2008. januári közgyűlés - erős délutáni futammal

2008.01.31. 22:18

A délelőtti csomópontok körülötti álmos csapongás után délutánra aktívvá váltak a városatyák. Talán túlságosan is. A központi téma a színház és a közbeszerzés volt, ennek kapcsán több botrányos jelenet zajlott a sokat látott ülésteremben. A Hemo felújításának a pályázatát visszavonták. Váradi Gábor marad a városi tévé vezetője.

Legyen minden nyilvános

Nem tudom, hányan nézik a tévében a szombathelyi közgyűlést, az viszont majdnem biztosan állítható, hogy a nézők számára – színház ide, költségvetés oda - nem volt egy adrenalin-bomba a péntek délelőtt.

Szombathely, városháza

A legnagyobb izgalmat majdnem az jelentette, hogy hogyan alakul majd a napirend. A képviselők közös megegyezéssel eltekintettek a városi vagyonhasznosító (Szova) szervezeti és működési szabályzatának módosításától, viszont cserébe felvettek egy elég zavarosnak ható informatikai pályázatot. Amit később leszavaztak.

Gyimesi József (ESZE) azt javasolta, hogy az oladi sportliget hasznosításának az ügyét is nyilvánosan tárgyalják, amit meg is szavaztak. Marton Zsolt kérésére nyilvános lett a Hemo-felújításának az ügye is. Kicsit kacifántosabban, de szintén ide csatlakozott a sportcsarnok működtetésének a vitája, ami eredetileg nem volt napirenden, aztán felvették, de a polgármester értelmezésében csak zárt ülésre, aztán Kaczmarski János jegyző értelmezésében nyilvános ülésre. Aztán délután mégis zárt lett.

Szerintem meg el kellene törölni minden zárt ülést, gazdasági ügyekben legalábbis. Ha mindeáron titkolózni kell a választók előtt, azt a bizottságokban tessék megtenni.

És ha már bizottsági ülések: a délelőtti ülést nézve úgy tűnt, az elhangzottak 70-80 százaléka simán megbeszélhető lenne a szakmai bizottságokban, ami meg maradna, az egyrészt kevésbé untatná magukat a képviselőket, másrészt rendesen meg lehetne beszélni.

Rettegi Attila például az 56-os emlékhelyet szerette volna megbeszélni, de a polgármester azt mondta, hogy majd a legközelebb, addigra lesz előterjesztés.

Újabb túrós hátú lovak a láthatáron?

Ágh Péter (Fidesz) vetette fel azt a kérdést, hogy most pontosan mi is van város és a megye közötti egyeztetéssel a színház ügyében. Ipkovich György arról számolt be, hogy a megye támogatja az ügyet, például besegít a bérletek értékesítésébe, és ami szintén fontos, a megye hosszú távon nem kívánja használni az SZTK-t, azt elcseréli, eladja vagy bármi. Ezt megerősítette a délelőtti ülésen igencsak aktívan szereplő Majthényi László megyei alelnök. Igaz, hozzátette, hogy „az ördög mindig a részletekben rejlik”, így még egyeztetnek. Lesz is miről, mert később „sokismeretlenes egyenlet”-ként jellemezte a helyzetet Majthényi, aki Prugberger Emil (Pro Savaria) kérdésére egyértelműen leszögezte, hogy adomány nem lesz, ők valamilyen normális piaci árban gondolkodnak. Annál is inkább, mert a város egymilliárd forintot kapott a színház előkészítésre.

Molnár Miklós (Pro Savaria) láthatóan annyira nem volt meghatódva az SZTK városi kézbe kerülésén, azt firtatva, hogy mennyibe fog ez vajon kerülni a városnak. Az épületben városi orvosi rendelők is vannak, azoknak is helyet kell majd találni. Majthényi jelezte, hogy ilyen téren nagy kártérítésre a megye részéről nem lehet számítani, mivel a szóban forgó orvosok már 10 éve ingyen használják a helyiségeket.

Az elhangzottak alapján elképzelhető – különösen ha Ipkovich Györgyön és Majthényin múlik -, hogy sima kompromisszum születik a város és a megye között az SZTK ügyében, de mivel nem csak rajtuk múlik, gyakorlatilag bármi megtörténhet.

Rettegi Attila (Fidesz) vetette azt az ügyet, amiről még hallunk eleget, még ha ettől azért a legtöbb ember békésen tud aludni. Szóval kiderült, hogy rejtélyes okok (nyilván anyagiak, mert mi más) miatt immáron Tiszk-túltermelései válság alakult ki. Ez konkrétan azt jelenti, hogy már három Tiszk van, egyik a városé, egyik a megyéé, meg van egy közös. Ipkovich György szerint a helyzet nem szerencsés, de kezelhető. Hogy pontosan miért is háromszorozódott meg a szervezet, arra Majthényi László és Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) másként emlékeztek, aminek apropóján egy kis villongás is kialakult közöttük. A félmondatokból ez derült ki, a konfliktus héttérben a szakképzési pénzek elosztásának a mikéntje áll. A szombathelyi polgármester ez ügyben is próbált konszenzust keresni a megyével szemben keményutas Czeglédy és az önálló utaktól szintén nem megijedő megyei vezetés között.

Abban azért lehet bízni, hogy egy negyedik Tiszket talán már nem alapít senki.

Képlékeny csomópontok

A városvezetőket számos kérdés érte a jövőt illetően. Csermelyi András (MSZP) például azt firtatta, hogy egymás után születnek a tanulmányok a repülőtér kérdéséről, ugyanakkor még sincs olyan átfogó dokumentum, amely választ adna arra, hogy akkor most pontosan hogyan is lehetne itt repülőtér.

A felvetést egy hosszabb polgármesteri monológ követte, amiből sok új információ nem derült ki, hacsak az nem, hogy egyre jobban a vépi megoldás felé kacsingat a városvezetés. Ez valószínűleg még sokáig megmarad a kacsingatás szintjén, annak ellenére, hogy Majthényi szerint a bécsi teherreptér fullon van, így szóba jöhet egy onnan átnyúló Vas megyei fejlesztés. Igaz ehhez egy észak-déli közlekedési folyosó kellene. Meg még valószínűleg sok minden más is.

Részben ehhez a témához kapcsolódott Takátsné Tenki Mária (Fidesz) azon megjegyzése, hogy nem kerülnek a közgyűlés elé a stratégia anyagok, csak kétsoros feljegyzések vannak a tárgyalásokról, miközben a pénz megy a tanulmányokra, valójában nem történik semmi.

Tarján Jenő (Fidesz) azt hallotta, hogy izraeli befektetők szakrendelőket építenének a városban. Szabó Gábor alpolgármester (MDF) azt mondta, egyelőre ott tart az ügy, hogy az említett befektetők számára Szombathely szimpatikus hely. Többet erről nem mondhat.

Marton Zsolt (Fidesz) kérdésére Németh Kálmán alpolgármestertől megtudtuk, hogy a Haladás-pálya környéki ingatlanok sorsáról a MÁV csak később fog dönteni. Ennél remélhetőleg gyorsabban rendeződik a vasútállomás melletti állami terület ügye, ez azért érdekes, mert amíg nincs rendben, nem lehet elindítani az ottani rendezési projektet.

Megtorpanni látszik a termálfürdő ügye. Szabó Gábor elmondta, úgy döntött a város, nem vesz részt a pályázat első körén, mert mindösszesen 300 millió forintot lehetne nyerni, az is nagyon nehezen szerezhető meg. Először az említett MÁV-ingatlanokat kell megszerezni, aztán külső szakmai befektetőt keresni, mert e nélkül nem valósítható meg a projekt. Ezt később a polgármester is megerősítette.

Meg ilyenek is voltak

Ezekhez képest felüdülés a most létesített sípálya, mely példája annak, hogy kis pénzből hogyan lehet sok embernek nagy örömet szerezni. A létesítmény többször is előkerült a délelőtt alatt, és azt még a kritikus hangvételéről ismert Lazáry Viktor (Fidesz) is elismerő szavakkal illette. Igaz, megkérdezte, hogy mikor lesz rendben az emlékmű környezete is. Szabó Gábor elmondta, az emlékműre egyelőre nincs koncepció, talán ötletpályázatot kellene kiírni rá, a Csónakázó-tó és környékét a szándékok szerint pályázati pénzekből teszik majd rendbe.

Molnár Miklós megemlítette, hogy a város első fokon 50 millió forintot vesztett a Lombard ellen. Ez szerinte azért van, mert pusztán gentleman agreement volt a polgármester és Bíró Péter között, nem írásbeli szerződés. Ez alapján zajlik a per, és ez a polgármester személyes felelőssége is. Ipkovich György szerint nem a gentleman agreement az alapja a pernek, hanem hogy Bíró Péter távozásával kárt okozott a városnak.

Molnár Miklós szerint – aki a polgármesterrel ezúttal is megvívta a napi csörtéjét – Ipkovich György Szombathelyen két színházat akar építeni. Egy véglegeset és egy ideiglenest. Ez utóbbit a Hemóban 1,5 milliárd forintért, ami majd később bábszínház és főiskolai gyakorlóhely lesz. A kiadásokhoz jön még az SZTK épületének a megvétele és a színészlakásoknak a kialakítása. A képviselő ezeket a tételeket akár 300-300 ezer forintos költségnek taksálta. (A délutáni események aztán erősebben árnyalták a képet.)

Horváth Csaba (Fidesz) ismét földközeli kérdéssel állt elő: lesz-e közterület elnevezve István Lajos professzorról, ahol esetleg a szobra is áll majd. Szóba került egy korábban megírt nyílt levél, meg más egyéb, amiket nem részleteznénk, annál is inkább, mert Kaczmarsky János jegyző elmondta: egyelőre nincs olyan utca, amit el lehetne nevezni. Pont.

A harmadszorra módosított 2007-es költségvetés

A délelőtt utolsó témája a tavalyi költségvetés módosítása volt. Ennek – a jórészt technikai jellegű korrekció - kapcsán Németh Kálmán alpolgármester elmondta, a viszonylag nagyobb, több tételből álló 95 millió forintos többletkiadásnak megvan a fedezete a költésvetésben.

Molnár Miklós a jövő évi költségvetés első olvasatát hiányolta, ami szerinte azért baj, mert így februárban nagyon kevés mozgástér marad. Azért lenne fontos beszélni róla, mert szerinte egyáltalán nem megnyugtatók a 2007-es büdzsé tendenciái. Pozitív ugyan az illetékbevétel 300 milliós növekedése, de ez azért is lehet, mert az APEH átvette a beszedését, és valószínű, hogy kiküldte a korábbi tartozásokat is. A másik nagy tétel viszont 586 millióval kevesebb az iparűzési adó.

„Több éve nincs első olvasat” - mondta Németh Kálmán, aki elmondta, hatékonyabb formát találtak: jövő héten egy munkaértekezlet lesz a büdzséről a tisztségviselőkkel és a bizottsági elnökökkel. „Nagyon komoly működési és fejlesztési hiányt tartalmaz a 2008-as költségvetés eddigi anyaga” – mondta elöljáróban – és kicsit vészjóslóan - az alpolgármester, aki reméli, hogy az ellenzék is felelősen áll majd a kérdéshez.

Ipkovich György bejelentette, megkérte az adóosztályt, nézzen utána, mi van az iparűzési adó eme hektikus változásai mögött.

A költségvetés kapcsán Sági József (Fidesz) egy 7,5 millió forintért megrendelt közoktatási fejlesztési stratégiája után érdeklődött, amiről az oktatási bizottságban gyakorlatilag nem tudta senki, hogy mi az. A képviselő szerint nem is egy ilyen tanulmányról van szó. Czeglédy Csaba válaszában elmondta, a megváltozott feltételek helyzet miatt tavaly év elején merült fel az igény új közoktatási stratégiára, hosszú előkészítési szakasz volt, minden bizonnyal elkészül márciusra, és akkor lehet olvasni.

Horváth Zsolt is sokallta a 7,5 milliót a stratégiára. Emellett aggasztónak találta a város költségvetési helyzetét, és sajnálta, hogy az ellenzéknek lett igaza az iparűzési adó bevételek kapcsán. Tavaly egymilliárd forinttal költött többet a város a bevételek adta lehetőségeknél, és ezért szerinte 2008-ban nagyon súlyos árat fogunk fizetni.

Józing Antal

---------------------------------------------

Délután:

Amint az várható volt, a színház kavarta fel a kedélyeket délután. Talán túlságosan is, mivel az utóbbi néhány alkalommal (nagy örömünkre) mellőzte az ellenzék a személyeskedéssel fűszerezett obstruktív vitát, most annál inkább behúzott. Volt skandalum is, közbeszerzési és ügyrendi okból.

Március 15. tér a befutó

Az új színház helyszínének kijelölésével kezdődött a délután. A helyszíni tanulmányt jegyző cég képviselője, Fiala István személyesen is megjelent a közgyűlés előtt és elmondta, ő nem szombathelyi, így nincsenek meg azok a kötődései, amelyek egy helybélinek, a terv elkészítésében Litkei Tamás segített neki. Mai sétáján viszont arról győződött meg, hogy a Március 15. tér az, ahol a színház kompromisszumok nélkül felépíthető. Az SZTK viszont a helyiek vélekedésével ellentétben csak a jelenlegi állapotában elavult, szerkezetileg jó. Ha ezt meghagyják és felújítják, akkor a Sportházat kell bontani. A közgyűlés a helyszínt elfogadta, februárban tárgyalnak a tervpályázat részletiről. A megye úgy tűnik, nem gördít akadályt a beruházás elé.

A Savaria TISZK-et kht-vá alakítják, és tag lesz benne a Savaria Egyetemi Központ. Az ellenzék hiányolta az előterjesztésből a csatlakozás feltételeit. Erről áprilisban lesz szó, amikor az együttműködési szerződés kerül a közgyűlés napirendjére. Gyebrovszki János (MSZP) azt mondta, a Savaria Egyetemi Központtal a felsőfokú szakképzés is megvalósulhatna, ezt a helyi ipar is támogatná. Gadányi Károly rektor szerint fontos, hogy egymásra találjanak az oktatás szereplői a város megtartó ereje miatt.

Skandalum

A közbeszerzési szabályzat átalakításával kapcsolatban Marton Zsolt, Prugberger Emil kezébe javasolta áttenni a közbeszerzésekkel kapcsolatos döntéseket, mert a polgármester sokszor a közbeszerzési bizottság véleménye ellenében, önkényesen határoz. Gyebrovszki János megvédte a polgármestert, mondván: a döntéshozó a polgármester, a bizottság csak az előkészítője a döntéseknek. Azt viszont támogatta, hogy a polgármester határozatát indokolja meg a bizottságnak.

Ipkovich György szerint nem törvényes Prugberger Emil esetleges megbízása, így a közigazgatási hivatal állásfoglalásáig elnapolta az ügyet: „Törvénysértő kérdést nem teszek fel szavazásra.”

Molnár Miklós az általa sokat kárhoztatott, a közbeszerzések bonyolításával megbízott Absolute Consulting szakembereire hivatkozott, akik szerint van lehetőség a polgármesteren kívül más képviselőre átruházni a feladatot. Szakács Dávid (Fidesz) a jegyzőt kérte, hogy megteheti-e hogy a polgármester, hogy nem tesz fel szavazásra egy módosító indítványt.

Erre a jegyző kitérő választ adott, inkább a közbeszerzési törvényre terelte a szót. Szakács Dávid törvénytelennek ítélte a napirend tárgyalásának felfüggesztését. Kérte, hogy rendeljenek el szünetet, és az ügyrendi bizottság állásfoglalását. Ipkovich György ennek a kérésnek nem tett eleget. Az ellenzék ezt botrányosnak minősítette.

Még egyszer előkerült a közbeszerzés ügye, ugyanis két személyt szeretnének a közbeszerzési irodára (jelenleg egy fővel működik) felvenni. Marton Zsolt kifogásolta, hogy miért kell két új ember, ha az Absolute Consulting kapott a szakértői megbízást havi több százezer forintért, épp azért, hogy ne kelljen a hivatalban létszámot bővíteni. Molnár Miklós szerint ez „megint csak egy példa, hogy miért inog meg a polgármester bizalmi indexe.” A képviselő szerint a polgármester „szórja a pénzt,” és kérte, hogy „térjen észhez.” Szabó Gábor indokoltnak tartja a létszámnövekedést, és kért a stratégia irodába is munkaerőt. (Nem köztisztviselői státuszba.)

Döntöttek pályázatok beadásáról, kivéve az iskolákat érintő informatikai fejlesztésről, mert azt nem tárgyalta a gazdasági bizottság.

Drámai jelenetek színházügyben

Nyílt ülésre hozták a Hemo épületének színházzá való átalakítását. Czeglédy Csaba alpolgármester elmondta, ezt egyelőre jegelik, mert két napja megnyílt a pályázati lehetőség egy új, regionális közművelődési központ létrehozásra, így ezt és az ideiglenes színház terveit összefésülik. Új közbeszerzési eljárást írnak ki a mostani „aggályos” helyett. Az ellenzék elmondta, nem tudják követni a színház körül felgyorsult eseményeket, valamint ugyanazokat az kifogásokat hangoztatta, mint az e tárgyban tartott sajtótájékoztatón.

Annak ellenére, hogy Czeglédy tudatta, a ZÁÉV-féle másfél milliárdos ajánlat okafogyott, előkerült a két színház- kontra-gödrös utcák probléma, Gyimesi József és a Fidesz közti személyes(kedő) konfliktus, sőt Sági József szájából egy drámai kijelentés is elhangzott: a városvezetés „most ássa meg a színház sírját.”

Feiszt Györgyben régi emlékeket idézett a nem túl magas színvonalú disputa. Mindig akkor vérzett el a színház ügye, amikor az első cehhet ki kellett volna fizetni – mondta.

Czeglédy azzal reagált a felvetésekre, hogy ezzel a pályázattal uniós forrásból lehet fedezni a Hemo átalakítást. A pályázat két napja végleges, ezt meg kellett várni, hogy tudják, miképp lehet hozzáigazítani a Hemo-beruházást a pályázati kiíráshoz. Nem a Szova fog pályázni – tudtuk meg. A ZÁÉV által benyújtott tervek se vesznek kárba, meg szeretnék vásárolni a jogtulajdonos tervezőirodától. A közgyűlés elfogadta, hogy eredménytelennek nyilvánítsák a Hemo-közbeszerzési pályázatot, és készüljön el a Hemo épületével a pályázat a közművelődési centrumra. A tét: 1,7 milliárd forint. (Ez talán többet nyom a latban, mint némi késés az első premierrel.)

Váradi Gábor maradt az SZTV élén

Némi vita után elfogadták viszont sportliget rehabilitációjára irányuló szerződést, így indulhat a magántőkéből finanszírozott beruházás.

Az Unihall működést vizsgáló napirendet konszenzussal átették zárt ülésre. Ezen szerepelt még (egyebek mellett) a Szombathelyi Televízió Kht. igazgatója szerződésnek öt évvel történő meghosszabbítása. Értesüléseink szerint Váradi Gábor marad az önkormányzati médium élén.

Kupi Györgyi
.