Akár komoly politikai következményei is lehetnek a Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának január 14 –én kelt
véleményének melynek értelmében a 2006-os önkormányzati választások eredményeképpen megalakult szombathelyi közgyűlés jelenlegi összetétele nem a szabályoknak és a választói akaratnak megfelelően alakult ki.
A választások 2006-ban ugyanis Szombathelyen olyan szoros eredményt hoztak, hogy napokig nem lehetett tudni, hogy Ipkovich György polgármestersége mellett a közgyűlésben a jobboldali vagy a baloldali többség alakul-e ki. Végül a töredékszavazatok döntöttek, ezek elszámolásánál pedig, mint az utólag kiderült, nem megfelelően jártak el, mivel a Dr. Prugberger László, a Pro Savaria jelöltjének töredékszavazatai részben elvesztek. Így mandátumhoz végül Csönge Márta (MSZP) jutott, így az ESZE és az MDF bejutó képviselőjével a baloldal biztosította a 15 fős többséget.
A csütörtöki sajtótájékoztatón Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakció vezetője emlékeztetett arra, hogy a frakció előzetesen tájékozódva, ezen szabályoknak megfelelően alakította ki választási stratégiáját is, így amikor észlelték, hogy a helyi választási bizottság nem megfelelően osztotta el a töredékszavazatot, ezt jelezték a területi választási bizottság felé, aki akkor helyt is adott a kérelemnek.
Az MSZP a bírósághoz fordult és a megyei bíróságon meg is nyerte a pert, így mégis a helyi választási bizottság döntése lett jogerős, a Pro Savaria jelöltje elvesztette mandátumát.
Az országban több helyen is kialakult ilyen helyzet, de egyedül Szombathelyen befolyásolta a választás végeredményét.
Marton Zsolt elmondta: jogi lehetőség már nincs arra, hogy a választás végeredménye megváltozzon, ugyanakkor a közgyűlés jelenlegi összetétele nem felel meg a választói akaratnak, így politikailag illegitim.
A Fidesz szombathelyi szervezete a hét végén fog ülésezni, és megvizsgálja, milyen jogi és politikai lépéseket lehet tenni az ügyben.
Az ALON azt tudakolta, vajon elképzelhető-e, hogy a kialakult helyzet eredményeképpen a Fidesz kezdeményezze a közgyűlés feloszlatását.
Marton Zsolt elmondta: Meg kell várni, hogy a hét végi ülésen milyen lépéseket határoz el a Fidesz-KDNP, de nem zárja ki ezt a lehetőséget sem, amennyiben az ehhez szükséges többséget sikerül a közgyűlésben megszerezni. Ő személy szerint azt várná el, hogy induljon meg egy tárgyalás a jelenlegi helyzetnek megfelelően a politikai felek között.
A politikus emlékeztetett arra, hogy ha a közgyűlés összetétele ezen szabályoknak megfelelően alakul, nyilván a koalíciós tárgyalások is másként haladnak, így egy 17 fős jobboldali koalíció és egy szocialista polgármester meg tudta volna kötni azokat a megállapodásokat, amelyek a város működőképessége szempontjából nélkülözhetetlenek lettek volna.
Marton kiemelte azt is, hogy ez esetben nem került volna alpolgármesteri székbe Czeglédy Csaba sem, akinek a személyéhez köthető az a konfrontatív politika, ami az előző ciklust még nem jellemezte.
Újabb csata médiafronton
A tájékoztató elején zajlott érdekes közjáték is jelzi, hogy a közgyűlésben a jobb és a bal oldal közötti továbbra is mély a szakadék. Történt ugyanis, hogy a sajtótájékoztatón megjelenő Nyugat Rádió munkatársát Marton Zsolt arra figyelmeztette határozott hangon, hogy nem kapott meghívót a tájékoztatóra, így a tudósító sietve távozott is a helyszínről.
A Fidesz 2007 októbere óta bojkottálja a Nyugat médiacsoportot. A döntés indokaként azt jelölték meg, hogy így tiltakoznak az ellen, hogy Ipkovich György egy baloldali, Czeglédy Csaba alpolgármesterhez kötődő médiacsoportnak adta a Savaria Fórum kiadói jogát. A Savaria Fórum, a Nyugat.hu és Nyugat Rádió azóta nem kap meghívást a Fidesz sajtótájékoztatóira. |
Korábban:
A legfelsőbb bíróság a töredékszavazatokról