ALON is beszámolt, körülbelül három héttel ezelőtt Sági József, a kulturális bizottság elnöke és Lazáry Viktor, a párt városi szóvivője azt kérdezte Ipkovich György polgármestertől, hogy vajon számíthat-e a város kormánygaranciára az új kőszínház ügyében.
Mivel ez nem derült ki, Ágh Péter fideszes országgyűlési képviselő írásban kérdezte ez ügyben Hiller István kulturális minisztert, aki a kérdésre válaszolt is.
Sági József a sajtó képviselőinek felolvasta a Hiller István levelét, amelyben a miniszter összefoglalta a szombathelyi helyzetet, de gyakorlatilag nem válaszol a kérdésre. (A levél a keretben teljes terjedelmében elolvasható.)
„Ez a levél méltatlan a miniszterhez, méltatlan Szombathely megyei jogú városhoz” – értékelte az abban leírtakat Sági, mondván, garanciát nem kapott a város, és azt sem lehet tudni, hogy mi a teendő azzal az egymilliárd forinttal, amit a színházépítés előkészítésére érkezett.
Lazáry Viktor egy, a költségvetéshez kapcsolódó törvényről számolt be, amely a szombathelyi színháznak a jövő évre 205 millió forintot osztott ki a központi büdzséből, ami a legalacsonyabb összeg a megyeszékhelyek között. (Például Debrecen 472 millió, Győr 568 millió, Kecskemét 270 millió, Pécs 435 millió, Sopron 261 millió forintot kapott.) A helyzetet bonyolítja, hogy ennek a törvénynek létezik egy tervezett módosítása, amely 562 millió forintot vonna el az önkormányzatok számára nyújtott színház-támogatási pénzekből, ami azt jelenti, nagy valószínűséggel a 205 millió is kevesebb lesz a végén.
Egyelőre tehát nem lehet látni, hogy hogyan épül fel az új szombathelyi színház, mivel ahhoz még 5-6 milliárd forint kellene, amit – hangsúlyozta Lazáry – az önkormányzat saját erőből képtelen lesz előteremteni. A helyzetet bonyolítja, hogy város megkezdte az előkészítésre kapott egymilliárd forint elköltését.
Sajtókérdésre Sági József elmondta: elképzelhető, hogy a város hosszabb távra a Hemóban „ragad”, viszont így meg félő, hogy egymilliárd forint a Március 15. térbe „ragad”. Egy ilyen helyzetben talán célszerű lenne ezt a pénzt a Hemóra költeni, ha már egyszer – a Fidesz figyelmeztetése ellenére – így alakult. „Ki kell mondania ezt valakinek egyszer ” – foglalta össze a helyzetet a képviselő.
A két képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági nehézségek hatására a lakosság színházba járó hajlandósága is várhatóan csökkenni fog, csakúgy, mint a cégek bérletvásárlási kedve, ami tovább nehezíti a színház amúgy sem egyszerű városi finanszírozását.
Ágh Péter
országgyűlési képviselõ
Fidesz Frakciója
Budapest
Tisztelt Képviselő Úr!
A „Kap-e kormánygaranciát szombathelyi színház?” címmel benyújtott írásbeli kérdésére az alábbiakról tájékoztatom:
A szombathelyiek régóta vágytak arra, hogy saját, állandó és önálló színházi társulatuk és színházépületük legyen. Ehhez az álomhoz kerültek egy nagy lépéssel közelebb, amikor 2007. októberében a közgyűlés - egyhangúan - elfogadta a színházalapításra vonatkozó javaslatot. Átmenetileg a Helyőrségi Művelődési Otthonban (HeMO) működnek, nevét a város híres szülöttéről, Weöres Sándorról kapta, igazgatója pedig Jordán Tamás.
A kormány számára fontos, hogy egy olyan jelentős megyei jogú város, mint Szombathely, rendelkezzen a kulturális élet ilyen fontos létesítményével, ezért színház létesítésére a város - a tavalyi év végén -1 milliárd forintot kapott.
Felépítésére a Szombathelyi önkormányzat tervpályázatot írt ki, melyre 38 pályamű érkezett, belföldről és külföldről egyaránt. Jelenleg a tender elbírálása folyik.
Az eredmény kihirdetésére 2008. november végén kerül sor.
Bízom abban, hogy hamarosan teljesül a szombathelyi polgárok vágya.
Budapest, 2008. november 5.
Tisztelettel:
Dr. Hiller István |