
A helyi SZDSZ a
legutóbbi közgyűlésen történtekről és a város költségvetéséről tartott sajtótájékoztatót kedden.
Tóth Róbert városi elnök méltatlannak nevezte, hogy több a pártot negatívan érintő döntés született, így felborult az a paritás és konszenzus, ami eddig a helyi politikát jellemezte.
Az SZDSZ három képviselővel van jelen a testületben, ami a 29 fős képviselői létszám tíz százaléka, ezzel szemben a bizottsági taglétszám szerint mindössze nyolc helyet kaptak a 96 főből, ami mindössze nyolc százalékot tesz ki.
A politikus úgy véli, hogy a párt politikai játszmák áldozata lett, sőt úgy tűnik, ezek a döntések az SZDSZ ellen irányultak, különösen annak fényében, hogy a testület kiszavazta Németh Kálmánt, a gazdasági ügyekért felelős alpolgármestert a közbeszerzési bizottságból.
Feiszt György képviselő, volt tanácsnok hozzátette, hogy mindeddig egyetértés volt az ügyben, hogy a képviselő-testületben helyet foglaló összes politikai erőnek rálátása legyen a várost érintő fontos kérdésekre. Ez a konszenzus sérült most azzal, hogy a SZOVA igazgatótanácsában jelenleg nincs SZDSZ-es tag.
Ez amiatt is meglepő volt, hogy a jelenleg többségben lévő szervezetek ezt előzetesen nem így deklarálták.
Németh Kálmán alpolgármester elmondta, nem személyét érte a sérelem, mikor a közbeszerzési bizottság tagjának nem választották meg, az azonban tarthatatlan, hogy egy milliárdos ügyekkel foglalkozó bizottságban a közgyűlés harmadik legnagyobb pártja nem képviselteti magát.
A politikus demokratikus deficitnek nevezte a kialakult helyzetet.
A város költségvetéséről szólva elhangzott, hogy a jobboldal úgy utasította el a költségvetést, hogy semmilyen szakmai indokot nem tudtak ellene felmutatni. Arra sem volt hajlandó a jobboldal, hogy előzetesen egyeztessen a kérdésről.
Németh Kálmán hozzátette azt is, hogy időközben azért sikerült megállapodni arról, hogy az újonnan kinevezett tanácsnokokkal és a bizottsági elnökökkel egyeztetést tartanak a kérdésben.
Szó esett még a távhődíj emelésről is. Mint ismeretes, az SZDSZ által javasolt 26 százalékos emelés helyett a közgyűlés 12 százalékos emelést szavazott meg. Ugyanakkor a cég folyószámlahitelből fogja fedezni a kialakult hiányt, így egyre nehezebb helyzetbe kerül.
Tóth Róbert szerint ideje lenne szembenézni a piaci tendenciákkal, mert a jelenlegi helyzet nem finanszírozható hosszú távon.
Németh Kálmán szerint azért született igaztalan döntés, mert a távhőt igénybe vevő középréteg is megkapja ugyanazt a támogatást, mint a rászorulók, miközben a távhőszolgáltatónak 80 milliós vesztesége lesz év végére. A gázzal és szénnel fűtők költségeivel pedig nem foglalkozik senki.
Azért kellett a városnak 200 millió forint kézfizető kezességet vállalnia, mert a távhőszolgáltató gazdasági eredményei kizárólag 250 milliós hitelfelvételre adnak lehetőséget a bankoknál. Ezt kellett megfejelni most a működőképesség érdekében. - tette hozzá az alpolgármester.
