A Szova pénzügyei

2008.04.29. 12:17

A szombathelyi vagyonhasznosító idei évre 360 milliós nyereséget tervez. Nemsokára indul az sms-parkolás.

Aki figyelemmel követte az április közgyűlést, talán emlékszik rá, hogy némi vitát generált, hogyan is zárta a tavalyi évet a Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási ZRt. (Szova).

Kedden sajtótájékoztatót tartott a cég gazdasági igazgatója, Csatár Miklós, aki egyrészt beszámolt a Szova tavalyi eredményéről, másrészt közölte a cég idei terveit.

A 2007-es üzleti eredmények

Csatár Miklós elmondta: amikor a Szova tavaly nyáron elkezdte a munkáját, úgy tervezték, hogy a jogelőd Önkormányzati Házkezelési Kft. és a Városgazdálkodási Kft. első féléves eredményeiből kiindulva - a 2007. július 1 – december 31. periódusra 64 millió forint veszteség lesz, mivel két cég egyesülése és egy új cég létrehozása rövidtávon mindig az irányítási-szervezési költségek növekedésével jár.

Ugyanakkor az eredmények azt mutatják, hogy a Szova a tavalyi évet már 30 milliós adózás előtti nyereséggel zárta. Ennek magyarázata a szakember szerint az, hogy a szállítói szerződések felülvizsgálatával, az anyagfelhasználás és egyéb kiadások racionalizálásával, illetve szigorú ellenőrzési rendszer bevezetésével sikerült lefaragni a költségeket.

Szova


Összességében az üzemi eredmény több mint százmillió forinttal lett jobb a tervezettnél.

A pozitív eredményekhez leginkább a hulladékgazdálkodás és a parkolási szolgáltatás járult hozzá, ugyanakkor a szolgáltatási tevékenységből (Tófürdő, Kalandváros, jégpálya) származó veszteségeket is sikerült csökkenteni. Mivel ezeket a létesítményeket nem lehet gazdaságosan üzemeltetni, a cél a hatékonyság növelése és a veszteség minimalizálása.

Új tevékenységként jelent meg a cégnél a vagyonhasznosítás. Ennek célja egyrészt a társaság és az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok minél eredményesebb hasznosítása, másrészt ingatlanok vásárlása, fejlesztése és forgalmazása. 2007-ben ennek a tevékenységnek az előkészítése történt meg.

A Szova azt várja, hogy ennek a tevékenységnek tényleges beindulásával a társaság bevételei jelentősen növekednek, és a vagyonhasznosítás lesz jövőbeni eredmények egyik kulcsa.

A 2008-as célok

Csatár Miklós „ambíciózusnak” nevezte a tulajdonos által a Szova elé a kitűzött célt, amely 2008-ra 368 millió forint adózás előtti eredmény elérését várja.

Ennek megvalósításához folytatják az elkezdett racionalizálást és hatékonyságnövelést, másrészt aktív vagyonhasznosító és ingatlanfejlesztő tevékenységbe kezdenek.

A Szova a közeljövőben több fontos szerepet is kap: motorja lesz az integrált városfejlesztési stratégiának, dolgozik az új buszpályaudvarral összefüggő Volán-projektten. Ez utóbbi nyomán a város jelentős bevételre tesz szert, a területen pedig egy 10 milliárdos fejlesztés keretében egy új bevásárlóközpont épül.

Szova


2008 nyarán a Claudius Ipari Park beolvad a Szovába, amely tovább viszi és fejleszti az eddigi ipari parki szolgáltatásokat. Ezzel összhangban a város a déli elkerülőjén 2008. elején 18 hektár területet vásárolt, amelynek infrastrukturális fejlesztése folyamatban van. Mindeközben Söptével közösen egy északi ipari zóna kialakítása is zajlik, közel 380 hektáron.

A gazdasági igazgató hozzátette: a regionális hulladéklerakó kialakításában a Szova szintén stratégiai szerepet vállal, és ami nemsokára nagyon sok embert fog a mindennapok szintjén érinteni: 2008. év nyaráig bevezetésre kerül Szombathelyen az SMS parkolási szolgáltatás, amelynek részleteit a közeljövőben ismerteti a rendszert működtető cég.

A Kalandváros és a sífelvonó 2008. évi további fejlesztésével szeretne a SZOVA hozzájárulni az itt lakók szórakoztatásához, mindamellett, hogy az eddigieknél szebb környezetben és magasabb színvonalon nyújtsa szolgáltatásait a Tófürdőn, a Jégpályán, Csónakázótón.

A SZOVA a fentieken túl nevét adta a FALCO kosárlabda csapatának, támogatója a Haladás labdarúgóinak és jó néhány társadalmi szervezetnek, és nagyrendezvénynek éves szinten 100 millió forintos támogatási összeggel.

Az ALON kérdésére Csatár Miklós elmondta: a tervezett 360 milliós nyereség sorsáról majd a tulajdonos, azaz a város dönt. Osztalékként kiveheti, ekkor az a pénz a költségvetés bevételi oldalához járul hozzá.
.