
Alon: Mi történt az októberi közgyűlés zárt ülésén?
Marton Zsolt: A közgyűlésen napirendre vettük az önkormányzati gazdasági társaságok felügyelő-bizottságainak (feb) és igazgatótanácsainak személyi kérdéseit, erre tettünk egy előterjesztést.
Miért tartotta ezt fontosnak az ellenzék?

A Szovánál a szocialisták kérésére egy fővel bővült a feb: Kővári Attila került be ide, ezért a dolgozói részvételt is meg kellett növelnünk. A többinél pedig az indokolta a febek megváltoztatását, hogy az ellenzéknek nem volt semmilyen rálátása a gazdasági társaságok ügyeibe.
Én azért furcsállom ezt a lépést az ellenzék részről, mert a szeptemberi közgyűlésen a Szova kivételével mindegyik gazdasági társaság első féléves gazdálkodásáról szóló beszámolóját elfogadta a közgyűlés.
Elfogadtuk. Az üzleti év felénél nem láttuk szerencsésnek a változtatást, bizonytalanságot okozott volna egy politikailag amúgy is feszült helyzetben, de a következő évtől fegyelmezettebb gazdálkodást várunk el a város társaságaitól.
Mások viszont azt gondolják, hogy a Fidesz saját embereit tette a felügyelőbizottságokba, akik fideszes érdekeket fognak kiszolgálni, a például a Magellán ügyét tolni, miközben a városvezető koalíciónak nem lesz rálátása az ügyekre. Nemcsak politikusok, olvasóink is megfogalmazzák ezeket a kritikákat.
Aki egy fikarcnyi összefüggést lát a Magellán és a febek átalakítása között, az álljon elő vele. Nyilván, hogyha a kritikák jogosak és mérvadóak, meg kell azokat fontolni. Ha nem olyan emberek mondják, akik ennél durvább módszerekkel tömték tele a felügyelőbizottságokat saját embereikkel. Másképp ez a helyzet orvosolhatatlan volt. Erőteljesen túlreprezentáltak voltak azok a meglehetős szerény mértékű támogatással bíró szervezetek, mint az MDF, az ESZE, vagy épp a közvélemény-kutatók által szinte mérhetetlen SZDSZ. Ebből indultunk ki.
Viszont most ezen pártok választói jogosan vetik, fel, hogy alulreprezentáltak, és nem csak ők, de az MSZP is, amely azért nem mondható mikropártnak.
Két évig a városvezető koalíció volt többségben, most az ellenzék. Máshogy nem lehetett biztosítani a sokak által hangoztatott paritást. Félidőben vagyunk, ráfért egy kis szellőztetés a cégekre. Németh Kálmán fogalmazta meg, hogy azt kapják vissza, amit két évvel ezelőtt adtak. De nem ez motivált minket. Korántsem volt olyan „vérengzés”, mint ahogy azt beállítják azok a pártok, akiknek nyilvánvalóan fáj, hogy hat év után most belelátnak a kártyákba mások. A város stratégiai cégeinél, mint a Szova, vagy a Távhő, maradtak MSZP-s tagok. (Előbbinél Kővári Attila és Nemény András, utóbbinál Horváth György.)
Konkrétan milyen ügyekre nem volt rálátása az ellenzéknek, mely cégek milyen ellenzéki kérdésekre nem adtak választ?
Nem minden gazdasági társaságra vonatkozik a megállapítás. A Szova a felügyelőbizottság határozatától akarta függővé tenni, hogy milyen információk adhatók ki képviselőknek a szerződésekről. A Vasivíz Zrt.-től visszahívták Lendvai Ferencet, mert sajtótájékoztatót tartott a vízdíj tervezett emelésről. Molnár Miklóst indokolás nélkül, bosszúból és - bírósági döntéssel alátámasztva - törvénytelenül hívták vissza az ipari parkot működtető cég feb-jéből.
De mi indokolta például a Szociális Forrásközpontnál, a Savaria Rehab-Teamnél, a Sportszolgáltató Kht-nál vagy a Szombathelyi Televíziónál a cseréket?
Ahol indokoltnak látszik, ott minden cégnél szeretnénk lefolytatni egy vizsgálatot a gazdálkodásról. A szociális szférában dolgozó két vállalkozás például jól gazdálkodik, nem igényel saját forrást, jelentős forrásokat von be viszont pályázatokból. De a szociális szféra átláthatatlan viszonyai miatt meg kell vizsgálni a működést. Ugyanakkor például az sem elfogadható, hogy ezeknek a cégeknek a város szociális osztálya megköti a kezét: nagyobb önállóságot adnánk nekik. Emellett állnak ki majd az új tagok. A sportszolgáltatót szeretnénk úgy átalakítani, hogy alkalmas legyen a sportcsarnok üzemeltetésére, hogy az ebből eredő haszon a városnál maradjon. A városi televízió ugyan most hajtott végre egy jelentős fejlesztést, de reklámbevételből kevesebbet teljesít, mint ami elvárható lenne, és szeretnénk azt is elkerülni, hogy a Savaria Fórumhoz hasonlóan az alpolgármester médiabirodalmába tartozzon. Ez piaci szempontból sem helyes, igaz, a tévé fenntartása sem tekinthető klasszikus önkormányzati feladatnak.
Ha már itt tartunk, elhangzott az is, hogy a Fidesz az esetleges privatizációt akarja megakadályozni. Mire alapozzák a privatizációs félelmeket?
A Vasivíz Zrt.iránt például már 2002 óta nagy az érdeklődés, a befektetők egymásnak adják a kilincset.
Az, hogy van érdeklődés a Vasivíz iránt, még nem jelenti a tulajdonos szándékát, hogy el akarja adni.
Amit nagyon tagadnak az urak, az már gyanús. Az rendszerint bekövetkezik, ezt már tapasztaltuk. Láttunk már adócsökkentést ígérő miniszterelnök-jelöltet, aki adót emelt. A városi vízkészlet feletti önkormányzati kontroll van annyira stratégiai kérdés, hogy kétségek esetén inkább a biztosra menjünk. Nézzük csak meg a pécsi példát, ahol a szocialisták sumákban előhúzták a kalapból a privatizációs elképzeléseiket.
Ez viszonylag kevéssé meggyőző érv, mint ahogy a „kétéves paritásos” ciklus is. Nem tartanak attól, hogy ez a teljes pályás letámadás visszaüt az ellenzék megítélésében a választók körében? Ennek jelei már vannak, gazdasági hatalomátvételtől a kicsinyes bosszúig minden megfordul a közbeszédben.
Nem a politikai haszon alapján hozunk döntéseket. Ha valaki bármilyen részrehajlást, szabálytalanságot észrevesz a cégek működésében, kérjük, hogy jelezze. Ez a döntés használni fog a nyilvánosságnak, a gazdálkodás átláthatóságának. Ha ezzel ellenkező trendet tapasztal bárki, az szóljon. A döntés ugyanakkor nem végleges. Ha lezajlottak a gazdasági társaságoknál a vizsgálatok, és szükséges változtatások megszülettek, akkor vissza lehet térni a felügyelőbizottságok összetételére.
Bizottsági leltár
Az Alon elkérte a városházáról az új feb-ek listáját, de türelmünket kérték, arra hivatkozva, hogy még nem hivatalos a névsor. Marton Zsolttól viszont kaptunk listát. A hivatal álláspontját tiszteletben tartva egyelőre nem közlünk neveket, csak azt, hogy milyen arányban cserélődtek a pártok által delegáltak.
A Szova Zrt. régi feb-ében 2 ellenzéki volt, most 2 szocialista képviselő van. (Ők a régiben is tagok voltak.)
A Távhő 4 fős feb-ében korábban egy ellenzéki sem volt, most 3 fideszes van, és maradt 1 szocialista.
A Vasivíz Zrt.-nél 1 feb tagot adott a város, ez korábban SZDSZ-es volt, most fideszes lépett a helyére.
A Szombathelyi Televíziónál korábban nem volt ellenzéki, most mind a 4 tag ellenzéki.
A Prenornál (amelyben résztulajdona van a városnak) korábban 1 SZDSZ és 1 MSZP delegált volt, most 1 fideszes és 1 KDNP-s képviselő felügyel.
A Haladás Kft-nél nem volt ellenzéki, most a 2 ellenzéki mellett helyet kapott 1 ESZÉ-s.
A Regionális Szociális Forrásközpont Kht.-nél nem volt ellenzéki, most mind a 3 tag az.
A Savaria Rehab Team-nél nem volt ellenzéki, most 4 tagot a jobboldal ad, 1-et az ESZE.
A Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Ügynökség feb-ébe 1 tagot delegál a város, maradt a szocialista Csermelyi András.
A Szombathelyi Erőmű Rt-nél maradt Soós József, igaz, ő közben ellenzéki lett.
A FALCO KC-nál a 3 városi tagból korábban ellenzéki volt 1, most szocialista 1 fő.
A TISZK feb-ben ellenzéki delegált nem volt, most maradt 1 szocialista, és lett 3 ellenzéki.
A Sportszolgáltató Kht.-ben korábban nem volt ellenzéki, most mind az.
A Weöres Sándor Színház feb-ében az öt tagból 1 volt ellenzéki delegált, most 1 szocialisták által küldött maradt.
Az igazgatótanácsokban (it) a következőképp alakult a helyzet:
Vasivíz ZRt.-nél korábban 1-1 delegált volt a két térfélről, most két ellenzéki lett. (Az egyik a korábban említett, városvezetés által visszahívott visszakerült.)
A Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Rt-ben maradt a szocialista delegált.
A Szova ZRt. IT-jében a 9 tagból 2 volt ellenzéki. Most a hét tagból 4 ellenzéki, 1 MDF-es, 1 ESZÉ-s és megmaradt a szocialista elnök.
Az összegzés szerint szeptember előtt a Fidesz-KDNP-Pro Savaria frakciószövetségnek 7 delegáltja volt az önkormányzati felügyelőbizottságokban, az októberi döntések után 9 delegáltja lett az MSZP-SZDSZ koalíciónak, és még 2 ESZE küldött is helyet kapott.
A város többségi tulajdonában lévő Vasivíz ZRt. it-jében 3 szocialista és 1 SZDSZ-es tag van, ellenzéki nincs, a Vasi volán feb-ében pedig 2 szocialista és 1 SZDSZ-es tagot delegált a város, ellenzéki nincs. |
(Fotó: Alon-archívum)