
A környéken a bérelt munkaerőt már jórészt elbocsátották, a bejelentett elbocsátások majd most következnek. A helyi jobboldal, hasonlóan más Fidesz-többségű városokhoz helyi gazdaságélénkítő csomagot szorgalmaz. Eltörölhetik a mikrovállalkozások iparűzési adóját úgy, ahogy legutóbb például Kaposvár is megtette

Rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be szerdán a helyi jobboldal azokat a tervezett intézkedéseket, melyeket többségként a gazdasági válságra tekintettel kívánnak bevezetni.
Marton Zsolt a Fidesz-KDNP frakcióvezetője elmondta: szerdán reggel egy beszélgetésre került sor a városban működő nagyobb cégek képviselőivel. A megbeszélés során a válság várost érintő kérdéseiről volt szó, és kiderült, akár több ezres, a már bejelentett elbocsátásokon túli munkahely megszűnések várhatók még.
Jogos elvárás a városvezetéstől, hogy tegyen valamit a kialakult helyzetben, bár a mozgástér Szombathelyen eléggé szűknek tűnik az elmúlt hat év pazarló gazdálkodása miatt - jelentette ki a politikus.
Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője szerint sokkal rosszabb a helyzet annál, amit a kormányközeli médiák sugallnak, és a következményeket csak a jövő évben érezzük majd meg.
Szombathelyen sok ezer ember munkahelye van veszélyben, ezért azt javasolják, hogy az évi két és fél milliós iparűzési adóalap alatti kisvállalkozások számára ismét állítsák vissza az iparűzési adómentességet. Ez mintegy hatezer vállalkozást érint a városban, és mintegy kilencven millió forintos iparűzési adó összeget.
Segíteni kell a vállalkozások létrejöttét azzal is, hogy az induló vállalkozások adminisztratív terheit csökkentsük azzal, hogy soron kívül intézi a hivatal ezeket az ügyeket. Új prioritásokat kell megfogalmazni, most elsődlegesen gazdasági kérdésekkel kell foglalkozni, minden mást háttérbe kell sorolni. Mindent meg kell tenni azért, hogy munkahelyek ne szűnjenek meg - jelentette ki a frakcióvezető.
A politikus szerint le kell állítani a luxusberuházásokat, és azokat is, ahol a támogatási hányad alacsony. Molnár Miklós példaként a HEMO-színház étterem-beruházását említette, ahol túlméretezett luxuséttermet akar a város kialakítani, amely például az iparűzési adókönnyítés összegének legalább a duplájába kerül.
Marton Zsolt hozzátette: a színházberuházást is valószínűleg az Agóra-pályázattal együtt kellene végezni gazdaságossági szempontok miatt. „Rendkívüli helyzetben rendkívüli intézkedések kellenek” - hangzott el.
A jövő évi prioritások között szerepel még egy városi bérlakásprogram kialakítása is, mellyel a várható szociális válság hatásait kívánja enyhíteni a jobboldal. Ebben a programban bérlakásépítés és vásárlás is szerepel majd. Ezt például a városi vagyonhasznosító tulajdonában még meglévő mintegy két és fél milliárdos kötvénycsomagból is fedezhetné a város.
Elhangzott az az elképzelés is, hogy a városi vagyonhasznosító cég beszállna tulajdonosként cégekbe, ha ezzel elősegíthetné munkahelyek megtartását.
Szakály Gábor, a szociális bizottság elnöke szerint szociális válság kezd kialakulni, ezért nagyon sürgős lépésekre van szükség. Sorra dőlnek be a lakáshitelek, megkezdődtek a kilakoltatások, a városnak a különleges helyzetben különleges intézkedéseket kell meghoznia.
A politikus egy szociális válságalap létrehozását javasolja, ez egy 200-300 milliós keretösszeget jelentene, melyet az önkormányzat a bajba jutott családok segítségére tud felhasználni. Szükséges lenne a foglalkoztatási paktumba is új életet lehelni, mely segítségével valós képet lehetne kapni a munkaadók helyzetéről, és valódi válaszokat lehetne adni a gyorsan változó helyzetre.