Szombathelyi közgyűlés, 2009. január: a pénteki rapid

2009.02.02. 22:07

Hiába, tudnak ezek a képviselők, ha akarnak. És ha mondjuk péntek és hétvége van. A januári, egy nappal elcsúsztatott közgyűlést sikerült néhány óra alatt abszolválniuk. Ipkovich György polgármester és a Fidesz hétfőn sajtótájékoztatókon foglalta össze és értékelte a döntéseket.

A polgármester szerint a kórház gumicsont, de a város legnagyobb problémája

A sajtótájékoztató elején Ipkovich György polgármester „bátor döntés”-nek nevezte a vátiak reptért támogató vasárnapi népszavazását, olyannak, amely stratégiailag léptékekkel változtatja meg Szombathely és térségének a helyzetét. A beruházás jelentősége különösen fontos a válság miatt, emellett jelentősen meggyorsíthatja a 86-os és az S31-es út építését is.

Szombathely, városháza

A pénteki közgyűlésen módosították a tavaly decemberben alkotott Távhő-rendeletet, mivel léptékekkel maradt el a távhődíj a beszerzési ár mellett. A díj amúgy még így is az egyik legalacsonyabb az országban, ami annak köszönhető, hogy több lábon áll a rendszer. Jó remény van arra, hogy az energiaárak csökkenése miatt később vissza lehet venni a távhődíjakból – mondta a polgármester.

Módosították az iparűzési adó rendeletét, melynek következtében a város kisvállalkozóinak ismét nem kell ilyen adót fizetniük. Ipkovich jelzésértékűnek minősítette az új rendeletet, amelyről később a Fidesz részletesebben is szólt.

Kiderült, hogy 105 bérlakás azért nincs kiadva, mert nem alkalmas e célra. Az ellenzék szerint ez összefüggésben van a Gagarin utcai villával, ugyanakkor a polgármester szerint a helyzet ennél bonyolultabb. Először is meg kell vizsgálni, hogy hogyan fordulhat elő, hogy a leadott bérlakások – a rendelettel ellentétesen – nem alkalmasak lakás céljára. Itt a Szova felelősségét is meg kell vizsgálni, és amíg a vizsgálat nem zárul le, a távozó igazgató prémiumához nem járul hozza Ipkovich.

Ami a Gagarin úti villát illeti, az más kérdés: a város egy évben 300 millió forintot fordít a műemlékek felújítására, és az ilyen helyeken kialakított lakásokban – ilyen például a Gagarin utcai – piaci alapon fizetnek a bérlők. Ez üzleti kérdés, és aki hangulatot kelt, és emiatt a bérlő távozik, majd gondoskodjon a pótlásáról is – mondta Ipkovich.

A testület döntött a Weöres Sándor Színház ötletpályázatáról, és az a döntés körvonalazódik, hogy a második kör tervpályázatát lemeztelenítve adják ki: csak a színházra szól, modulszerűen épül majd fel, a város meg mindig addig nyújtózkodik, ameddig a takarója ér.

Ezzel összefügg a Hemo felújításának a programja: Az Agóra-pályázaton 1,5 milliárd forint körüli összeget nyert a város, ami azzal jár, hogy a Gyermekek Háza, a Sportház és a Művészetek Háza részben vagy egészben idevonul. Ezzel párhuzamosan Szombathely kiszáll az MMIK finanszírozásából.

Több mint 300 millió forintért – főként pályázati pénzekből – felújítják a városházához tartozó Kossuth Lajos utca 7.-et, és szintén konszenzusos döntés született az Savaria Mozi környezetének, illetve Kőszegi, Király és Szent Márton utca burkolatának a felújításáról

Ipkovich György szerint a Markusovszky kórház témája olyan, mint gumicsont, de ugyanakkor ez a gumicsont „Szombathely egyik legnagyobb problémája”. Győrben, Sopronban, Zalaegerszegen fejlesztések vannak, „mi pedig itt vagyunk egy rendes szombathelyi egészségügyi rendszer nélkül”. Így aztán a város egy szombathelyi székhelyű egészségügyi centrumok kíván létrehozni. Ha nem megy a Markusovszkyval, akkor a MÁV-korházra építve alakítják ezt ki.

A Magellán Center és a pakolólemez építésével kérdésével kapcsolatban azt mondta a polgármester, hogy – tekintettel a recessziós időszakra – minden építkezést támogat a város.

Végül arról számolt be Ipkovich György, hogy döntés született arról: közös megegyezéssel távozik a Szova vezérigazgatója, Kovács Előd. Az új felügyelő-bizottság több vizsgálatot is lefolytatott, nagy kivetnivalót, nem találtak a működésben, de a bizalom olyannyira megrendült, hogy minden félnek ez látszik megoldásnak. Utódjának Németh Gábort, a Távhő vezetőjét választották meg.

Fidesz: a költségvetés mellett a foglalkoztatás a lényeg

Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint a pénteki közgyűlés az egyik legfontosabb döntése az iparűzési adó rendeletének a módosítása volt. A Fidesz javaslata értelmében a hatezer szombathelyi kis- és mikro-vállalkozás – 2,5 millió forint adóalapig –ismét mentesül az iparűzési adó fizetése alól. Ha a javarész túlélésért küszködő vállalkozásoknak ez nem is oldja meg minden gondját, de egyféle túlélést segítő mentőövnek tekinthető – mondta Marton.

A frakcióvezető arról is beszámolt, hogy a közgyűlésen sok szó esett a 2009-es várható szombathelyi elbocsátásokról. Különböző ötletek születtek, hogy hogyan lehet a foglalkoztatási válságon úrrá lenni. Ilyen például a közfoglalkoztatás intézménye, mellyel csökkenteni lehetne a munkaerő-piaci feszültséget. Ha sikerül a jövő közgyűlésen egy jó közfoglalkoztatási tervet elfogadnia , és sikerül ebbe bevonni a város cégeit, intézményeit, akkor 200-250 munkahelyet lehet központ forrásokból - legalább ideiglenesen - megmenteni. Ez a kérdés a következő közgyűlés egyik fontos pontja lesz. Azért fontos a sietség és a hatékonyság, mert várhatóan sok önkormányzat startol rá erre a pénzügyi alapra.

A Fidesz egyetért a polgármesterrel abban, hogy a beruházásokat – Hemo, városközpont stb. - a leghamarabb el kell indítani, hogy a korlátozott helyi eszközökkel csillapítsák a válság hatásait.

Marton felhívta a figyelmet, hogy most először jelent meg egy városvezetési előterjesztésben, hogy a kőszínház becsült 13 milliárdos költségét sem város, sem a központi költségvetés nem tudja fedezni. Ennek tükrében kell majd átcsoportosítani a pénzeket, hiszen a februári költségvetésben sok mindenre választ kell adni: például az útfelújításokra, a panelprogramra, a MÁV-ingatlanokra és az iskola-felújításokra.

A politikus szerint figyelmeztető jel, hogy az önkormányzat történetében most először fordult elő, hogy egy fejlesztési hitelre kiírt közbeszerzésre nem érkezett érvényes ajánlat. 500 millió forint hitelt akart felvenni a város, hogy ipari területnek megvegye a söptei lőteret, de az egyetlen beérkezett ajánlat a város számára elfogadhatatlan. Márpedig ha a város nem tud hitelt bevonni a gazdálkodásba, akkor „óriási tragédia előtt áll Szombathely”, és ezzel helyzettel szembe kell néznie a „rózsaszín felhőket kergető városvezetésnek”.

Sajtókérdésre válaszolva Marton Zsolt elmondta, hogy az új Szova-vezérigazgató legfontosabb dolga az lesz, hogy a cég előteremtse a bérlakás felújításokra szükséges pénzt, akár hitelek árán is. A korábbi 100 millió forint körüli keretösszeg azért fogyott el, mert a pénz nagy része a Gagarin úti villa felújítására ment el
.