
A hétfőn este a Parlamentben elfogadott költségvetésről tartott ma sajtótájékoztatót a megyeházán Kovács Ferenc és Básthy Tamás, Vas megye két jobboldali országgyűlési képviselője.
Kovács Ferenc először arról a törvényességi vitát kiváltó, az ellenzék által kezdeményezett és a Parlament által elfogadott módosításról beszélt, mely értelmében a kormány által tervezett fejenkénti 75 forint helyett 500 forintot kapnak az önkormányzatok sportcélú támogatásként.

Az országgyűlés másik fontos döntése az volt, hogy – az ellenzék tiltakozása ellenére – megszüntették a közszférában dolgozók 13. havi fizetését. Kovács Ferenc ugyanakkor arról számolt be, hogy a kormánypártok meghagytak egy kiskaput, mely alapján a minisztériumokban dolgozók számára továbbra is tudnak a fizetésen felüli pénzeket juttatni.
A jövő évi költségvetés az önkormányzatok számára átlagosan öt, a megyei önkormányzatok számára tíz százalékos normatív csökkenést hoz. De akad olyan önkormányzat – Vas megyében például Vámoscsanád -, ahol 20 százalékkal kevesebb támogatás folyik be, mint a korábbi évben, és ez teljesen ellehetetleníti a 30 milliós költségvetéssel működő települést.
A politikus az örökösödési adó eltörlésének egy érdekes aspektusáról is beszélt: a törvénymódosítás miatt a megye évente 100-120 millió forint bevételtől esik el.
Básthy Tamás szerint a hiába van költségvetése Magyarországnak, a helyzetet és a bajt – a külvilág felé is – jól jellemzik a vasúton és a repülőtéren történő események. A képviselő szerint a miniszterelnök és a kormány egy területen teljesített kiválóan: a hatalom megőrzésének technikájában.
Míg a világnak egy válsággal kell szembenéznie, Magyarországnak hárommal: gazdasági válsággal, politikai válsággal és bizalmi válsággal. „Ez arra emlékeztet, mintha Hófehérkét halálos álmából nem a királyfi, hanem a gonosz mostoha próbálná életre csókolni” – mondta a kialakult helyzetről Básthy, aki elismételte a jobboldali szakpolitikusok által az utóbbi időben sokszor elmondott véleményt, mely szerint az adócsökkentés jelentené a kiutat a válságból.
Az ALON azt kérdezte, hogy a szűkös pénzügyi helyzetnek lesznek-e következményei a megyei intézmények számára.
Kovács Ferenc válaszában elmondta: az utóbbi években megtörténtek azok a racionalizálások, melyek következtében a foglalkoztatottak számának csökkentéséhez már nem nagyon lehet nyúlni. A gazdasági racionalitás jegyében gondolkodnak egy megyei szintű ellátószervezet felállításán, de a gond ezzel az, hogy ahol korábban ilyenekkel kísérleteztek, nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Ennek oka részint az, hogy a megyei intézmények területileg nagyon szétszórtan dolgoznak.
A megyei közgyűlés eredetileg 250 milliós hiányt határozott meg a jövő évi költségvetésben, viszont az újabb bevételkiesések miatt ez a szám automatikusan 400 milliósra megy fel, és ha nem sikerül komolyabb spórolást véghezvinni, a végeredmény valahol mínusz 500 millió körül lehet – mondta a megyei elnök.
A Vas megyei közgyűlés a megye legnagyobb munkaadója, körülbelül 3500 ember dolgozik a megyei intézményeknél, cégeknél – emlékeztetett a sokak által nem ismert tényre Kovács Ferenc, hozzátéve, hogy igyekeznek mindent megtenni az itt dolgozók létbiztonsága érdekében.