
A politikus szerint Magyarország sérülékenységének oka, hogy nem sikerült lebontani a szocializmust a gazdaság és az állam nagyon sok szegmensében, mert az velünk él a magas újraelosztásban, az államháztartási hiányban, a magas államadósságban.

A volt gazdasági miniszter bírálta a hatalom arroganciáját, a korrupciót és az alanyi jogon juttatott állami támogatásokat.
Kóka János elmondta, hogy az elmúlt húsz évben a gazdaság szereplői tudtak alkalmazkodni a regionális és világgazdasági kihívásokhoz, az állam erre képtelen volt. Képtelen volt átalakítani a versenyképtelen felsőoktatást, a rosszul működő egészségügyet és képtelen volt meghozni azokat a döntéseket, melyekkel könnyebbé tehették volna az állampolgárok életét.
A tájékoztatón kijutott a jelenlegi önkormányzati rendszernek is. Kóka túlméretezettnek tartja a jelenlegi struktúrát ezen a területen is, példaképpen New York hatvan képviselőjét említette szemben a budapesti mintegy hatszázzal.
A frakcióvezető kiállt a 13. havi köztisztviselői fizetések és nyugdíjak mellett, mondván, hogy az államnak saját magán kellene kezdenie a takarékoskodást.
A politikus szerint azonnal cselekedni kell, állami zsírleszívásra van szükség.
Az SZDSZ válságkezelő vitairata a gazdasági csúcson került nyilvánosságra. A dokumentum azonnali adóreformot sürget, növelné az átláthatóságot és olcsóbb hatékonyabb közszférát tesz szükségessé.
A vitairat olcsó vállalkozói hiteleket sürget, takarékos állami gazdálkodást írna elő és az euró 2012-es bevezetését szorgalmazza.
A dokumentum 2009-re a jelenlegi 16+4% helyett 18%-os társasági adót javasol és csökkentené az adózással kapcsolatos adminisztrációt is.
Kóka, Hankó Faragó Miklós SZDSZ-es országgyűlési képviselővel közösen, három törvényjavaslat benyújtását is tervezi.
A "hallgatás beleegyezés törvénye" szerint amennyiben egy közhivatal az előírt határidőn belül nem válaszol valamely beadványra, úgy azt elfogadottnak kell tekinteni.
Egy másik javaslat szerint kiszerveznék az állami hatósági jogkörök egy részét piaci szereplők számára.
A harmadik javaslat valamennyi hatósági ügyintézést elektronikusan is elérhetővé tenne a gyorsabb ügymenetek érdekében. E javaslat szerint az illetékbélyeg-rendszer is kiiktatásra kerülne.

Hankó Faragó Miklós hozzátette, ma már nem elfogadható, a jelenlegi hivatali ügyintézés menete, alapvető változások szükségesek. A képviselő elmondta még, hogy a húszéves párt egyik alapítójaként végigcsinálta a politikai reformokat, de az állami bürokrácia terén is alapvető változásokra van szükség.
Az ALON azt tudakolta, milyen állami feladatokat szervezne ki vállalkozásoknak az SZDSZ.
Kóka János válaszában elmondta, minden olyan feladatnál szóba jöhet ez, amelyet nem feltétlenül muszáj az államnak végezni. Ilyen lehet például az éttermek osztályba sorolása, vagy az engedélyeztetési eljárások egyes fajtái is.