Ahogy a győriek látják: A Népszabadság a régióközpont-vitáról

2004.02.21. 15:15

„Győr vezető szerepe ugyanis józan ésszel gondolkodva megkérdőjelezhetetlen. Nagysága, gazdasági ereje, kultúrája, egészségügye, földrajzi fekvése, infrastrukturális lehetőségei miatt mindenekelőtt a folyók városa alkalmas a régió centrum szerepére.”

A pénteki – nyomtatott - Népszabadságban az újság győri tudósítója ismerteti az olvasókkal a nyugat-dunántúli régiócentrum körül kialakult helyzetet. A cikkíró véleménye nyilván nem feltétlenül esik egybe a hivatalos győri álláspontokkal, de arra mindenképen alkalmas, hogy megismerjük a másik oldal véleményét is, hogy legyen mivel vitába szállni vagy egyetérteni.

Az alábbiakban idézzük az írás egyes gondolatait:

A Nyugat-Dunántúlon kitört az ellenségeskedés, szervezkednek Győr ellen a zalaiak, a vasiak hatékony asszisztálásával. Közösen írtak levelet a miniszterelnöknek, hogy Győr helyett Szombathely legyen a területfejlesztési - tehát még csak nem is a közigazgatásiról van szó - régióközpont.

Korábban sem volt nyugalom ebben a régióban. A Fidesz-kormány idején eldőlni látszott, hogy Sopront jelölik ki a térség régióközpontjának. Ezt politikai érvekkel lehetett alátámasztani, de Zala és Vas nem háborgott, mondván, ha már mi nem lehetünk, akkor legalább Győr se legyen.

Aztán jött a kormányváltás, s úgy látszott, hogy ebben a kérdésben - legalább ebben az egyben - helyreáll a természetes rend. Győr vezető szerepe ugyanis józan ésszel gondolkodva megkérdőjelezhetetlen. Nagysága, gazdasági ereje, kultúrája, egészségügye, föld-rajzi fekvése, infrastrukturális lehetőségei miatt mindenekelőtt a folyók városa alkalmas a régió centrum szerepére.

Az országos felmérések szerint ebben a városban a legjobb élni Magyarországon. Itt található az ország legnagyobb exportőre, itt működik a legjelentősebb nemzetközi ipari park, van a városnak egyeteme, színháza, balett-társulata, akadémiai központja, autópályája, reptere, hajókikötője. Ez a térség pénzügyi központja is.

Mindez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy Zalaegerszegen, Sopronban és különösen Szombathelyen ne történtek volna kedvező változások az el-múlt években. Kitalálták önmagukat, bejárták lehetőségeiket. Győr azonban olyan helyzeti előnyökkel bír - ezeket a letelepedő világcégek tovább erősítették - amelyeket nem tudhattak behozni.

A zalaiak el is ismerik, sőt éppen ezzel érvelnek: a régió egységes fejlődése szempontjából inkább a tőlük földrajzilag közelebb fekvő, átlagos fejlettségű Szombathely legyen a régióközpont, mint a régiós átlagnál jóval fejlettebb Győr - nyilatkozta az MSZP zalai frakcióvezetője.

Zala azért haragszik Győr-Moson-Sopronra, mert az általa és Vas megye által Burgenlanddal közösen létrehívott, határon átnyúló EU-régióba csak késve vették föl. Mondván: a zalai térség nem illeszkedik szervesen ehhez a régióhoz. Aztán politikai nyomásra Zala is bekerült ebbe a körbe. Lehet, hogy most úgy érzik Zalában: eljött a visszavágás ideje. Ha már Zalaegerszegnek nincs esélye a régióközpont szerepének betöltésére, akkor jó alkalma nyílik megfúrni Győrt. Szombathely meg nevető harmadikként csöndesen fölsorakozik a zalaiak mögé.

A területfejlesztési törvény módosításának mellékletében szereplő térségi központokat azonos rendező elv alapján nevezték meg. Mindenütt a legnagyobb várost jelölték ki erre a feladatra.

Ebből indult el a helyi érdekérvényesítés zászlaja alatt a kicsinyes háború. Semmi másra nem jó ez az ütközet, mint sebek ejtésére, a bizalom elvesztésére. Arra, hogy a régiós tudat kialakulását hátráltassák. S nem gondolnak arra, hogy ezáltal az egész térség érdekérvényesítő képességét gyengítik.
.