Az ellenzék Szombathely pénzügyeiről

2009.01.29. 19:21

2009 végére 12 milliárd fölé emelkedik a megyeszékhely adóssága. A gondot tetézi, hogy a város elérte a hitelfelvételi plafont. Molnár Miklós szerint valós veszély egy pénzügyi katasztrófa.

Csütörtökön közös sajtótájékoztatót tartott Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője, a költségvetési bizottság elnöke és Lazáry Viktor, a Fidesz városi szóvivője.

„Szombathely soha nem látott rossz pénzügyi helyzetben van, de ezt egyesek nem akarják tudomásul venni” – kezdte a sajtótájékoztatót Molnár Miklós, majd kifejtette: a kialakult helyzet a közelmúlt felelőtlen gazdálkodási politikának az eredménye, mivel az elmúlt hat évben mindig csak az adott év finanszírozhatósága lebegett a városvezetés előtt, és nem foglalkoztak azzal, hogy mindennek milyen következményei lesznek ennek majd a jövőben.

„Ma már mindenki valós helyzetként értékeli, hogy pénzügyi katasztrófa is bekövetkezhet” – értékelte a jelent Molnár, hozzátéve, hogy a problémát csak fokozza a világban és az országban kialakult gazdasági válság.

Szombathely adósságállománya 2009 végére – ha él a hitelfelvételi korlátok adta lehetőségekkel, és valószínűleg élni fog – meghaladja a 12 milliárd forintot. (Ez az elméletben azt jelenti, minden szombathelyi lakosnak 150 ezer forint városi tartozása van – a szerk.)

Egy városnak nagyon kicsi a mozgástere, hogy ellensúlyozza a válság okozta gondokat. Mindenesetre ebbe a körbe tartozik az ingyenes szombathelyi parkolás, amely a belvárosi kereskedelmet van hivatva fellendíteni, vagy ilyen az az ellenzéki indítvány, amelyet pénteken tűz napirendre a közgyűlés, és megszüntetné a szombathelyi mikro- és kisvállalkozások helyi adóját. Ez mindössze 90 millió forint kiesést jelent a költségvetésnek, de egyrészt jelzésértékű, fontos lehet annak az érintett mintegy hatezer vállalkozásnak, akikkel nem nagyon foglalkozik senki – hangzott el.

A politikus közölte: megkezdik a Szova Zrt. átalakításával kapcsolatos előkészületeket. A városi cég a tervek szerint holdingszerűen fog működni, és csatlakozik hozzá a Távhő és a Vasivíz is. A Szova hatékony működése már csak azért is fontos lenne, mert gyakorlatilag ez lehet a városnak az egyetlen forrása, amely fejlesztésekhez szükséges bevételeket tud generálni.

A többségbe került jobboldal továbbra is támogatja a város nagyberuházásait, illetve minden olyant, amelyek fejlődést jelentenek, fontosak foglalkoztatási szempontból, még ha ez további hitelfelvételt is jelent, ugyanakkor szem előtt tartani, hogy ezt az évet majd egy újabb követi, és akkor is meg kel őrizni a város fizetőképességét.

Molnár szerint Ipkovich György polgármesternek kezdeményezni kellene, hogy a színházépítésre kapott 1,8 milliárd forint állami támogatást más fejlesztési célra is fel lehessen használni.

Az ALON kérdésére, hogy az ellenzék milyen prioritásokat fogalmaz meg a költségvetésben, Lazáry Viktor azt válaszolta, hogy költségvetési tekintetben háromféle út áll a város előtt. Az első variáció, hogy nem foglalkozunk a költségvetés állapotával, homokba dugott fejjel kijelentjük, hogy minden kell, Haladás-pálya, panelprogram és másminden. A második variáció a fűnyíró el, elveszünk mindenitől mondjuk 30 százalékot. A Fidesz ugyanakkor egy harmadik utat képvisel, mely szerint a racionalizációt cégekre, intézményekre kell lebontani. Példának a képviselő a Szovát említette, ahol egy aktívabb felügyelő-bizottsági munkával máris sok 10 millió forint lett megtakarítva.

Lapunk arra a megjegyzésére, hogy úgy tűnik, hogy elméletileg mindenki tudja, hogy mit kellene tenni, mind az országban, mind a városban, de a gyakorlatban erre jellemzően nincs meg a politikai bátorság, Molnár Miklós azt válaszolta, hogy szeretnék, ha az átalakítások után az emberek azt érezzék, hogy az önkormányzat értük van, nyíltan és átláthatóan működik.
.