2008 áprilisi közgyűlés - A tavaszi kisszínes

2008.04.24. 22:37

Két jó hír az olvasóinknak: először is megjött a tavasz, másrészt az ALON a közgyűlési tudósítások terén próbál kitörni az orosz realista regények által kijelölt terjedelem gyakorlatából. Mindennek árnyékában lezajlott az áprilisi szeánsz is, szomorú és humoros pillanatokkal, formálódó kézilabdacsapattal, parkolókkal, és persze Magellán és Magellán az ásításig.

Szomorú és vidám kezdet

Egyszerre kezdődött szomorúan és vidáman az áprilisi közgyűlés.

Szomorúan, mivel a képviselők három közelmúltbeli halálestre is megemlékeztek: a város legendás népművelőjére, Gál Ferusz Józsefre, Tornay Endre szobrászra és a 22 éves korában meghalt szombathelyi kötélugró világbajnokra, Tóth Alexandrára.

Szombathely, városháza

Vidáman, mivel Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezető „György napon boldog névnapot és jó munkát ” kívánt a polgármesternek, aki a „könyökig meghat a képviselőtárs” mondattal és látható derűvel reagált a gesztusra, majd később ő is boldog Zsolt napot kívánt az ellenzék vezetőjének. „Másként indul a mai nap, mint szokott” – állapította meg Ipkovich, amivel részben igaza volt, még akkor is, ha Marton „eddig a barátság, most jöjjön a munka” szófordulattal vezette fel a napirendben javasolt módosításokat.

A polgármester fél óra múlva – a tőle megszokott humor és komolyság elegyével - úgy vélte, hogy Marton biztosan „már megbánta jókívánságait”, amikor az Gyurcsány Ferenc látogatása és Fő téri fagyizása kapcsán úgy vélte, hogy „nem fontos, hogy mit nyalt együtt” a polgármester és a kormányfő.

Parkolási ügy sokadszorra

Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője körülbelül kétszázadszorra hozta fel a szombati ingyenes parkolás ötletét, mire Ipkovich György körülbelül kétszázadszorra válaszolta, hogy nem ért vele egyet.

A frakcióvezető a javaslatát most több mint száz belvárosi kereskedő aláírásával támasztotta alá, de a polgármestert láthatóan ez sem hatotta meg túlságosan, mert szerinte az egész Fő téri kereskedelem helyzetét kellene egyszerre áttekinteni, és komplex módon kezelni a kérdést.

Molnár később azt kérdezte, hogy mi lett a parkoló-megváltási pénzekkel: a város az elmúlt időszakban ugyanis 120 millió forintnyi összeget szedett be erre a célra a vállalkozóktól, de a pénzekből nem kerültek parkolók kialakításra, mi több, a rendelettel ellentétes módon a befolyt összegek nem lettek külön kezelve, egyszerűen elnyelte őket a költségvetés. A polgármester szerint viszont megvannak a parkolók, például a sportcsarnok környékén is épült vagy háromszáz. Emellett parkolódíjakból történt például a belváros felújítása, ami erősen előnyére vált a belvárosi kereskedőknek, a hivatal meg majd áttekinti, hogy hány parkoló és hol létesült, és különben sem kötelező belvárosi kereskedőnek lenni, például Molnártól is szívesen visszaveszi a bérleményt az önkormányzat. (Molnár üzemelteti a Fő téri Art Cafét.)

Később Szakály Gábor (Fidesz) jelezte, hogy egyetért a most körvonalazandó – de a májusi közgyűlésre csúsztatott – városmarketing-anyaggal abban a vonatkozásban, hogy jó lenne Szombathelyen a szombati nap fontosságát hangsúlyozni. Ennek része lehetne mondjuk az ingyenes szombati parkolás.

Panelmagyarázatok

Harangozó Bertalan (KDNP) számára meglepetést okozott, hogy a panelprogram kivitelezési munkálatait pont az a cég nyerte el, mellyel a legtöbb gond volt a korábban, s amely minőségileg a legkifogásolhatóbb munkát végezte. A képviselő nemcsak a szakmai garanciákat hiányolta, de szerinte a lakók fel vannak háborodva, így aggodalommal tekint a program végrehajtása elé. Ipkovich György polgármester, Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) és Gyebrovszki János, a szociális bizottság vezetőjének (MSZP) a hozzászólásaiból az derült ki, hogy eredetileg ők sem teljesen ilyen lovat akartak, de így jött ki a lépés a pályázati és közbeszerzési kényszerpályák miatt. És éppen a korábbi zűrök miatt figyelnek majd oda a minőségi, időzítési és egyéb részletekre is.

Lesz egy profi női kézilabdacsapat?

Marton Zsolt kérdése és Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) válasza alapján kiderült, hogy formálódik egy női kézilabda csapat. Egy éve folyik az előkészítése – mondta az alpolgármester -, a cél pedig az, hogy 2-3 éven belül az első osztályba jusson a csapat, amely nem a város, hanem a megye csapata lenne, és az egyetem csapatára és hátterére építkezne. A polgármester komoly helyi szponzorokban bízik, Lazáry Viktor (Fidesz) viszont attól fél, hogy más sportegyesületektől viszi el a pénzt. Ezzel az aggállyal egyetértett a sportbizottság elnöke, Varga Tamás (SZDSZ) is, ugyanakkor elvileg mindenki támogatta a kezdeményezést, igaz, Marton Zsolt erősen aggódott az anyagi források miatt.

Az ötlet – és ezt már mi tesszük hozzá - teljesen racionális, ha már itt van a csarnok, meg amúgy is egy népszerű, látványos, sok nézőt vonzó sportról van szó, ugyanakkor sem a városban, sem az országban még nem tisztult le, hogy mennyire kell belefolynia az önkormányzatoknak a professzionális – azaz üzleti alapokon működő - sport támogatásába, legyen az kézilabda, kosárlabda vagy Forma-1.

Aprólékok

Oroszvári Péter (MSZP) amiatt aggódott, hogy az új Tó Vendéglő túl nagy, és a parkolás is problémásnak látszik. Horváth Zsolt (Fidesz) úgy emlékezett, hogy a közeli, ugyanazon tulajdonoshoz tartozó kempingben lesz a parkoló, de mivel senki nem tudott hivatalosat mondani, a polgármester szerint meg amúgy is építéshatósági ügy, Kaczmarski jegyző majd írásban válaszol a felvetésekre.

Lazáry Viktor egy meg nem nevezett napilapban megjelent hír felől érdeklődött, mely szerint rendőrségi eljárás folyik az egyik – szintén meg nem nevezett - képviselő ellen. Ipkovich György válaszában elmondta: megkereste a rendőrséget, ahonnan az a válasz jött, hogy nem folyik nyomozás.

Horváth Csaba (Fidesz) amiatt szólalt fel, hogy a hírek szerint Wesselényi utcai 16. szám alatti, régi lakásokból kiköltöztetik az idős lakókat, hogy ott színészlakások legyenek. A polgármester elmondta, a színészek önkormányzati lakásokban laknak majd, de nem egy helyen, hanem ahol éppen van hely. Az említett – felújításra váró - tömb valóban szóba került, de ha a lakók nem akarnak kiköltözni, akkor maradhatnak.

Stájerország színre lép

Franz Voves, stájer tartományvezető pontosan 11 órakor lépett be az ülésterembe, és két percig úgy tűnt, hogy egy kis változatosságot hoz a szép tavaszi délelőttbe.

Aztán – tolmács segítségével - elmondta, hogy szeret Magyarországra jönni, tárgyalt a vízügyről, „Bürgermeister Ipkovich”-csal pedig közös platformja van. Ezenkívül van valami Matriosca projekt, aminek új funkciót akarnak adni a nagy európai kontextusban.

És akkor még frappánsra és logikusra sikerült a stájerügyi összefoglalónk.

Józing Antal

------------------------------------------------------------

Délután

Hagyjuk a politikát


Hagyjuk a pártpolitikát a falakon kívül, itt most a város dolgaival foglalkozzunk – mondta Ipkovich György, hogy elejét vegye Marton Zsolt és Oroszvári Péter közt kibontakozni látszó ebéd utáni vívóleckének.

Gyebrovszki János az MMIK teraszát kifogásolta, amelynek szerinte semmi helye nincs ott, és ráadásul a tervezőt se kérdezték meg, mit szól a bővítéshez. Mint azt Krencsey Igor, az építéshatósági iroda vezetője elmondta, ideiglenes, 180 napra szóló engedélyt adtak ki, a hatósági eljárás során nem kell vizsgálniuk, hogy a tervezőt megkérdezték-e.

Titkosügyek

A pártpolitikát nem sikerült annyiban hagyni: Horváth Zsolt azt önkormányzatokat (is) érintő titkosszolgálatos kormányhatározat kapcsán kérdezte, kinek van joga megállapodást kötni az NBH-val? A jegyző elmondta, hogy nem találkozott a jogszabállyal, nem igazán érti, mit jelent. A polgármester elmondta, kormányhatározat nem írhat felül törvényt, az pedig bírói hatáskörbe utalja a titkosszolgálati megfigyelésről szóló döntést. De ha a testület úgy határoz, akkor kezdeményezi, hogy vonja védetti körbe az önkormányzatot. Ez alapján kérhet információt a titkosszolgálatoktól, de ő maga részéről nem fogja kérni, hogy hallgassák le. Egyébként még nem jelent meg a jogszabály.

Nyasztatás parkolóügyben

A hatósági munkáról szóló beszámoló kapcsán Molnár Miklós a parkolásmegváltáshoz tért vissza, idézte a rendeletet, hogy erről a polgármester köt szerződést a vállalkozóval, a megváltás összege pedig a rendelet szerint elkülönítve jelenik meg a költségvetésben. „Ilyet én még nem láttam” –mondta Molnár, majd megkérdezte, hogy mi történt, mennyit használtunk fel abból a több mint százmillió forintból, amit beszedtünk. Annak is szerepelnie kell a rendelet szerint a költségvetésben, hogy hol épít, vagy készít elő a megváltásból befolyó pénzből parkolót a város.

Németh Kálmán alpolgármester tudatta, hogy részletes tájékoztatást tudnak adni, hogy hol épült parkoló, az aktuálisan beszedett összeg 52 oldalon van. De vannak olyan területek, ahol nem sikerült parkolót építeni, például a belvárosban a parkolólemezre elfogadott pénzből. De a telket úgy adták el, hogy oda parkolóházat kell felhúznia a vevőnek.

Molnár viszont azt mondta, a parkolólemezre 63 darab megváltást fogadtak el, 83 millió forint értékben, a beépítés határideje pedig ez év novembere. Ez a 83 millió forint nem lett elköltve, hát hová lett. A polgármester azt mondta, vizsgáljuk meg.

A parkolólemez még egyszer előkerült, a nyertes városközpont-rehabilitáció kapcsán. Ekkor azt kérdezte Molnár, hogy miért számolnak tervezési költséggel, ha már van terv, amit már a tervtanács is elfogadott, és lehet, hogy a hamarosan az engedélyeztetési eljárás is lezárul, ráadásul a telek magántulajdon. A polgármester azt mondta, hogy idegen tőkét is meg kell mozgatni, a Kőszegi utcában is van magántulajdonban lévő ház, amely pályázati pénzből kap homlokzati felújítást. Egész nap a kevés parkolóval „nyasztatta” Molnár, pont ez a probléma enyhül a kőszegi utcai parkolólemezzel.

Molnár meg is nyugodott, ha magántőkéből valósul meg a beruházás, és nem kell visszavásárolni a telket, akkor ez így rendben van. Erre polgármester azt mondta, erre van pénz 150-180 millió a pályázatban. (Hogy pontosan mire van, az nem derült ki.)

Szova: plusz vagy mínusz?

Elfogadták a városi vagyonhasznosító (Szova) tavalyi zárszámadását, mellyel kapcsolatban Németh Kálmán gazdasági alpolgármester azt mondta, hogy a likviditással nincsenek problémák, szállítói tartozásai nincsenek, az ellenzék szerint viszont banki hiteleket tekintve nagyon eladósodott a város.

A Szova mérlegbeszámolójával kapcsolatban is kétségeket fogalmaztak meg, itt is voltak értelmezési differenciák. Horváth Zsolt szerint osztalékot (a városnak) ingatlanértékesítésből, és az előző évek tartalékából fizetett a cég, míg Gyimesi József a felügyelő-bizottság (FEB) elnöke szerint viszont a 60 millió forintnyi tervezett hiány helyett ennyi pluszt produkált a cég. A ellenzék szerint „ketyeg a bomba”, azaz a vasútállomás melletti buszpályaudvarhoz szükséges területvásárlás, de a devizás kötvénykibocsátás is kockázatos.

Németh Kálmán megjegyezte, az osztalék a Vízöntő utcai ingatlan eladásából származik, abban igazat adott, hogy ez vagyoncsökkenést okoz. Azzal nem ért egyet, hogy bombákkal riogatják azt a piacot, ahol a Szova működni kíván.

Ne ácsingózzunk egymásra!

Az út- és járdafelújításról szóló döntés kapcsán a képviselők előadták kívánságaikat, amelyben fény derült az utcák politikai hovatartozására, hátrányos megkülönböztetésükre, amelynek okát Soós József (MSZP) abban látja, hogy nem volt ellenzéki utcalista. Ipkovich György pedig felszólította a képviselőket: „Ne ácsingózzunk egymásra!”

Takácsné Tenki Mária harcolt a körzetéért (belváros), neki azt mondta a polgármester, hogy körzetébe a nemrégiben elköltött egymilliárd forint mellé az unióból újabb 900 millió érkezik a Fő tér környékére. Gondoljunk a külvárosokra is – reagált erre a polgármester.

Molnár Miklós azt javasolta, hogy hirdessük meg a város legrosszabb utcája versenyt, és a nyertes garantált jutalma a felújítás legyen. Soós József már el is fogadta a javaslatot, és azzal vigasztalta a képviselőket és képviseltjeiket, hogy egy újabb 300 millió forintos keretet állítanak be a júniusi közgyűlésre (a jövő évi költségvetés terhére), abból kerülhet a képviselők által javasolt utcákra.

Nemzeti Iseum

Szabó Gábor alpolgármester (MDF) pályázatokról szóló beszámolójából megtudtuk még egyebek mellett, hogy a piacfelújítás egyelőre nem aktuális, viszont az Iseum a Nemzeti Múzeum fiókintézményeként működik majd.

Az orvosoknak juttatandó önkormányzati kompenzáció is átment. Az előterjesztésben az szerepelt, hogy egy-egy hónapra szavazzák meg a háziorvosoknak juttatandó segítséget (számítva a kormányzatira) az orvosi rendelők felújításának terhére. Ez a bizottság véleményével (és az ellenzékével is) ellentétes volt, végül is megszavazta a közgyűlés.

Gödör klub

Újra összeült a gödörklub, miután a lakosság és az egészségügyi bizottság is megtárgyalta a Magellán-ügyet. Utóbbi úgy döntött, hogy nem dönt, de a létesítmény generálta forgalomnövekedés rontja a levegőminőséget, viszont nem javítja az egészséget. Annak ellenére, hogy Németh Kálmán figyelmeztette a képviselőket, nem a hatóság dolga dönteni a megvalósíthatóságról. Kompetenciájuk addig terjed, hogy közterületen épülhet-e körforgalom. Ennek ellenére hosszas vita volt az ügy mindenféle vonatkozásairól csak arról nem, szabad utat adnak-e a körforgalomnak.
A képviselők és a polgármester is újabb szakértőket (nem győrit), valamint az egészségügyi bizottságtól nem véleményt, hanem állásfoglalást kértek. Ezzel az ügy egy hónapra megint parkolópályára került.


Kupi Györgyi
.