Az elmúlt két hét arra volt jó, hogy összecsiszolódjanak az álláspontok - mondta Ipkovich György polgármester a csütörtöki közgyűlés legelején, ami részben igaz is volt, de csak részben, mert olykor roppantul úgy tűnt, hogy a csiszolódás egyelőre elég durva smirglipapírral történt.
A feltehetően vagonnyi egyeztetések eredményként csont nélkül átment a rendkívüli közgyűlés napirendje, viszont a részleteken erősen érezni lehetett, hogy a takaró alatt továbbra is kíméletlenül egymásnak feszülnek az erők. És hát a politikai szkanderben jelenleg az ellenzék (?) áll jobban. Szó, mi szó, idő kell, amíg rááll az ember agya
A rendkívüli közgyűlés egyik fontos napirendje a Szova Zrt. vezetőségének átalakítása volt. A 30 százalékos fizetéscsökkenést egységesen megszavazták a képviselők, és kompromisszum bontakozott ki a felügyelő-bizottság (feb) létszámát illetőleg is. Nem így az igazgató-tanács (it) esetében. Az ellenzék (?) hét főre kívánta csökkenteni a létszámot, míg a városvezetés (?) nevében Ipkovich György azt javasolta, hogy maradjon meg a 9 fő, hogy így minden politikai erőnek rálátása legyen az ott folyó dolgokra.
A közgyűlés simán leszavazta.
Lefojtott, de feszültségekkel teli vita bontakozott ki a Szova vezetőségének az összeférhetetlenségéről. A közgyűlésnek ugyanis valamiért éppen most támadt az a megvilágosodása (lehet, az ALON cikke tette?), hogy ezt a kérdést szigorúbban kell szabályozni. Láss csodát, a baloldal is most jött rá, hogy ezt az ügyet – a hosszú évek lazasága után – éppen ideje rendezni, így ragaszkodott egy kérlelhetetlen szigorúságú összeférhetetlenséghez, amikor nemcsak azokat zárnák ki a vezetőségből, akik ugyanolyan tevékenységi körben dolgoznak, hanem azokat is, akik hasonlóban.
Talán nem tévedünk nagyot, ha azt gyanítjuk, a szocialisták Vigh Gábor fideszes kötődésű vállalkozót igyekeznek körön kívül tartani.
Marton Zsolt Fidesz-frakcióvezető nem osztotta Ipkovich György ötletét, mivel szerinte a „hasonló” tevékenység miatt sokan kiesnének a merítésből, és ha a Szova vezetőségét nem a gazdaságból érkezett emberekkel töltenék fel, az „gyenge” és szakmailag nem feltétlenül kompetens vezetőséget jelenteni.
Mindeközben többször előjött egy szeptember 12-i háttéregyeztetés, ahol is állítólag a felek megállapodtak a szigorú összeférhetetlenségről, és sok minden másról. És több mindent írásba is foglaltak. A gond csak az, hogy nem mindent, és amit igen – lásd összeférhetetlenség -, azt is hajlamosak most másként interpretálni. Az indulatok nem szabadultak el, de a bizalmatlanság és a feszültség tapintható volt.
A polgármester a korábbiakhoz hasonlóan igyekezett gyakorlati mederben tartani a be- és
odaszólásokat, és valamiféle kompromisszumos irányba elvinni a vitákat, de rezignáltsága tapintható volt. Nyilván közrejátszott az is, hogy a tévé távirányítója már a másik oldal kezében van.
Hogy mennyire ott van, azt az elkövetkező szavazások tették világossá, amikor is a jobboldali előterjesztések simán átmentek, a baloldal akarata kizárólag ott tudott érvényesülni, ahol korábban valamiféle kompromisszumos megoldásban állapodtak meg a felek.
Ilyen – egyelőre szokatlan közgyűlési forgatókönyv alapján megalakultak a – nyomasztóan jobboldali dominanciájú új bizottságok és átalakult a tanácsnoki rendszer (ezekre majd később visszatérünk), miközben a közgyűlés menetrendszerűen leszavazta például Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) javaslatát az oktatási bizottság kibővítéséről, ugyanúgy mint Varga Tamás (SZDSZ) sportbizottsággal és Szabó Gábor alpolgármester (MDF) politikai munkatársakkal kapcsolatos javaslatait.
Az új erőterű közgyűlésnek akár szimbóluma is lehetne az a perc, amikor Szakács Dávid (Fidesz) mint a jogi bizottság új elnöke ötletszerűnek minősítette a baloldali felvetéseket, melyeket ő nem tud támogatni.
A bizottságok megszavazása sem volt mentes némi káosztól, Jellemző például, hogy Marton Zsolt arra hívta fel a figyelmet, hogy egy szocialista képviselő „elfoglalta” az MDF-s Nagy Gábor László helyét a kulturális bizottságban.
A városatyák - hogy végképp feladják leckét a közgyűlési tudósítónak – ezek után elvonultak bizottsági ülésekre, abban állapodva meg, hogy fél tizenkettőkor megkezdik a „normál” közgyűlést.
Csakhogy nem kezdték meg. Még mielőtt megkezdték volna, Marton Zsolt barátságtalan lépésnek minősítette, hogy a polgármester félbeszakította az új bizottságok ülést. „Vettem az adást” – mondta Ipkovich, majd úgy döntött, csak délután kettőkor folytatódik a közgyűlés.
Erről majd később.