Utóhangok a rendkívüli közgyűlés után

2008.09.10. 16:03

Szerdán sajtótájékoztatókon értékelték a frakciók és a városvezetés. A polgármester még gondolkodik, hogy kihirdesse-e a rendeletmódosítást, vagy éljen jogával és újratárgyalásra bocsássa a kérdést. Nincs még döntés a bizottsági tagokról, sem a Szova felügyelő-bizottságáról.

Szerdán sajtótájékoztatókon értékelték a frakciók és a városvezetés. A polgármester még gondolkodik, hogy kihirdesse-e a rendeletmódosítást, vagy éljen jogával és újratárgyalásra bocsássa a kérdést. Nincs még döntés a bizottsági tagokról, sem a Szova felügyelő-bizottságáról.

Szerdán sajtótájékoztatókon értékelték a frakciók és a városvezetés. A polgármester még gondolkodik, hogy kihirdesse-e a rendeletmódosítást, vagy éljen jogával és újratárgyalásra bocsássa a kérdést. Nincs még döntés a bizottsági tagokról, sem a Szova felügyelő-bizottságáról.

Nem arról szól a történet

Nemény András szocialista frakcióvezető azzal kezdte, hogy a frakció törekedett a kompromisszumra az ellenzékkel, ennek jegyében 36 fős létszámcsökkentést javasolt, amely nem az ellenzéki tagokat érintette volna, és takarékossági szempontból hasonló eredménnyel járt volna, mint a bizottságok átalakítása. Ezt az ellenzék nem fogadta el. A jobboldal visszautasítását annak tulajdonítja, hogy nem a takarékosság az ellenzék fő motívuma, hanem az, hogy saját gazdasági törekvéseinek érvényt szerezzen. Konkrétan: szerinte az ellenzéknek az az érdeke, hogy a Magellán Center (Vigh Gábor volt fideszes képviselő üzlete) érdekében háttérbe szorítsák az autóbusz-pályaudvar beruházást (amely szintén tartalmaz egy bevásárlóközpontot, és szintén magánpénzből épülne), mert a Magellánnak konkurenciát jelent ez az új létesítmény. Azt mondta, hogy 15 érdeklődő vitte el a pályázati csomagot. Ha túl kevés lesz az, aki ténylegesen pályáz is, annak okát a Szovánál történt változásokban érdemes keresni, mert a potenciális pályázók már most érdeklődtek náluk a Magellán felől.

Mindazonáltal kijelentette: az új helyzetben is együtt kell működniük, és amíg ez nem egyéni érdekeket szolgál, ezt meg is fogják tenni.

A várossal kell foglalkozni

Ipkovich György polgármester pontosította a tegnapi bejelentését, mely szerint konzultál a közigazgatási hivatallal, mielőtt kihirdetné az új bizottsági struktúrát, illetve a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítását: él azzal a jogával, hogy három napon belül eldöntse, elrendeli-e a napirend újratárgyalását.

Viszont a nagyberuházások érdekében körültekintően és egymást nem lehetetlen helyzetbe hozva kell működni, hangsúlyozta, mivel egy instabil városba nem jön sem magán, sem állami forrás. Annak ellenére, hogy a városvezetés részére kellemetlen döntések születtek tegnap, ezt a város nem élheti meg úgy, hogy képviselőtestület magával foglalkozik, nem pedig a város ügyeivel.

Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) vagyongazdálkodási kérdésekre tért ki, különösen nehezményezi a Szova igazgató-tanács (it) összetételét, amelyben csak az igazgatótanács vezetőjét delegálhatja a szocialista-liberális oldal. Kifogásolta, hogy több olyan tag került be az it-be, akiknek saját vállalkozása hasonló tevékenységet folytat.

Az egyik sajtóorgánumot idézve (átvette a hatalmat a jobboldal) elmondta, ő nem hatalomként élte meg eddig sem a városvezetésben való részvételét, és eztán sem akként fogja. De a mostani történet – a Szova példájánál maradva – valóban arról szól, hogy jobboldal gazdasági hatalomhoz jutott.

Nagy realitásérzékről tett azonban tanúságot az a kijelentése, mely szerint a bizottságok esetében azt kapták vissza, amit ők a 2006-ban a ciklus elején adtak az ellenzéknek. Neki az se tetszett, és ez se tetszik. Azt is megemlítette, hogy a város működése ellehetetlenülhet, mert az újonnan létrehozott konzultatív tanácsnok döntése akár felül is írhatja a polgármesterét.

Szabó Gábor alpolgármester ugyancsak a sajtóból kiragadott idézetre hivatkozva (mely szerint ellenzéki győzelem született a közgyűlésben) megjegyezte, hogy egy győztes lehet, és az a város. Az ellenzék a bizottságokban meghatározó szerepet vindikált magának, így a felelőssége is megnő, és kilépett a klasszikus ellenzéki szerepből. Fontos, hogy ez az új helyzet ne rontsa a város lobbiképességét. Az MDF megkapta azokat a helyeket, amelyeket akart, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy nem egy spórolási program valósult meg.

A polgármester még azt fűzte hozzá, hogy mindezen politikai változások akkor történtek, milliárdos közbeszerzéseket írnak ki. A civil kapcsolatok bizottságának megszüntetése ezért különösen fájó pont neki, de meg fogja találni a módját a civil szervezetek tájékoztatásának és az együttműködésnek.

Kikényszeríthető az egyezkedés

Marton Zsolt Fidesz-frakcióvezető azzal kezdte, hogy a város vezetésében nem történt változás, továbbra is Ipkovich György a polgármester, és mellette egy SZDSZ-es és egy MDF-es alpolgármester dolgozik. Azzal, hogy az ellenzék került szavazattöbbségbe, kikényszeríthető lesz, hogy a városvezetés érdemben egyeztessen velük, amit 2006 óta nem sikerült elérni. Ugyanakkor párbeszédre törekszenek.

A zárt ülésen történtekről szólva elmondta: a Szova felügyelő-bizottságának összetételéről a baloldali aggályok miatt nem született döntés, erről tovább tárgyalnak.

Takátsné Tenki Mária képviselő azt tette hozzá, hogy a társadalmi kapcsolatok bizottságának megszűnése nem jelenti azt, hogy ne számítanának a civilek részvételére. Szeretnék tanácskozási joggal meghívni a város civil szervezeteinek képviselőit a bizottságokba. Marton Zsolt lett a konzultatív tanács (az ellenzék és a városvezetés közötti együttműködést segítő grémium) vezetője. Marton azt nyilatkozta, élni és nem visszaélni kívánnak a helyzetükkel.

Újságírói kérdésre, hogy minek tulajdonítja, hogy nem 15, hanem ennél több, 17, sőt nem egy esetben még ezt is meghaladószavazattal mentek át a bizottságokra vonatkozó javaslatok, és mit ígértek az átszavazóknak, Marton azt válaszolta, hogy az ESZE és az MDF képviselőin kívül másoknak sem lehetett nagy problémájuk az előterjesztés nagy részével. Ígérni pedig nem kell semmit, mert a szavazattöbbség e két szervezet nélkül is megvan, ami egy tiszta helyzet, ellentétben a baloldal által megpendített nagykoalícióval, ami egy „posványos” szituáció lett volna.

A Nemény András által felvetett problémára (a Szova it összetétele) az volt a válasza, hogy egyszerűen annyi történt, hogy megfordultak az arányok. Az összeférhetetlenségről azt jegyezte meg, hogy a jelölő szervezeteknek joguk van maguk dönteni a delegáltjaikról, ők is felelnek értük. Ha bárki az igazgatótanácsból a Szova érdekeivel ellentétesen lép fel egy konkrét ügyben, akkor kérdés nélkül visszahívják.

Korábban:

Rendkívüli közgyűlés és politikai fordulópont – kisebbségben a városvezetés
.