szombathely azon kevés megyeszékhelyek közé fog tartozni, ahol nem lesz kirendeltsége a társaságnak. A régióban pedig egyedül Vasban nem lesz. (Lásd térkép.)

Halinka Péter, a szombathelyi iroda vezetője - érthető módon - nem nyilatkozott a munkahelyét (és még rajta kívül tízegynéhány kollégája állását) érintő kérdésben, feletteséhez a VÁTI vezérigazgatójához, Csanádi Ágneshez irányított. Bár nem kifejezetten kaptam minden, levélben feltett kérdésemre választ (a cikk végén olvasható) azt megtudtam, hogy csökken a régióba irányuló támogatás, és a projektek száma. A szombathelyi iroda feladatait, például a magyar-osztrák programokat a soproni, a magyar-szlovént a zalaegerszegi veszi át.

A két iroda más, új feladatokat is kapott, amiből valamiért Vas egy fikarcnyit se. Ki tudja, miért? A levélből úgy tűnik, hogy azzal indokolják a megszüntetést, hogy nincs elég dolga az irodának. Ugyanakkor mintha a feladatok elosztásakor nem is nagyon vették volna számba. Hogy ezért ki a felelős, lett-e volna valakinek befolyása arra, hogy ez ne így alakuljon, azt nem tudjuk. Azt igen, hogy nem is olyan régen vezetőcsere történt, a régi vátis irodavezető, most például a ROP jelentős részét megszerző, biztos pozíciójú Regionális Fejlesztési Ügynökség (RFÜ) élén van.

Ebben a két fent említett osztrák és szlovén programban 100 illetve 30 millió forint van, logikus a felvetés, hogy ennyi pénzt szombathelyi iroda nélkül is gond nélkül el tudunk költeni, ám egy a témában jártas szakembertől megtudtuk, hogy a Regionális Operatív Program VÁTI-nál maradt egyik fejezetében több milliárd forint felhasználásról van szó, ami azért már nem kis pénz. (A ROP másik négy fejezete került az RFÜ-höz.)

Remélhetőleg a két szomszédvár gondos gazdája lesz a vasi projekteknek is. Bár, mint szakértő segítőm elmondta, a helyi irodáknak épp az volt a jelentősége, hogy volt helyismeretük, így hatékonyan tudták segíteni a helyi kezdeményezéseket, vagy akár ők maguk léptek fel kezdeményezőként, ismerve az igényeket és a lehetőségeket.

Az iroda megszüntetésében hivatalosan a takarékosság játszotta a fő szerepet. Ez bizony ránk is fér, hiszen jól látható, hogy két hasonló profilú szervezet (a fejlesztési ügynökség és a VÁTI egymás mellett működik, még ha 2007-20013 között az országba áramló eurószázmilliók elosztásának felelősségteljes feladatát fel is osztották egymás között. Kérdés az, hogy vajon nem lenne-e elegendő egy szervezet, ha már annyira spórolunk?

Becsszóra, nem "a dögöljön meg a szomszéd tehene is" (vagy akár a faluba az összes) rosszindulat mondatja ezt velem, de ha a VÁTI honlapján például a Nyugat-Magyarországi ROP-ról akarnánk valamit megtudni, akkor egy gombnyomással az NFÜ honlapján találjuk magunkat. Ha a vidékfejlesztés rovat Aktualitások címszavára kattintunk, akkor meg azt látjuk, hogy újra nyílik az AVOP vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, „2005. december 1-től. A három aljogcím várhatóan 2006. január 31-ig lesz pályázható.” (!)

Csemegéztünk még a telefonkönyvben is, körülbelül négyszáz munkatárs nevét láttuk felsorolva. (Köztük olyanokét is, természetesen, akik a VÁTI eredeti terület-és városfejlesztési funkciójából adódó feladatokat látják el, például kezelik a területekre és városokra vonatkozó könyvtárnyi tanulmányt és adathalmazt).

De nem vonjuk kétségbe, pont a szombathelyi tíz(egynéhány) ember elbocsátása járul hozzá az egyébként 389 330 000 forint jegyzett tőkéjű állami társaság gazdaságos üzemeltetéséhez. Persze, tudjuk, valahol el kell kezdeni.

Alábbi keretben olvashatják Csanádi Ágnes vezérigazgatónak feltett írásbeli kérdéseinket, és - változatlan formában - az ugyancsak írásban kapott válaszokat.




Kérdések:

Igaz-e hogy megszüntetik a VÁTI szombathelyi kirendeltségét? Ha igaz, mikor? Mi indokolja ezt? Ha létszámcsökkentés indokolja, akkor miért egy komplett iroda felszámolásról döntöttek, miért nem arányos regionális, országos, központi karcsúsításról? A régióban megmarad-e a másik kettő iroda? Ki veszi át a szombathelyi iroda feladatait? Mi lesz a folyamatban lévő ügyekkel? Az országban még mely irodák megszüntetése várható? Miért épp a szombathelyi iroda szűnik meg? Összesen hány dolgozója van a VÁTI-nak?
Ha most ez az iroda megszűnik, mi indokolta, hogy eddig létezett?

Válasz:

"A Váti területi irodai hálózatát a határmenti Phare programok hívták életre, és így az osztrák határ mellett kezdődött meg a kialakításuk. A Phare után az Interreg majd a regionális operatív programok(ROP) végrehajtása következett a Nyugat Dunántúlon egyre csökkenő támogatás és így egyre kevesebb projekt szám mellett. Az UMFT keretében új közreműködő szervezet lett a Regionális Fejlesztési Ügynökség (RFÜ) Szombathelyi irodája (ezt az irodát mellesleg volt Váti-s vezeti) így a Váti feladata jelentősen csökkent. Az Interreg programok 2007/08-ben zárnak, míg a határmenti projektek csak 2009-tól jelenetnek érdemi, de csökkenő volumenű területi irodai feladatot. Így a három területi irodából azokat tudjuk megtartani, melyek több programhoz és projekthez kötődnek és gazdaságosan működtethetőek. Sopronban lesz az Osztrák/Magyar Európai Területi Együttműködési(ETE) program Közös Szakmai Tikársága, és e mellett itt is folytatódik a ROP-ok végrehajtása. Ide csatlakoznak majd a Szlovák/Magyar ETE földrajzilag közeli projektjei. A jelenlegi Interreg programok mellett Zalaegerszegen a Szlovén ETE információs iroda és Horváth/Magyar határmenti program földrajzilag közeli projektjei végrehajtása jelenti az új munkát amellett, hogy bekapcsolódnak a ROP projektek végrehajtásába. A Szombathelyi irodában futó projekteket az ott dolgozók segítik az a zárásig, ezt követően többségüknek ajánlunk másik irodákban képzettségüknek megfelelő munkát. Van akinek külföldi munkavégzést, van akinek magasabb beosztást. Az iroda akkor zár be amikor a munkatársakkal a konkrét személyi kérdésekben megállapodtunk és így remélhetően többségük viszi magával a munkáját. A Váti további irodáiban is hasonlóképp járunk el ha erre szükség lesz, miközben Észak Alföldön és Észak Magyarországon egyre nő a projektek száma és több Interreges vagy új kollégát is bevonunk a feladat ellátásába. Mindig annyi munkatárssal tudunk dolgozni amennyi az aktuális munkához hatékonyan szükséges és amennyire fedezetet biztosít a szolgáltatási szerződés amelyet az NFÜ-vel kötünk."
.