
Intenzíven fog kampányolni az SZDSZ
„Nem elég gondolni a nemre” – címmel tartott ma sajtótájékoztatót Németh Kálmán az SZDSZ megyei és Tóth Róbert a párt városi elnöke.
Németh Kálmán elmondta: a Fidesz által kezdeményezett népszavazás célja, hogy megbuktassák a kormányt. Az SZDSZ viszont intenzív kampányt fog folytatni, hogy a lakosság „képbe kerüljön”, annál is inkább, mert „vannak kommunikációs pótolnivalók”.

A párt arra biztatja a választókat, hogy menjenek el a népszavazásra, és ott „nem”-mel szavazzanak a Fidesz három kérdésére.
A vizitdíjról és a kórházi napidíjról
Ha eltöröljük a vizitdíjat, a háziorvosok bevétele átlagosan havi 160 ezer forinttal, az egyes kórházak tervezhető forrása havi tízmillió forinttal csökken. Ha eltöröljük a vizitdíjat, ismét egyenlőségjelet teszünk az indokolt és indokolatlan orvosi vizsgálatok között. Ha eltöröljük a kórházi napidíjat, megszűnik a kórházi ellátásban részesülő beteg érdekeltsége, hogy kezelésének, ellátásnak valódi adatait tüntessék fel a részletes elszámoló nyilatkozaton - mondta Németh Kálmán.
Emellett a vizitdíj arra is jó, hogy érdekeltté tegye az embereket, hogy saját kezdeményezésre szűrővizsgálatokon vegyenek részt, és arra is, hogy visszaszorítsa a hálapénzt.
Az SZDSZ kitart az egészségügyi reform két fontos eleme mellett – melyek révén jelentős forrásokhoz jutottak a kórházak, és melyek nélkül ugyanis visszajutnánk oda, ahol 18 évvel ezelőtt voltunk – hangsúlyozta a megyei elnök.
„Ma, amikor Magyarország őszinteségre vágyik, amikor minden problémánk közül a legsúlyosabb a bizalom hiánya, akkor kötelességünk ragaszkodni az első őszinte tetthez, ami egy súlyosan hazug rendszer ellen tettünk. A vizitdíj az egyik első, őszinte szó a magyar egészségügyben, melyet fél évszázada ingyenesnek hazudnak. Nem eltörölni, hanem gyakorlattá kell tenni az igazmondást” – hangzott el.

A tandíjról
Tóth Róbert városi elnök úgy vélte, hogy a reformok kapcsán az ellenzék az emóciókra épít, ehelyett higgadtan végig kellene gondolni a dolgokat. Ennek szellemében zajlik majd az SZDSZ kampánya.
Ezek után a városi elnök a tandíjat vette védelmébe. Ha eltöröljük a tandíjat, azzal újra beismerjük: a diákoknak semmi joga beleszólni abba, milyen képzést kapnak, másrészt elfogadjuk, hogy az állam ízlése döntse el a felsőoktatás jövőjét, ahelyett, hogy a valódi tudást adó, a munkaerő-piaci előnyt garantáló intézmények jutnának magasabb bevételhez. Ha nincs tandíj, akkor azokkal fizettetjük meg a diákok képzésének költségét, akik talán soha nem jutnak diplomához – hangzott el.
Tóth Róbert szerint a népszavazás „nem” szavazatai azt is jelentik, hogy nemet mondunk a diplomás munkanélküliségre, az elavult intézményekre és a gyakorlatban soha nem létező ingyenességre.