Közgyűlés 2008. február - Hullámok hátán

2008.02.28. 22:28

Hiába volt személyeskedés, bírósággal való fenyegetés, a délelőtt mégis fájdalmasan kiszámíthatóan telt: a városvezetés úgy tesz, mint aki nem érti a problémákat, az ellenzék pedig a maga által gerjesztett hullámokon igyekszik lovagolni. Kevés konkrét sikerrel. A délutánt sikeresen „szétoffolták” a képviselők. Van viszont költségvetés.

Közbeszerzési vita - elnapolva

Ahogy várható volt, Marton Zsolt, a Fidesz-frakció vezetője még napirend előtt azt javasolta, hogy a közgyűlés tárgyalja meg az ellenzék által benyújtott közbeszerzési szabályzat javaslatát. Hogy ez pontosan mi, arról például itt lehet olvasni. Új érvként annyi hangzott el, hogy ez illeszkedik az Állami Számvevőszék (ÁSZ) véleményéhez.

Szombathely, városháza

Ipkovich György – ahogy szintén várható volt – azt válaszolta, hogy ő is egyetért a közbeszerzés gyakorlatának változtatásával. De mivel ez a módosítás három rendeletet érint, elő kell készíteni rendesen, majd komplexen márciusban szavaznak róla.

Molnár Miklós (Pro Savaria) jelezte, hogy egyetért a sürgősségi tárgyalással, szerinte bőven lett volna idő az előkészítésre.

Így aztán – ahogy várható volt - Szabó Gábor alpolgármester kezébe került a döntés, aki a Mátyás-király mese okos lányára emlékeztetve – aki hozott ajándékot meg nem is - azt mondta, hogy az MDF támogatja a Fidesz javaslatát, de mivel a felállítandó bizottságok számos személyi kérdést érintenek, az lesz a legjobb, ha ezekre időt hagynak, és nem most tárgyalják az ügyet.

Így a közbeszerzések ügye nyitva maradt. Mindez azért érdekes, mert ha az ellenzéknek sikerülne ezt a játszmát megnyernie, súlyos ütést vinne be a városvezetésnek. De ahogy a mai nap – és az elmúlt hat év – mutatta, azért ez nem lesz olyan könnyű. Emlékezzünk csak erre a képre.

Pintér István, az egykori dolgozó

Pintér István valószínűleg nem sejtette, hogy neve egyszer a megyeszékhely figyelmének a központjába kerül. Az ismertté válás árnyoldala, hogy a névhez nem feltétlen pozitív események kapcsolhatók.

Helytakarékossági és olvasókímélő szándékkal nem idéznénk fel a történetet, aki nem tudja, miről van szól, az kattintson ide vagy ide. Pintérről - ahogy várható volt - szép hosszú vita kerekedett a közgyűlésen. Az ellenzéki szónokok sora igyekezett a legtöbbet kihozni az ügyből, amiről mellesleg egyelőre szinte semmit nem tudni konkrétan. És ezt az általános nem tudást használta ki mindkét fél a maga igazának alátámasztására. Szakács Dávid (Fidesz) például a „vérlázító” jelzővel illette, hogy a polgármester nem indít vizsgálatot mindezek után, Ipkovich viszont a hivatalos információ hiányát említette érvként arra, hogy egyelőre nem indult belső vizsgálat, és érezhetően neheztelt a rendőrsége, amiért úgy keverték bele a várost az ügybe, hogy nem szóltak semmit erről hivatalosan.

Molnár Miklós arra hívta fel a figyelmet, hogy Pintér István politikai munkatárs volt, a városháza pedig el akarja maszatolni a felelősséget, Szakály Gábor és Lazáry Viktor (Fidesz) pedig többször azt kérdezte, hogy amikor Pintér családi okokra hivatkozva távozott a városházáról, akkor Ipkovich György tudott-e már az ügyeiről. „A helyzet rosszabb, mert most sem tudok” – hangzott a polgármester válasza.

Kővári Attila, a lakásbizottság szocialista elnöke meg van győződve, hogy ez elszigetelt eset, a bizottság tiszta, ő maga pedig kikér magának mindennemű támadást.

Egy másik szocialista képviselő, Oroszvári Péter szerint az ellenzék szándékosan összemossa a dolgokat. Oroszvári később a téma kapcsán emberesen összeugrott Sági Józseffel (Fidesz), de erről majd később.

Szakály Gábor megemlítette egy helyi internetes újság írását (valószínűleg a Nyugat.hu ezen cikkére gondolt), amely azt állítja, hogy a pályázaton nyertes cégek pénzeket csorgatnak pártkasszákba. A polgármester válaszában azt mondta, hogy nem olvasta a cikket, majd próbál tájékozódni. Így ez a szál meglepetésre hamar elhalt.

Valószínűleg nem lesz előrehozott választás

Még a Pintér-ügynél is meddőbbnek bizonyult a töredékszavazatokról kialakult vita, ahol a felek a korábbi napokban már ismertetett véleményüket ragozták oda és vissza. Itt vissza lehet keresni a cikkeket.

Az ellenzék továbbra is azt hangsúlyozta felszólalásaiban, hogy habár a Legfelsőbb Bíróság közigazgatási kollégiuma véleménye után jogilag teljesen rendben van a közgyűlés, erkölcsileg és politikailag egyáltalán nincs, mert a „bírói tévedés” általi baloldali többség miatt születtek olyan intézkedések, mint a például az iskolabezárás. Szerintük a megoldás az új helyhatósági választás lenne Szombathelyen.

A városvezetés szerint viszont nincs nagyon miről beszélni, jogerős bírósági döntést nem lehet felülbírálni, és kár is erre időt vesztegetni. Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) szerint ha Legfelsőbb Bíróság bírái nem tudnak érdemben dönteni, akkor kár a közgyűlésben elvitatkozgatni, a polgármester meg egy római mondást idézett: „az ítélt dolgot igazságként kell elfogadni”.

Gyimesi József arról számolt be, hogy az Együtt Szombathelyért Egyesület (ESZE) elnöksége úgy döntött, hogy az egyesületet nem érinti a vita.

A végső (?) szót Szabó Gábor mondta ki, aki azt mondta, hogy az MDF úgy látja, nem szolgálná a város érdekeit egy előrehozott választás. Az ő szavazata nélkül meg valószínűleg nem megy át a dolog.

A szocialisták valószínűleg megkönnyebbültek, de az sem lehetetlen, hogy az ellenzéki székeken sem mindenki fakadt sírva az elmaradó előrehozott választások miatt, nem is beszélve a súlyos politikai fásultságot mutató lakosságról, akiket valószínűen nem lenne könnyű erre a meglehetősen elvont és kissé izzadtságszagú indokra hivatkozva nyárelőn az urnákhoz csábítani.

Szóval az is lehet, hogy mindenki így jár jobban.

Mindenesetre az ellenzék mérsékeltebb hangú felszólalói (Prugberger Emil, Rettegi Attila, Takátsné Tenki Mária) azt hangsúlyozták, hogy az ügy arra világít rá, hogy egy várost nem lehet arrogáns, 15:14-es szavazati arányra alapozva vezetni, mert ez így elég törékeny dolog.

Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) szerint viszont az ellenzék képtelen a konszenzusra, különösen nem a fiatal képviselők, akik nem a város érdekeit szolgálják, hanem politikai akaratot testesítenek meg.

Forróbb pillanatok

A délelőtt legfeszültebb pillanatai Sági József (Fidesz) felszólalását követték. „Botrány botrány hátán, közbeszerzési ügyek, töredékszavazatok-ügy, Pintér-ügy” – sorolta a városatya felszólalása végén, majd rákérdezett: „Hát nem szégyelli magát, polgármester úr?”. Sági szerint ugyanis Ipkovichot politikai felelősség terheli, hogy „idáig fajultak a dolgok”. A „közgyűlést a korrupció pállott, büdös levegője lengi körül”, ezért sarkig ki kell tárni az ablakokat, és nem bereteszelni – mondta Sági, aki elmesélte, hogy amikor országgyűlési képviselő volt, a képviselő irodaházban találkozott Pintérrel, aki közölte, hogy nélkülözhetetlen a polgármester számára.

„Tudja képviselő úr, nem könnyű feladat polgármesternek lenni” – magyarázta Ipkovich. „Úgy beszélnek velem, mint az állattartó az állatával, utána én meg mosolyogva megköszönöm a hozzászólását” – válaszolta viszonylag nyugodt hangon Ipkovich, majd újra arra hívta fel a képviselő figyelmét, hogy jó lenne, ha adatok és tények bukkannának fel az üggyel kapcsolatban.

Néhány perc múlva Oroszvári Péter kért szót, aki azt mondta: „Sági József azt tette, amit szokott: hazudott”, mivel Pintér István három éve nem járt a képviselői irodaházban, és nem volt soha belépője.

Ipkovich arra kérte párttársát, hogy megfelelő hangnemet használjon. Erre Sági megköszönte a polgármesternek, hogy „helyre tette tapasztalatlan képviselőtársunkat”, majd közte: ha úgy alakul, Oroszvári majd a bíróság előtt is álljon helyt a szavaiért.

A városra nem maradt energia

Miközben a délelőtt java része a fent említett kérdések politikai taglalásával telt, nem nagyon maradt idő és energia a konkrét gondokra, hiába fejezte ki ez irányú szándékát a polgármester és az ellenzék.

Azért például Soós József (MSZP) kérdésére megtudtuk, hogy még idén elindul a 86-os út építése Vát és Szombathely, illetve Vát és Szeleste között, illetve eldőlt hogy Csornát délről fogja elkerülni az út. A polgármester elmondta, indul a négysávosítás a „Metróval szemben”, ami valószínűleg Tesco akart lenni, csak nem tűnt fel senkinek. (Ha a Metrónál is épül, külön öröm.)

Kővári Attila a Stromfeld-lakótelep növényzeti gondjairól beszélt: a nyírfákkal gond van, az elrohadt termés iszonyú büdös a tetőn. (Ez valószínűleg az ott lakókat jobban érdekli, mint a politikai deklarációk.)

Molnár Miklós immár sokadszorra a sportcsarnok működtetésének anomáliáit hajtotta, de láthatóan nem nagyon lelt partnerekre a városháza részéről. Ennél egy fokkal szerencsésebb volt Takátsné Tenki Mária, aki a belvárosi gondokkal jött elő: garanciális javítások a Fő téren, balesetmentes utcák, parkolási anomáliák, málló homlokzatok. A polgármester újból beígért egy közős tényfeltáró sétát.

Rettegi Attila üdvözölte a megvalósuló oladi bicikliutat, de hiányolta a játszótér-felújításokat. Gyebrovszki János (MSZP) a Körmendi út balesetveszélyes kerékpár-közlekedésére hívta fel a figyelmet, ami gond immár nyolc éve megoldatlan.

Prugberger Emil többször is előhozta a kórház ügyét, de sok új információt nem kaptunk, az viszont kiderült, hogy tervezés alatt van a Thököly úti lámpás csomópont.

Költségvetés első köre

A délelőttbe még belefért egy kis költségvetési vita is. A jövő évi büdzsé tervezetét Németh Kálmán alpolgármester hozta a városatyák elé. A városi dolgozók ismét kapnak étkezési támogatást, és képviselők visszakapják a keretük 50 százalékát (500 ezer ft/fő).

Nagyjából ennyi a jó hír.

A délelőtti hozzászólások azt mutatták, hogy az ellenzék az idén sincs elragadtatva a költségvetéstől: Lazáry Viktor például kevesesebb pénzt adna a YouTube versenyre, sokallta a Safónak adott pénzt, és kevesellte a fúvószenekarokét.

Horváth Zsolt és Marton Zsolt (Fidesz) szerint nem túl elegáns, hogy az első oldalak azzal foglalkoznak, hogy mennyivel emelkednek a polgármesteri és alpolgármesteri fizetések.

Horváth Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2,1 milliárd forintos fejlesztési hiány fele adósságszolgálatra megy el. A 800 milliós működési hiány súlyosságát jelzi, hogy már ingatlaneladással sem lehet a lyukakat befoltozni. Szerinte a kiadások visszafogása csak részben igaz, mert vannak vesztesek és nyertesek. Vesztes például a szociális ágazat, az egészségügy, az ifjúságvédelem, a városüzemeltetés, az oktatás, nyertese a kulturális ágazat (30 százalékos növekedés) és közterület felügyelet.

Józing Antal

-----

A délután:

A délután hosszúra nyúlt, leginkább azért, mert a képviselők – internetes szóhasználattal - szétoffolták a költségvetést. Volt itt minden, a belvárosi sétától kezdve a szentkirályi iskoláig, míg nem kiderült, ezekről később tárgyal a közgyűlés. Konszenzus volt viszont abban: a megyével nem perlekedünk kórházügyben.

Ipkovich György elmondta, hogy jogszabály rendeli el az ötszázalékos illetménynövelést a köztisztviselőknél (az illetményalaptól függ a városi elöljárók javadalmazása), amelyet viszont akkor kap meg a polgármester és az alpolgármesterek, ha azt a közgyűlés megszavazza, így került be költségvetési rendeletbe a tisztségviselők fizetése.

Van költségvetés

Molnár Miklós (Pro Savaria) azt jegyezte meg, hogy a költségvetésben nagy a feszültség a városüzemeltetés, az oktatás és a szociális kiadások területén, és a tervezett hiány is nehezen tartható, valamint túltervezettnek tartja az iparűzési adót, a hitelfelvétel fele a kamatok törlesztésére megy el, ezért a Pro Savaria egyesület nem fogadja el a költségvetést. Harangozó Bertalan (Fidesz-KDNP) azt látja a legnagyobb problémának, hogy csökkenek a központi normatívák, és az önkormányzat helyi bevételei sem nőnek. 1,2 milliárd forinttal kevesebb jut működésre, amely gondokat okozhat a városi közszolgáltatásoknál. Aggályosnak tartja az uniós pályázatok finanszírozhatóságát is.

Ipkovich György ezeket az aggályokat osztotta is, de „erőltetett fejlesztési ütemet diktál az unió.”
Szabó Gábor (MDF) elmondta, hogy a tavalyi 500 milliós pályázati keretből kevesebb mint 300 milliót használtak fel pályázat előkészítésre, ezt az oladi bicikliút visszahozta.

Számos képviselő, elsősorban ellenzéki, hozakodott elő választókörzetükben szükséges utcafelújításokkal, az ágazati politikusok pedig intézmény-felújításokkal, amelynek elejét vehette volna Németh Kálmán alpolgármester, ha a vita elején elmondja, az intézmény és utcafelújításokra szánt pénz felhasználásáról később dönt a közgyűlés. (Egyébként ez évek óta így van.)

A költségvetést 23,352 milliárdos főösszeggel elfogadta a közgyűlés.

Perli a Szovát a Strabag

A városi vagyonhasznosító (Szova) 2008-as üzleti tervével kapcsolatban Molnár Miklós a sportcsarnok beruházásra kérdezett rá: igaz, e hogy a Strabag (a kivitelező) beperelte a várost. (Ugyanis késedelmes teljesítés miatt kötbér címén nem egyenlítette ki az önkormányzat a kivitelező számláját.) Mint Kovács Előd vezérigazgatótól megtudta a közgyűlés, a hír igaz, készülnek a perre, elkészültek a szakvélemények. Horváth Zsolt (Fidesz) irreálisnak tartja a cég 340 millió forintos mérleg szerinti eredményét, mert ennek fő forrása a vasúti buszpályaudvar-telek eladása, ami még kétséges. Erről Kovács nem nyilatkozott a nyilvánosság előtt, mert ez sértené a cég üzleti érdekeit.

Döntés Hemo-ügyben

Az Agóra pályázattal kapcsolatosan Marton Zsolt felvetette, hogy a polgármester hozakodott elő az Hemo MMIK-ra való cseréjével, majd amikor a megye 50 százalékos tulajdonrészt ajánlott fel az MMIK-ban, azt nem fogadta el. A Fidesz az MMIK felújításával értene egyet. Szerintük nem célszerű egy új intézményt létrehozni, hiszen a pályázati cél megvalósításra az MMIK alkalmas lenne.

Horváth György (MSZP) szerint kényszerhelyzetben vagyunk, ma kell döntenünk arról, hogy holnap kapjunk valamit. A megyei közgyűlés eredményes pályázat esetén adja oda az MMIK felét, holott a pályázat feltétele a saját tulajdon. (A megye levelében, amely az erről szóló sajtótájékoztatón osztottak ki, valóban az áll, hogy a megye nyertes pályázat esetén adja oda az MMIK felét, mivel értelmezése szerint nem feltététel a saját ingatlan.) Czeglédy Csaba szerint viszont igen. (A szerkesztő nem talált erre utaló egyértelmű utalást a pályázati kiírásban.)

Jordán Tamást is megkérdezték, aki elmondta, „nem igaz, hogy mint a trójai falóba becsomagoljuk a Hemóba színházat.” Amennyiben a Hemo mellett dönt a testület, a pályázati célok alapvetően megvalósulnának a Hemo-felújítással. Erről konzultált a pályázat kiírójával is.

Még egy megyei ügy került a grémium elé, a kórházper, melytől elállt a közgyűlés. Ennek indoka, hogy a Szombathely polgárainak ellátását is végző intézményt a per akadályozza, hogy fejlesztési forrásokhoz jusson.

Kupi Györgyi
.