
Szerdán közös sajtótájékoztatót tartott Czeglédy Csaba az MSZP és Németh Kálmán az SZDSZ polgármestere.
Az esemény nem titkoltan annak szólt, hogy az utóbbi hetekben az ellenzék többször firtatta a szombathelyi önkormányzat közbeszerzési gyakorlatát.

Először a
januári közgyűlésen állt elő azzal a javaslattal, hogy a közbeszerzések feletti döntési jogkört el kellene venni Ipkovich György polgármestertől és azt átruházni Prugberger Emil képviselőre (Pro Savaria). Később egy
sajtótájékoztatón a Fidesz annyiban módosította az elképzelését, hogy ezzel a jogkörrel nem egy személyt, hanem egy bizottságot kívánnak megbízni. A párt két nappal ezelőtt
be is adta írásbeli javaslatát, melyet a februári közgyűlésen szeretnének elfogadtatni a testülettel.
Mindezt azzal indokolják, hogy szerintük Ipkovich György nem alkalmas a közbeszerzések elbírálására, mivel „önkényesen felülbírálja a konszenzusos döntéseket, ami több alkalommal korlátozta a közbeszerzéseknél kívánatos versenyt.”
A szerdai sajtótájékoztatón Czeglédy Csaba elmondta: abban egyetértenek az ellenzékkel, hogy meg kell változtatni a közbeszerzésekkel kapcsolatos gyakorlatot, mert az valóban nehézkes és racionalizálásra szorul, így a városvezető koalíció márciusra elkészíti a maga javaslatait mind a szervezetei és működési szabályzat (szmsz), mind a közbeszerzés kapcsán. A februári közgyűlésen viszont a költségvetés lesz fókuszban.
Az ellenzék által javasolt döntéshozó bizottsággal az a baj, hogy jogilag az összes tisztségviselő ki van zárva belőle, így abban nem vehet részt sem a polgármester, sem az alpolgármesterek. Így viszont nem lehet felelősséget vállalni – hangzott el.
Az alpolgármester kritizálta az egyik napilapban megjelent ellenzéki állítást, mely szerint az utóbbi időben több szabálytalan közbeszerzés történt Szombathelyen, mondván, ez jól hangzik, de ilyenről nem tudni, és ezt egyáltalán nem támasztják alá a városházán zajlott és zajló ÁSZ-viszgálatok.
Czeglédy szerint a támadások mögött vagy az áll, hogy az ellenzék mindenképp ügyet akar csinálni, vagy az, hogy az önkormányzat vezetése sérti valakik gazdasági érdekeit.
Németh Kálmán az ellenzési állításokat úgy kommentálta, hogy a közbeszerzési bizottság kilenc főből áll, hat igen szavazat kell ahhoz, hogy érvényes legyen a döntés-előkészítés. A döntéshozó maga a polgármester, aki a város vagyonáért felel. A polgármester egyetlen esetben írta felül a bizottság döntését: a közbeszerzési tanácsadó (az Absolute Consulting) kiválasztásánál, az pedig jogos volt, mert ők adták a legjobb ajánlatot.
Az ALON kérdésére, hogy a racionalizáláson azt kell-e érteni, hogy csökkenteni kívánják a közbeszerzési bizottság létszámát, azt a választ kaptuk, hogy ez csak az egyik javaslat lesz, egy másik az szmsz-t érinti azzal a szándékkal, hogy a rendeletet érintő kérdések esetében a felvetéseket először bizottság tárgyalja meg, és ne lehessen „ötletelni” a közgyűlésben.