Apró-cseprő
Két közgyűlési időszak tárgyalása délután kettőkor kezdődött el. A politikai szurkapiszkák ezúttal elmaradtak, a távhődíj-vitában inkább felbukkantak, de ott sem idézzük. Apró-cseprő, de lakosságot közelről érintő ügyekről esett inkább szó.
Az oladi buszmegállóról semmi konkrétum, viszont kétszáz aláírás gyűlt össze az ugyancsak Rettegi Attila körzetében lévő görkoripálya miatt. A fideszes képviselő javasolta, tegyék át az oladi ÁMK udvarára. A Pelikán park varjait Szakály Gábor (Fidesz) hozta szóba, a polgármester egyeztetést javasolt a védett, de károgó és piszkító madarak ügyében szakemberrel.
A károgó varjúkanál is bonyolultabb a Savaria Szállóval ügye, mellyel kapcsolatban Németh Kálmán elmondta, azt még nem lehet tudni, a szállóból mi lesz, de parkolóhelyre a Mártírok terén szükség lesz, amely viszont a város nem forgalomképes tulajdona. Takáchné Tenki Mária (Fidesz) nyárra Fő téri koordinátort szeretne, és azt mondta, sok hangos rendezvény zavarta a lakók nyugalmát. A polgármester válasza: ha nincs semmi, akkor meg az a probléma, a Fő tér revitalizációja ezzel jár. A képviselő a színházas egymilliárdra is rákérdezett. Ipkovich Györgytől megtudtuk, a támogatási szerződés még nincs aláírva, és rá is ér ez a tervpályázatok beérkezésig.
Földön és levegőben
Harangozó Bertalan (KDNP) kérdése nyomán megtudtuk, lassan halad a 86-os út gyorsforgalmivá áttervezése, jó, ha a váti elkerülő elkészül 2010-re. Csermelyi András a repülőtér fejlesztésre kérdezett rá, mert ez városnál háttérbe került, sőt, a módosított rendezési tervben meg is szűnne a terület reptér funkciója. Szabó Gábor alpolgármester elmondta, a megyei területrendezési tervbe a Vát és Porpác közti földdarab került be reptér céljára kijelölt területnek. A szombathelyi reptér nem alkalmas komolyabb reptér céljára, a sűrű beépítettség és környezetvédelmi szempontok miatt. De ő is támogatja, hogy sportrepülés céljára, vagy kisgépek fogadására használható lehessen a reptér.
Pénzügyek – baj van
Az első napirendi pont tárgyalásán a költségvetés módosításán viszonylag gyorsan túlestek, Németh Kálmán (SZDSZ) gazdasági alpolgármester ismertette: a büdzsé 374 millió forint összegben módosul. Ebben van egy 11 millió forintos tétel, amit a különböző korrekciók kapcsán vissza kell fizetnünk az államnak. Ez kis tétel, töredéke annak 149 millió forintnak, amely közgyűlési határozatok alapján került be a költségvetésbe. (Védőnői tanácsadó, TISZK, plusz a Thökölyi út 14 megvásárlása, amely 100 millió forintba kerül.) Ezen kívül jön még képbe 214 millió forint, amelyben egyebek mellett a következő tételek szerepelnek: az oktatási intézmények többletigénye 22 millió, sportszolgáltató kht. 25 millió, Haladás foci 35 millió, Falco-kosár 15 millió, 4,5 millió SEK női kézicsapat, vízilabda 3 millió. Kátyúzás 27 millió, iskolák karbantartása 6 millió, Virágos Magyarországért eredményhirdetése 10 millió. Fedezet: folyószámla-hitelkeret emelése, amely 1.090 milliárd forintra nő.
Horváth Zsolt (Fidesz) ezt megtoldotta még a fejlesztési hitellel (mint kétmilliárd), plusz azzal a 470 millió forinttal, ami a tervezettel ellentétben nem folyik be a város kasszájába, valamint kiegészítette a jövő évi kötelezettségvállalásokkal, majd summázott: „drámai a helyzet, nagyon nagy a baj.”
Molnár Miklós (Pro Savaria) is számolt: az előző évi mínusszal együtt 2,4 milliárd forint működési hiány „röpke 21 hónap alatt.” Az ellenzék azt javasolta a módosítást tárgyalják újra egy hónap múlva a hiányt mérsékelő módosításokkal. Czeglédi alpolgármester szerint az ellenzéknek volt három hónapja, hogy letegye az alternatívákat, Marton Zsolt frakcióvezető viszont azt mondta, két hete tudták meg, hogy mi a valós helyzet. Rövid pengeváltás és félórás szünet (egyeztetés) után az ellenzék javaslata ment át, azzal, hogy a polgármester kap 60 millió forintot a halaszthatatlan kifizetésekre. Októberben tehát visszatérnek a témára.
Szova-CIP fúzió
Elfogadták a Szova és a Claudius Ipari Park (CIP) összeolvadását. A Szova idei üzleti tervén viszont talált fogást az ellenzék: egy Gagarin utcai, helyi védelem alá eső villa ház 45 millió költségvetéséhez képest 30 millió forint pótmunkát rendelt meg a Szova. Kovács Előd igazgató elmondta, mindent a jogszabályok s közgyűlési döntések alapján csináltak, és nehéz tervezni egy százéves ház felújítását, a statikai problémát nem látták előre. Ipkovich György megjegyezte, gyarapodott a város vagyona azzal, hogy egy leromlott épületet felújítottak, az eddig bérleti díj pedig a tízszeresére emelkedik.
Közelítő tél
Kemény, 26 százalékos emelést javasolt a városvezetés a Távhővel egyeztetve. Ennek indoka a gáz árának 34 százalékos emelése. Az ellenzék viszont 12,2 százalékos távhődíj emelésre tett javaslatot, és arra, három hónap múlva térjenek vissza az árra, várják meg, a kormány mit lép az áremelés ellentételezésére. Elsősorban az áfa csökkentését tartanák célravezetőnek.
Németh Gábor a cég igazgatója a polgármester kérésére elmondta, a 12,2 százalékos emelés a cégnek 35-40 millió forintos bevételkiesést jelent.
Szakály Gábor a szociális bizottság elnöke kapott hideget-meleget, mert 12,2 százalékos javaslatát nivellálónak tartották, nem állt elő olyan javaslattal, amely csak a szociálisan rászorulóknak nyújtana kompenzációt. A szocialisták azzal is érveltek, hogy tönkremegy a Távhő, ha nem történik meg az emelés. Molnár Miklós az alacsonyabb emelést javasolta, és azt, emelje meg a Távhő a folyószámla hitelkeretét, hogy likviditási problémái ne legyenek, erre az összegre pedig vállaljon kezességet a város. (Ezzel viszont a város likviditása romlik, figyelmeztetett Feiszt György.)
Nagyon hosszú vita bontakozott ki, amely a cég stabilitása kontra lakossági terhek emelkedése körül forgott, de ez mindig így van áremelések környékén. Aztán egy tíz perces –színfalak mögötti – egyeztetés után 12,2 százalékos emelést fogadtak el, azzal a kiegészítéssel, hogy a Távhő folyószámla-hitelkeretét megemelik 200 millió forinttal, 20 millió forintot pedig a legrászorultabbak megsegítésre szánnak.
Szombaton ingyenes lesz a parkolás Szombathelyen
A képviselők konszenzussal elfogadták, hogy kísérleti jelleggel bevezetik az ingyenes szombati parkolást a megyeszékhelyen. Ez konkrétan azt jelenti, hogy 2008. december 1. és 2009. május 31. közötti időszakban Szombathely területén nulla órától 24 óráig ingyenes lesz a parkolás. Cserében az érdekképviseletek azt szorgalmazzák, hogy ugyanezen időszak alatt az üzletek szombaton 18 óráig legyenek nyitva. A tanulságokat 2009. június végén vonják le, akkor döntenek a kedvezmények megtartásáról és esetleges bővítéséről.