
Kedden telt ház fogadta a rendkívüli közgyűlésre érkező képviselőket, még az ajtóban is álltak. A terem megtelt jobbos és balos párttagokkal és funkcionáriusokkal, valamint szimpatizánsokkal, külsős bizottsági tagokkal és a városháza munkatársaival.

A napirendet nagyon gyorsan elfogadták 15 ellenzéki igennel, de ez volt a sorsa a két előterjesztésnek is. A szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítással kapcsolatban a polgármester megjegyezte, hogy szerinte még további egyeztetésekre lenne szükség. Azt is elmondta, hogy a gyöngyösi eset (ott a szocialista többség hívta vissza a bizottságokból a fideszes tagokat) alkotmányossági aggályokat vetett fel, tart tőle, hogy a szombathelyi eset is hasonló.
A polgármester még egyszer megpendítette az alpolgármesterek létszámának egy fővel való emelését (egészségügyi alpolgármester, nyilván a Pro Savariá-s Prugberger Emilre gondolt), de ezt az ellenzék részéről elutasítás fogadta. Nemény András frakcióvezető (MSZP) szerint az ellenzék keresztbe akar tenni a Volán-beruházásnak, mert az a Magellán Center-nek (Vigh Gábor volt fideszes városatya érdekeltsége) konkurenciát jelent.
Az SZDSZ frakcióvezetője, Feiszt György arra hívta fel a figyelmet, hogyha a bizottságok nem fogadják el esetlegesen a polgármester előterjesztéseit, lehetetlen lesz a várost vezetni.
Gyimesi József, az ESZE képviselője szerint a többség akaratát kell tiszteletben tartani, ha a közgyűlés úgy dönt, hogy feloszlatja magát, akkor ő elsőként mond le a mandátumáról.
Szakács Dávid (Fidesz) szerint viszont nincs analógia a gyöngyösi esettel, Szombathelyen nem visszahívnak képviselőket, hanem megszüntetik és újraalakítják a bizottságokat. Törvényességi észrevételt a jegyző nem tett. Marton Zsolt frakcióvezető szerint a város működőképességét nem fenyegeti veszély (de a városvezetés részéről több egyeztetésre van szükség a működőképesség fenntartásához) és a nagyberuházásokat sem kívánják negligálni, a volánost maguk is megszavazták, akárcsak a többit. Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője is pragmatikusnak mutatkozott, amikor kijelentette, nem kívánják sem gerjeszteni, sem fokozni a feszült hangulatot.
Így (szünet után) megszavazták a bizottságokra vonatkozó előterjesztést. Ennek lényege, hogy az összes bizottságot megszüntették, a városfejlesztési és az egészségügyi bizottságot változatlan formában újjáalakították, a többi bizottságot (a társadalmi kapcsolatok bizottsága és a költségvetési bizottság kivételével, amelyek végleg megszűntek) részben megváltozott feladatkörökkel és csökkentett létszámmal újjáalakították. A sportbizottság az elmúlt hetek egyeztetési eredményeinek köszönhetően megmaradt, ám az ifjúsági feladatokat az kulturális bizottság veszi át. A társadalmi kapcsolatokat a továbbiakban az oktatási bizottság kezeli, a költségvetési ügyeket a pénzügyi bizottsággal vonták össze, a pénzügyek pedig gazdasági bizottságról leválva kapnak új grémiumot.
Az szmsz-t még más pontokon is módosították, például megszüntették a politikai munkatárs státuszt, viszont megmaradt a kulturális tanácsnok poszt.
Az ellenzék részben takarékossági szempontokkal indokolta a lépést, de azt sem rejtették véka alá, hogy így biztosítható a paritás a bizottságokban. Ugyanis - bár a polgármester kétségkívül szocialista-szabad demokrata színekben nyert 2006-ban - a képviselők tekintetében viszont a jobboldalnak volt (van) fórja. (A többséget az MDF és ESZE biztosította eddig.) Hivatkoztak arra a Legfelsőbb Bírósági véleményre is, mely szerint egy téves bírói döntés alapján kapott eggyel kevesebb mandátumot a Pro Savaria Egyesület.
(A bizottságok összetételéről zárt ülésen döntöttek, ezt megelőzte némi jövés menés a baloldalon, ugyanis a zárt ülés megkezdése után több MSZP-s frakciótagot láttunk a folyosón, mint amennyi a teremben lehetett. Úgy érzékeltük, a baloldali frakcióban akadhattak kommunikációs zavarok.)
A Szova Zrt. Felügyelő-bizottságának (feb) és igazgatótanácsának (it) karcsúsítása volt még napirenden a nyílt ülésen. A polgármester előre bocsátotta, hogy a SZOVA piaci helyzetének árthat a feb-ben illetve az it-ben történő változás. Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) pedig frakciója véleményét is tolmácsolta akkor, amikor arra emlékeztetett, hogy a feb és az it annak idején épp ellenzéki kezdeményezésre nyerte el (korábbi) formáját. Tettek egy kompromisszumos javaslatot, mely szerint harminc százalékkal csökkentsék a feb illetve it tagok javadalmazását, megtakarítás is lesz, de nem bolygatódik egyik szerv sem.
Az ellenzék késznek mutatkozott a 30 százalékos honorárium-csökkentésre, ezt el is fogadták – a karcsúsítással együtt. Tehát a Szova feb-ét a jövőben a 9 fő helyett 7 fő alkotja az it létszáma10-ről 7 főre csökkent.
Ipkovich György polgármester kijelentette, addig nem hirdeti ki a bizottságokra vonatkozó közgyűlési döntést, amíg nem konzultál a közigazgatási hivatallal.