Bajban a Markusovszky kórház

2007.12.07. 22:44

A kórházigazgató, a megyei elnök és országgyűlési képviselők által felfestett kép nem túl megnyugtató. A pénzügyi bajok nem kicsik. A dolgozók fásultak.

Pénteken a megyeházán közös sajtótájékoztatót tartott Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő, Puskás Tivadar országgyűlési képviselő, V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő és Lakner László, a Markusovszky kórház vezérigazgató-főorvosa. A téma a megyei kórház helyzete volt.

Kovács Ferenc bevezetőként emlékeztetett arra, hogy a megye részvénytársasággá alakította a kórházat, azzal a céllal, hogy az ebben a formában jobban meg tudjon felelni a mai helyzet kihívásainak. A közelmúltban zajlott a kórház átvilágítása, mely nyomán az átvilágító szervezet egyetlen negatívumot sem talált, az intézmény mindent pontban jó vagy kiváló minősítést kapott.

Bajban a Markusovszky kórház


Az elnök közölte azt is: a Markusovszky készül a pályázatokra, megvannak az elképzelési a jövőbeli fejlesztésekről.

Közel sem volt ennyire optimista Lakner László. Az vezérigazgató arról számolt be, hogy a korábbi jó pénzügyi kilátásokat és a lendületet megtörte az áprilisban bevezetett új finanszírozási rend. Adóssága nincs ugyan az intézménynek, de a részvénytársasági formából származó előnyöket így nem tudják kihasználni. A kórházi dolgozók fásultak, elégedetlenek, a műtősök éppen 40 százalékos béremelést követelnek.

A probléma fő oka, hogy néhány gyógyítási területet kivontak a kórházból, az állam nem finanszírozza ezeket, ugyanakkor a Markusovszky úgy érzi, el kell látni e téren is a megyei betegeket. Ehhez a kórház most a tartalékait használja fel, de hogy meddig tudja ezt vállalni, az bizonytalan.

V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő, Vasvár polgármestere néhány példával illusztrálta a helyzetet: Győré lett a gyermek fül-orr-gége ellátási kötelezettség, Veszprémé az alkohol és drogbetegek ellátása, Budapesté a gyermekszemészet, Kaposváré a gyermekurológia, Pécsé a gyermek-gasztroenterológia. Ez azt jelenti, hogy a fekvőbetegeknek Vas megyéből elvileg ezekbe a városokba kell utazniuk.

Puskás Tivadar parlamenti képviselő szerint egy ellenzéki politikus számára a lehetőséget leginkább a problémák sűrű felvetése jelenti. Ő maga számos alkalommal kérdezte és interpellálta a Parlamentben az egészségügyi minisztert, más kérdés, hogy a válaszok nem nagyon mutatnak a megoldás irányába.

Az új finanszírozás (teljesítmény volumen korlát) miatt van az, hogy hosszú várólisták alakultak ki, ugyanakkor üresek a kórtermek, emellett anomáliák vannak a hemodinamikai labor és a sürgősségi tömb finanszírozási terén is – derült ki az elhangzottakból.

Az ALON arra a kérdésére, hogy mi lesz a kórház sorsa a jövőben, Lakner László azt mondta, hogy mindenhol falakba ütköznek, amit Kovács Ferenc azzal egészítette ki, hogy úgy tűnik, az egészséghez való jog egyre jobban pénzkérdés lesz, ennek ellenére az önkormányzati fenntartású Markusovszky kórház nem kíván elmenni abba az irányba, hogy mindenkivel kifizetteti az ellátásért járó pénzt.

Lakner később abbéli véleményét is közölte, hogy szerinte a Markusovszkyt „víz alá akarják nyomni”.

Újságírói kérdésre a vezérigazgató-főorvos elmondta: egy hónapban 7-9 millió forint jön be a vizit és napidíjakból, ami „morzsa” az intézmény költségvetésében, ráadásul a kormányzat egyre több feladatot - bérfejlesztés, étkezési plusz juttatások – ebből kíván megoldani. Közben a kórházban a – fizikai és szellemi teljesítőképességük határán levő - dolgozók rosszkedvűek, ami nem is csoda, hiszen például az említett műtősöknek csak minimálbért tudnak fizetni. Ha az említett négy szakterületet megkapták volna, akkor nem lenne gond, így viszont az a veszély áll fenn, hogy „a kórház esetleg csődbe jut.”

Puskás Tivadar még elmondta, az elmúlt években 250 milliárd forintot vontak ki a magyar egészségügyből, majd ismét állást foglalt a vizitdíj és a profitorientált egészségbiztosítási rendszer ellenében, mondván, mindez nem egyeztethető össze a kockázatközösség alapelveivel.
.