Pénteken a Fidesz sajtótájékoztatón reagált a szombathelyi városvezetés, a helyi nagyvállalatok és az iparkamara
szerdai megbeszélésein elhangzottakra, egyben vázolta a párt elképzeléseit.

Marton Zsolt tanácsnok, a Fidesz-KDNP frakció vezetője az első téma kapcsán elmondta: fontosak ezek a megbeszélések, de ha intézkedések nem születnek, akkor sok minden nem történik. Közben a nagyvállalatok mellett napról-napra nehezedik a szombathelyi kis- és középvállalkozók helyzete, akikkel nem nagyon foglalkozik senki. Ugyanakkor a Fidesz ez utóbbiakban látja azokat a tartalékokat, melyek hozzájárulhatnak az ország is a város talpra állításához.
„Nem beszélni kellene, hanem cselekedni” – mondta Marton, aki egyben emlékeztetett arra, hogy az idei évtől a város – ellenzéki javaslatra – eltörölte az iparűzési adót a kis- és mikro-vállalkozások számára.
A politikus ezek után arról beszélt, hogy Szombathelyen láthatóan nehezen honosodik meg a lokálpatrióta szemlélet, így ezért e téren gyors változásokra van szükség.
Ilyen lépés lenne például az önkormányzat beszerzési gyakorlatának a teljes felülvizsgálata, új alapokra történő helyezése. Már a márciusi közgyűlésen javasolják, hogy Szombathely alkosson egy új közbeszerzési rendeletet, ami arra összpontosítana, hogy a helyi kis- és középvállalkozások is nyerni tudjanak a városi beruházásokon.

Marton Zsolt szerint „felháborító” az a gyakorlat, hogy az utóbbi két-három hónapban a polgármester szinte csak olyan közbeszerzési eljárásokat folytatott le, melyek egyetlen ajánlattevővel zajlottak tárgyalásos eljárásokon. Ilyen például a Hemo színházzá alakítása, a ciklus talán legnagyobb tervezői programja, ahol is egyetlen budapesti tervezőirodát hívtak meg, és teljesen kimaradtak belőle a szombathelyi szakemberek. Ez ügyben egyébként a Fidesz az építészkamarához kíván fordulni, hogy véleményezzék a közbeszerzési eljárás jogszerűségét.
A frakcióvezető felhívta a szombathelyi vállalkozók figyelmét, hogy a közeljövőben számos közbeszerzés indul – iskola és intézmény-felújítások stb. -, melyekbe be tudnak kapcsolódni, de ehhez nekik is figyelni kell a kiírásokat.
A helyi vállalkozók számára további segítséget jelenthet a város reklámrendeletének a felülvizsgálata, melyet szintén kezdeményezni fog a Fidesz. Ennek lényege, hogy az önkormányzat – egy viszonylag bonyolult konstrukcióban - kezdeményezi, hogy jelentős kedvezményt kapjanak a helyi vállalkozók a város közterületi hirdetési díjaiból.
A fent említetteken kívül még több lokálpatrióta, a helyi adófizetéseket kedvezményben részesítő intézkedésekre kerül sor az elkövetkezendő közgyűléseken – jelentette be a végül a frakcióvezető.
A városi tévé és a Safó ügyéről
A sajtótájékoztató témájától függetlenül az ALON a városi tévé élén történt személycsere és a Safó havilappá történő transzformációjának a jogszerűségéről kérdezte Marton Zsoltot.
A politikus válaszában elmondta: a televízió ügye az egyszerűbb. A tulajdonos, azaz az önkormányzat bármilyen indoklás nélkül visszahívhatja az igazgatót. Gyakorlatilag ez történt most. A vita várhatóan a távozó ügyvezető járandóságai körül lesz. A Fidesz szerint „az amúgy is nehéz helyzetben levő televízió költségvetését nem lenne célszerű megterhelni 10 millió forintos végkielégítésekkel, és főleg nem prémium kifizetésével”.
A Safo ügyéről szólva a frakcióvezetó úgy vélekedett, hogy „lenne annak némi pikantériája, ha az MSZP-s alpolgármesterhez köthető egyik média perli az önkormányzatot”. Marton szerint az önkormányzatnak kezdeményeznie kell egy szerződésmódosítást, amelynek értelmében ebben az évben csökkentett lapszámmal jelenik meg a lap, és remélhetően ez az elképzelés megértésre talál a kiadónál. |