A pénzügyi válság hatásai Szombathelyre - Németh Kálmán alpolgármestert kérdeztük

2008.10.21. 14:44

Bár várhatóan nem kell módosítani a költségvetést, azzal számolni kell, hogy a helyi adóbevételek stagnálni vagy némileg csökkenni fognak – mondja a város gazdaságért felelős alpolgármestere, aki arra számít, hogy csökkenhet a köztisztviselői, közalkalmazotti létszám és a kultúrára és sportra fordítható pénz is. Nyilatkozott a Delphi és a BPW Hungária is.

Az ALON írásban kérdezte a szombathelyi alpolgármestert, aki szintén írásban válaszolt kérdéseinkre.

ALON: Milyen információk érkeztek eddig a városvezetéshez a helyi gazdaságban tapasztalható zavarokról?

Németh Kálmán

Németh Kálmán: A szombathelyi gazdasági szervezeteket is érinti a pénzügyi és gazdasági világválság, amely a legnagyobb gondot a gépjárműipar és az ehhez kapcsolódó beszállítói tevékenységet végző vállalkozásoknál okozza. Információm szerint a vállalkozások különböző módon reagáltak a kialakult helyzetre. Van, ahol az 5 napos munkahetet csökkentették, másutt a folyamatos 4 műszakos termelésről álltak át a kettő vagy három műszakra. Mai ismereteink szerint még nem tudható, hogy milyen hosszú gazdasági válságra számíthatunk. Ez a közeljövőben lényegesen jobban meghatározható lesz. A pénzpiaci helyzet miatt a beruházások lényeges csökkentésére illetve későbbi időpontban történő megvalósításával kell számolnunk. Ez főleg az építőipart és beszállítóikat érinti. A lakosságnak is nehezebb lesz hitelhez jutni, amely ugyancsak az építőipari szektor termelését érinti, hiszen csökkenhet a lakásépítések száma.

Lehet-e számítani a város bevételeinek csökkenésére?

A most rendelkezésre álló információink alapján a helyi adóbevételek stagnálását illetve némi csökkenését prognosztizálhatjuk. Rövid távon nem várható ugyanis a termelés növekedése.

Elképzelhető-e, hogy ismét módosítani kell a város költségvetését?

Figyelembe véve az idei első kilenc havi helyi adóbevételek teljesülését, nem valószínű, hogy a 2008 évre tervezett adóbevétel nem teljesül, így várhatóan a költségvetés módosítására sem lesz szükség. Azonban tekintetbe kell vennünk, hogy pénzügyi nehézségek miatt a vállalkozások nem tudják határidőre teljesíteni a befizetési kötelezettségeiket.

Van-e a városnak olyan megtakarítási formája (értékpapír, befektetési alapok stb.), melyek bizonytalanná váltak a pénzpiaci zavarok miatt?

Szombathelynek értékpapírban illetve befektetési alapokban megtakarítása nincs. A város vagyona ingatlanokban van, amely jelen körülmények között a legbiztonságosabb.

A város jelentős adósságállományt halmozott fel az utóbbi években. Ezeknek visszafizetési feltételei nehezedhetnek, változhatnak-e?

Szombathely adósságállománya a megyei városokhoz viszonyítva átlagosnak mondható, egyáltalán nem kirívó. A felvett hitelek közép- és hosszú távú futamidejűek, visszafizetési kötelezettségeinknek folyamatosan és határidőben tettünk eleget, és ez így várható a jövőben is.

A kormány felvázolta elképzeléseit a jövő évi költségvetést illetően. Hogyan érintik a város gazdálkodását a várható újabb központi megszorítások?

Jelenleg nem ismert a másodjára benyújtott 2009 évi állami költségvetés tervezett intézkedései. A rendelkezésünkre álló szűk információkból azonban sejteni lehet, hogy az önkormányzatokat is komolyan fogja érinteni a költségvetés szigorodása. A források csökkenése érintheti a köztisztviselői közalkalmazotti létszámot, és valószínű, hogy a kötelező feladatok finanszírozásához szükséges források biztosításán túl jóval kevesebb lesz az az összeg, amit a nem kötelező önkormányzati feladatokra fordíthatunk. Ilyenek például a . kultúra és a sport kiadások.

A város gazdálkodása és pénzügyi helyzete eddig is kötélen táncolt. A láthatóan nehezedő feltételek között mire számíthatunk a jövőben?

Szombathely pénzügyi helyzete soha nem „táncolt kötélen”. A város ugyan hitelekből, de komoly fejlesztéseket valósított meg, fizetési kötelezettséginek pedig mindig határidőre tett és tesz eleget. A mai gazdasági körülmények között az önkormányzat pénzügyi szempontból a legmegbízhatóbb megrendelőnek számít. A felvett hitelek törlesztését is a szerződésben meghatározott időpontokban teljesítette és teljesíti a jövőben is. Nyilvánvaló, hogy a kialakult pénzügyi válság az önkormányzatokat hitelfelvétel szempontjából is érinti, a jövőben nehezebb lesz hitelhez jutni – bár én azt gondolom, hogy Szombathely rendelkezik olyan fedezeti háttérrel, amely a bankok számára hitel folyósításához biztos garanciát jelenthet. Emellett a kamatok emelkedésével is számolnunk kell.




Három jelentős szombathelyi autóipari cégnél is érdeklődtünk.

Valóban csak négy nap dolgoznak jelenleg a szombathelyi BPW-Hungária Kft üzemében, és az is igaz, hogy egy összefüggésben van a világgazdasági válsággal – mondta megkeresésünkre Brumbauer József, a vállalat ügyvezető igazgatója, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ipari tagozatának közelmúltban megválasztott elnöke.

De a helyzet közel sem ilyen egyszerű. A cég ugyanis egy egy évre szóló keret-megállapodást kötött a dolgozókkal, melynek a lényege, hogy most, a dolgozók most, a négynapos munkahéten nem kapnak kevesebb fizetést, de a kimaradt napokat később hatórás munkahéten pótolják a piaci igények függvényében. Az ügyvezető úgy véli, jelenleg nagyon nehéz megjósolni, hogy meddig tart a recesszió. Ők most úgy terveznek, hogy további komolyabb visszaesés már nem lesz, de a stagnálás elhúzódik a jövő év közepéig.

Brumbauer József lapunk kérdésére cáfolta azt a vélekedést, hogy a pénzügyi válság gyűrűzött volna le a reálgazdaságba, ugyanis szerinte bizonyos területeken – bútoripar, gépkocsi ipar stb. - már jóval korábban jelentkeztek a gondok, mint a pénzpiacokon.

Az európai autógyártók csökkenést tapasztalnak újautó eladásaik terén, ami a Delphi magyarországi gyárainál csökkenő vevői megrendeléseket eredményez - tájékoztatta lapunkat Jámbor Zoltán, hozzátéve: „az új piaci fejleményekre reagálva egy időre leállítottuk a toborzást, és az újonnan érkező termékvonalak létszámszükségletét a létszám belső átcsoportosításával igyekszünk megoldani".

A helyzettel kapcsolatban a LUK szombathelyi üzemét is megkerestük, de kérdéseinkre eddig nem kaptunk választ. (J. A., Morn)
.