2008 májusi közgyűlés - Sziromszórásban egyetértés

2008.05.29. 20:25

A délelőttöt jórészt a Kőszegi utcai parkoló ügyével töltötte az ellenzék, amire válaszul a szocialisták masszívan orbánviktoroztak. Abban viszont egyetértés mutatkozott, hogy szabad virágszirmokat szórni a Fő téren. Délután kiderült, indul a buszpályaudvar-projekt, és elfogadták a színház beruházási programját.

Parkolóügy

A közgyűlés úgy kezdődött, ahogy arra az elmúlt hetek sajtóütközeteiből következtetni lehetett. Napirend előtt Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője javasolta, hogy a testület tűzze napirendre a Kőszegi utcai parkolóház kérdését, annál is inkább, mivel a korábbiakhoz képest újabb információk merültek fel: a Szova Zrt. mégiscsak meg akarja venni az ominózus telket, igaz, nem 170, hanem – tárgyalásos alapon - 140 millió forintért. Marton szerint mindenképp meg kellene várni, amíg ősszel beérik a visszavásárlási jog.

Szombathely, városháza

Ipkovich György teljesen egyetértett, mármint azzal, hogy beszélni kell erről, de nem most, hanem majd jövő hónapban, amikor a bizottságok is megbeszélték a témát.

A közgyűlés a polgármester mellé állt, azaz a halasztás mellett döntött, ami módfelett formalitásnak bizonyult, ugyanis a délelőtt folyamán az ellenzéki felszólalások zöme a parkolóügyet járta körül.

Az álláspontokat nagyjából úgy lehet összefoglalni, hogy az ellenzék szerint elfogadhatatlan, hogy a város háromszoros áron kívánja visszavenni az általa néhány évvel korábban eladott telket, melyet egy, Czeglédy Csaba alpolgármester ismerősei által vezetett cég vett meg. Szerintük az eljárásba törvényességi bibik is csúsztak. A városvezetőség szerint viszont a telek ennyit ér, és ha a város nem veszi vissza, komoly pályázati pénzektől eshet el. Ez utóbbiról az ellenzék nem nagyon hajlandó tárgyalni, mint ahogy a városvezetés részéről nem érezni fene nagy késztetést valami alternatív megoldás kidolgozására.

Marton Zsolt szerint egyedüli megoldás az eredeti áron való visszavásárlás lenne, amúgy példa nélküli, hogy egy városi cég arra tesz javaslatot, hogy a város háromszoros áron vegyen vissza egy telket. Így aztán lendületből felszólította Németh Lászlót, a Szova Zrt. igazgatósági elnökét, hogy mondjon le, mivel alkalmatlan és méltatlan a tisztségre.

Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője szerint Ipkovich György a szokásos taktikájával megint próbálja „elmaszatolni az ügyet”, majd felidézte a parkolótelek hároméves történetét, a 2005-ös értékesítés jogi gubancait, arra is emlékeztetve, hogy ezen időszak alatt eleve 100-120 milliós parkolási bevételtől esett el a város. Ő is élesen kritizálta a Szova mostani pályáztatását és a menedzsmentet, mely szerinte is alkalmatlan, ugyanis komoly díjazás ellenére nem teszi a dolgát, a kár pedig egyre nagyobb.

A délelőtt legprovokatívabb felszólalása Szakály Gábor (Fidesz) nevéhez fűződött, aki szerint országosan és helyileg is beszorult a koalíció, Ipkovich György és a szocialista frakció Czeglédy Csaba alpolgármesternek a foglya, „tolvajpolitikához” asszisztálnak, parkolóügyben pedig a városvezetés pályázatok mögé bújik, ugyanakkor a város 100 milliót bukik az ügyön.

Ipkovich György visszautasította a hangnemet, és arra figyelmeztette a képviselőket, hogy a durva minősítéseket és az obszcén megjegyzéseket mellőzzék, tiszteljék meg a helyet azzal, hogy kulturált hangnemben mondják el a véleményüket, majd megállapította, hogy a parkolóügy júniusi tárgyalásával két alkalmat is biztosított az erről való vitára.

Takátsné Tenki Mária (Fidesz) többször, indulatos szavakkal emlékeztette a polgármestert annak vagyonkezelési felelősségére, illetve törvényesség betartására és betartatására. „Ha törvénysértő, meg kell tenni a lépéseket” - mondta polgármester, és arra biztatta a képviselőnőt, hogy forduljon a bírósághoz.

A vitából Ipkovich György több esetben is levonta azt a következtetést, hogy jó, hogy a közgyűlés júniusban tárgyalja a témát, mivel bonyolult kérdésről van szó, amit minél több oldalból meg kell megvilágítani.

A szocialisták orbánviktoroztak

Hogy a parkolós témára volt-e válasz, egy központi kommunikációs stratégiát követtek, vagy tényleg így gondolják-e, azt nem tudjuk, mindenesetre a szocialisták helyi képviselői már láthatóan megelőlegezték a fideszes hatalomváltást, és az ellenzéki párt vezetőjének egy zárt körben elhangzott beszédét lovagolták meg.

Az orbánviktoros témát először Oroszvári Péter (MSZP) hozta fel - a fideszes képviselők nyerítése közepette - az iránt érdeklődött, hogy veszélyben van-e 86-os út befejezése, minthogy az ellenzéki vezér azt mondta, le kell állítani a nagyberuházásokat.

Gyebrovszki János (MSZP) szintén többször előhozta az orbánviktoros mumust, a nyugdíjak vásárlóereje miatt aggódva, és felszólította a képviselőket, hogy határozottan utasítsák el az ilyen terveket.

A polgármester mindkét aggodalmat osztotta, nem úgy a fideszesek (Ágh Péter, Harangozó Bertalan, Lazáry Viktor, Horváth Zsolt, Szakály Gábor), akik szerint egy propagandisztikus műbalhéről van szó, meg amúgy is nonszensz ezzel riogatni hat év nem túl sikeres kormányzás és a megszorító intézkedések megszavazása után.

Az orbánviktorozásra Szakály Gábor gázárazott kicsit, amely után egy közgazdasági minipolémia alakult ki Gyebrovszki Jánossal, melynek a részleteitől megkímélnénk az olvasóinkat, különös tekintettel a melegfrontra.

Egyéb fragmentek

A fent említett két téma jó kétharmad arányban ki is töltötte a délelőttöt, ráadásul az egyéb témák csak elszórtan, megbújtan bukkantak fel a nagy témák árnyékában. Ízelítőnek csipegettünk.

Csermelyi András például (MSZP) azon kapta fel a vizet, hogy Szombathely két régiós pályázatban is több önrészt vállalt be, mint racionálisan magyarázható lett volna. „Valaki megint amerikai nagybácsit játszott” – vonta le a konzekvenciát a tanácsnok.

Ipkovich György bejelentette, hogy a MÁV immár támogatja, hogy a város megvegye a Haladás-pályát és a cirkuszteret, de a bejelentés elveszett az általános politikai zűrzavarban.

Kővári Attila (MSZP) az országos gyermekbalesetek kapcsán azt javasolta, hogy létesüljön gyalogátkelő az Élmunkás útnál a 11-es huszár úton, javaslatát a riasztó átkelési gyakorlatok felvázolásával támasztotta alá.

Született egy csokornyi hozzászólás a kaszálatlan szombathelyi fű ügyében, Csönge Márta (MSZP), Ágh Péter, Molnár Miklós, Ipkovich György és az önkormányzati hivatal képviselője nagyjából egyetértett abban, hogy áldatlan állapotok vannak a déli városrészen, de hogy ez után mi fog változni, arra nem nagyon derült fény.

Hasonlóan elkötetlen szál maradt a Minerva lakótelepi csapadékvíz elvezetés, melyet Szakács Dávid (Fidesz) hozott elő, mondván, egy éve csak a hitegetés folyik, de közben nem történt semmi. Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) válaszában elmondta, hogy ez így nem igaz, a hivatal lázasan dolgozik az ügyön, de ez több ok miatt nem olyan egyszerű, és hiába nem fogadja el Szakács a válaszát, attól a tények még tények maradnak

Szakács azt is firtatta, hogy miért kapott a civil pályázaton a Nyugat Média és Világháló Egyesület 200 ezer forintot, amire a válasz az volt Gyimesi József (ESZE) részéről, hogy 156 pályázó volt, azt összes nyert.

Miért nincs nyitva a 30 fokban a Tófürdő? – kérdezte Molnár Miklós. A polgármester elmondta: felhívta a Szova vezetőjét, a szezon előtti nyitva tartás egy millió forint naponta, de reméli, hogy kinyitják a hétvégén.

Szirmokat szórni szabályos

„Konkrét esetet mondok, de inkább a gyakorlatot kifogásolnám” – kezdte a történetet Horváth Zsolt, aki elmesélte, hogy néhány nappal ezelőtt volt egy körmenet Szombathelyen, melynek része, hogy az elején gyerekek virágszirmokat szórnak. Idén is szórták, de csak a székesegyháztól a Fő térig, ott ugyanis az idén be volt tiltva a sziromszórás. „Milyen kárt okozhat a virágszirom?” – kérdezte a fideszes képviselő. „Meg vagyok döbbenve” – válaszolta a polgármester, majd deklarálta: „Virágszirmot mindenki ott szórhat el ebben a városban, ahol éppen eszébe jut.”

Továbbra is nagy mozgásban a kulturális intézményrendszer

Nem mennénk bele újfent az Agóra-pályázat részleteibe, melybe a város belevágni készül, és amely témát utolsóként tárgyalta a közgyűlés délelőtt.

Az viszont biztos, hogy a közel kétmilliárdos pályázat nyomán ismét radikálisan átalakulna a szombathelyi intézményrendszer, amely tavaly lett átalakítva a szuperintézményként létrehozott Agora miatt (a két Agora név csak véletlen egybeesés).

A felszólalók közül többen (Gyebrovszki János, Harangozó Bertalan) aggályukat fejezték ki a belvárosba beköltöztetni tervezett Gyermekek Háza miatt, mások (Horváth Zsolt, Molnár Miklós) a pénzügyi számítások hiányára hívták fel a figyelmet, Rettegi Attila (Fidesz) szerint koncepcionális hiba egy pályázat miatt átalakítani a rendszert.

Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az előterjesztésben a legtöbb anyag első olvasatként szerepel, mivel ez egy kétfordulós pályázat. A koncepció négy hónap előkészítésének az eredménye, és beleillik a tavaly elkezdett racionalizálási koncepcióba. Pénzügyi számítások már vannak, de ezek részletei csak a pályázat második fordulójában jelennek majd meg.

A folytatás érdekesnek ígérkezik, már csak azért is, mert például egy sikeres pályázat esetén a város tervei szerint kiszáll az MMIK finanszírozásából.

Józing Antal
---------------------------------------------------------

Indulhat a buszpályaudvar-projekt

A délutáni közgyűlést egy jó hírrel kezdte a polgármester: lehetőség nyílt rá, hogy a város megvegye azt a Volán-tulajdonú területet, amelyre a vasútállomás melletti új buszpályaudvar létrehozásához van szükség.

Elfogadták a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítását, ebből kimaradt a közbeszerzéseket érintő rész, mert Ipkovich György a két hónappal ezelőtt felmerült ellenzéki aggályok miatt (vezető tisztségviselők bizottsági tagsága) az Igazságügyi Minisztériumhoz fordult, de még nem kapott választ.

Egy kis píározás

A délutáni etap viszonylagos nyugalmát a városmarketing stratégia tárgyalása zavarta meg először. Horváth Zsolt azt kérdezte, hogy mennyibe került a legújabb stratégia. Erre Dr. Ipkovich György kitérő választ adott, hogy nincs előtte a számla.

Lazáry Viktor (Fidesz) 14 millió forintra emlékezett a költségvetésből. Ipkovich György később 10 + áfa összeget mondott, majd havi 1 millió plusz áfát. A cég vezetője is megjelent közgyűlés előtt, és elmondta, hogy a pénzt egy évi munkaért kapták. (Az viszont 12 + áfa lenne). Úgy tűnt, majdnem mindegy is az összeg, a Fidesz egy vasat se adott volna rá, mert rettentően lehúzta a dolgozatot. A megítélésen Garrison úr kioktató védekezése (ötletelni bárki tud, de a szakmai háttérhez szaktudás kell, meg a know-how is érték) sem emelt nagyot, pedig még a Falco győzelemhez is gratulált. Az ellenzék nem fogadta el a javaslatot.

Mire is pályázunk?

A polgármesteri hivatal szervezetfejlesztési pályázatát is leszavazták első körben, de ezt a polgármester visszaszavaztatta a napirendre, mondván, pénztől esünk el. Kaczmarski János jegyző elmondta, azért lenne fontos ez a pályázat, mert a hivatal és a kistérség nagy lépést tehetne az elektronikus ügyintézés terén.

Rettegi Attila (Fidesz) csodálkozott az elektronikus ügyintézésen, mert a pályázatban szervezetfejlesztés és minőségbiztosítás van. Úgy véli, hogy a pályázat (a maga három és fél milliós önrészével) szakemberek kifizetésére kell, akik majd idejönnek Budapestről és elmondják, hogy hogyan működik jól a hivatal. Az ellenzék tartózkodása mellett elfogadták a határozatot. Marton Zsolt ezt számszaki okokból (szerinte nem volt meg az igenek száma a szavazókhoz képest) óvást nyújtott be, a polgármester viszont ezzel a Közigazgatási Hivatalhoz irányította.

Színház a színházban

Szakmai jellegű vitát váltott ki a szombathelyi tömegközlekedésre kiírt koncessziós pályázat kiírása. Jobbról-balról egyaránt érkezett olyan vélemény, hogy nem derül ki az anyagból, pontosan mit vár el a város a pályázótól. Júniusban visszatérnek rá.

Elfogadták viszont a kőszínház beruházási programját és a kétfordulós tervpályázat kiírását. Itt a délelőtti orbánozás ellenpontjaként - csak a kiegyensúlyozottság kedvéért - némi gyurcsányozás következett. Marton Zsolt jegyezte meg, olyan beruházásról dönt a közgyűlés, amelyről nem lehet tudni, miből épül meg. A frakcióvezető szerint az, hogy egy „bukófélben lévő miniszterelnökkel együtt fagyizik a polgármester”, az nem garancia arra, hogy meglesz a kormányzati sokmilliárd támogatás a színházépítésre. (A már meglévő egymilliárdot az előkészítésre kaptuk.)

Ipkovich György szerint a további támogatást vagy megkapjuk, vagy nem. Ha nem, akkor se ér minket nagy veszteség, mert az lesz kész tervünk, és várjuk azt a kormányt, amelyik támogatja a szombathelyi színház építését.

Nyelvlecke

Az óvodai és az alsótagozatos nyelvoktatás egy év után újra a közgyűlés elé került. Az ellenzék számon kérte a polgármestert, hogy ígéretével ellentétben nem nyújtott be javaslatot a parlamentben, hogy az óvodai nyelvoktatáshoz (mely egyébként a szülők körében kedvező fogadtatásra talált) az állam nyújtson támogatást. A polgármester szerint előbb produkálni kell az eredményeket. Ehhez nyújt segítséget a Nyugat-Magyarországi Egyetem szombathelyi központja, amely közreműködik a pedagógusok angoloktatáshoz szükséges szakirányú képzésében. Ugyanis erre szükségük lesz a jövőben például azoknak az óvodapedagógusoknak is, akiket a későbbiekben, a nyugdíjba menők helyett vesznek fel. A város viszont ösztöndíjat ír ki az egyetemistáknak, akik közül a legjobbaknak állást biztosít. A program évi ötvenmillió forintba kerül. De Marton Zsolt szerint sem kidobott pénz ez.

Fontos és sokakat érintő kérdés még, hogy elfogadták a kémény-, valamint panel felújítási programot.

Kupi Györgyi
.