Az egészségügyi államtitkár Szombathelyen

2008.02.22. 22:23

Kincses Gyula ecsetelte a vizitdíj előnyeit, a Markusovszky jó kilátásait, az ALON meg azt kérdezte, látta-e a című filmet.

Kincses Gyula ecsetelte a vizitdíj előnyeit, a Markusovszky jó kilátásait, az ALON meg azt kérdezte, látta-e a című filmet.

Kincses Gyula ecsetelte a vizitdíj előnyeit, a Markusovszky jó kilátásait, az ALON meg azt kérdezte, látta-e a című filmet.

A vizitdíjról

A lassan alig követhető sebességűre felpörgött SZDSZ-kampány keretében pénteken Kincses Gyula, az egészségügyi minisztérium államtitkára tartott sajtótájékoztatót Hankó Faragó Miklós országgyűlési képviselő és Németh Kálmán, a párt megyei elnöke társaságában.

Hankó Faragó Mikós, Kincses Gyula, Németh Kálmán


„Én szakpolitikus vagyok, aki még mindig nem tanulta meg, hogy sajtótájékoztatón tömör, rövid, buta üzeneteket kell mondani” – közölte elöljáróban Kincses Gyula, majd az elkövetkezendőkben nagyjából ehhez az elvhez tartotta magát, kacskaringózva, adomázva, érvekkel és példákkal bőségesen alátámasztva magyarázta el a sajtó – nem túl nagy létszámban megjelent képviselőinek – a vizitdíj, illetve az egészségügyi reform minisztériumi illetve kormányzati olvasatát.

Az államtitkár osztja azokat a véleményeket, hogy nem háromszáz forintról szól a népszavazás. Szemléleti kérdésről van szó, arról a nosztalgiáról, hogy visszavágyunk-e egy nem fenntartható múltba, vagy az ország felvállalja a jövővel való szembenézést – hangzott el.

Kincses Gyula szerint a 20. század Európában arról szólt, hogy hogyan lehet az igazságosság és a szolidaritás eszméjét a gyakorlatba ültetni, a 21. század arról szól, hogy a jóléti szükséglettel hogyan tart lépést versenyképesség a globalizált piacon. Ehhez meg kell szólítani az egyéni aktivitást, az egyéni felelősségvállalást. Ennek a szemléletváltásnak a része a bevezetett vizitdíj.

A politikus cáfolta, hogy ezer forintra emelnék a díjat, mondván, ez ellentétes lenne a vizitdíj filozófiájával.

A Markusovszky kórházról

A Markusovszky jó irányba megy, és megtalálja majd a helyét, mivel a súlyponti kórházak közül is olyan, amelynek nagy területen nincs konkurenciája, szakmai alternatívája. Ennek elismerését jelzi az is, hogy ebben a kórházban kevesebb ágyszámot építettek le, mint az országos átlag. Ez azt is jelenti, hogy ebben a régióban megmarad a „két-centrikusság” Győrrel és Szombathellyel. Az államtitkár a sürgősségi ellátást és az onkológiát emelte ki mint abszolút élvonalbeli tevékenységet.

Sicko

Az ALON kérdésére Kincses Gyula elmondta, látta Michael Moore Sicko című filmjét, mint ahogy látott filmeket az etióp éhezőkről és a magas tibeti hegyekről is. Azaz: aki teheti, nézze meg a filmet, és jó gondolja meg, hogy kíván-e Amerikába emigrálni, ugyanakkor a filmnek semmi tanulsága nincs Magyarország számára. Nálunk ugyanis jelenleg politikai egyetértés van, hogy az egészségügyi ellátást nem lehet üzleti biztosítói alapra helyezni. A világon amúgy tendencia a középre gravitálás, azaz ahol állami rendszerek vannak, ott a piaci elemek felé mozdulnak el, ahol piaci van, ott az állami rendszerek irányába. Ebbe a mozgásba illeszkedik bele az amerikai vita is.

A Kimozduló.hu filmkritikája Michael Moore Sicko című filmjéről
.