Ingyenes programok (4): IrfanView képnézegető és Ashampoo cd/dvd író program

2009.03.12. 21:14

Újabb két kiválóan használható, ingyenes programot ajánlunk az ALON hűséges olvasóinak figyelmébe. Az egyikkel fotókat tudunk nézegetni, de nagyon, a másikkal meg egy-két kattintással cd-t és dvd-t tudunk írni. Egyik sem haszontalan tevékenység.

IrfanView – Kicsi, gyors, kézre és képre áll

Nem tudom, ki a leghíresebb bosnyák történelmi alak, és azt sem, hogy a kicsi, de annál viszontagságosabb történelemmel rendelkező balkáni ország jelenleg milyen celebekkel dicsekedhet *. Ha van valamilyen toplista, azon nagy valószínűéggel igen előkelő helyet foglal el Irfan Skiljan. A Jajcéből származó fiatalember ma már Ausztriában, Wiener Neustadt-ban él, de ettől függetlenül nem kétséges, hogy a számítógép-használók körében maga a két lábon járó bosnyák országimázs.

A derék Irfan világ egyik legnépszerűbb ingyenes programjáért, az InfanWiew-ért eddig már több mint 50 ezer köszönőlevelet kasszírozott be, és – saját bevallása alapján – eddig körülbelül egy tucat hölgyrajongó kérte fel a gyermeknemzésre.

Ami rockénekeseknél megszokott, az programozói körökben, valljuk be, közel sem mindennapos. Ahhoz valami tényleg különlegeset kell alkotni.

Az Irfan View éppen ilyen. Sok embert ismerek, aki baloldaliból jobboldali lett, vagy éppen fordítva, de olyant egyet sem, aki Irfan programjáról átnyergelt volna másikra.

IrfanView


Ez az apró kis szoftver (1, 3 MB, egy floppyra ráfér, ha még emlékszik valaki erre) elképesztően gyors, nagy tudású és kézre álló alkotás, amely úgy viszonyul a Windows képnézegetőjéhez, mint egy laptop egy golyós számológéphez.

Nemcsak nézegetni lehet vele – mondjuk az sem elhanyagolandó, hogy a legidiótább formátumokkal is megbirkózik -, de villámgyorsan lehet vele átnevezni, átméretezni, akár csoportosan is.

A program alapvető manipulációkat is tud, a képeket forgathatjuk, kivághatjuk, átszínezhetjük, effektelhetjük, és ami leggyakrabban kell a fotózáshoz: sötétíthetjük és világosíthatjuk is őket.

Minden apróságot nem sorolunk fel, de ami még felettébb hasznos kis képesség: lefotózhatjuk vele a monitorunkat. Az így kapott képet aztán megint csak szabhatjuk, színezhetjük. Jó kis játék.

A program sajnos csak angolul beszél, de szókincse nem olyan nagy, hogy rövid időn belül ne igazodnánk el rajta gond nélkül.

A program innen letölthető:IrfanView.com

* Azonnali helyreigazítás: eszembe jutott, hogy Emir Kusturica filmrendező (Macskajaj), Ivo Andric író (Híd a Drinán) és Gavrilo Princip diák (Fekete Kéz) is mind Bosznia szülöttei.

Ashampoo Burning Studio 6 – Ezen legalább kiigazodunk

Az Ashampoo ékes példája annak, hogy a specializáció csak divat. Valaki vagy követi vagy nem. Az Ashampoo például nem. A szoftvercég mindenbe belekap, amiben üzletet sejt, aminek a következménye, hogy a termékpalettája meglehetősen szerteágazónak, ha úgy tetszik esetlegesnek tűnik. Ha felmegyünk a honlapra (amely magyarul is kommunikál), meglepve tapasztaljuk, hogy a kínálatban az antivírus programtól kezdve a három dimenziós tervezőprogramon át a fotószerkesztőig minden van. Még talán aranycsináló program is.

A termékek egyik csoportját a lemezíró programok alkotják. Közülük is a legismertebb a Burning Studio, amely jelenleg a 8-as verziónál és 50 dolláros árnál tart.

Ha viszont valaki nem ragaszkodik a legújabb verzióhoz, az ingyen és bérmentve letöltheti a két verziószámmal ezelőttit, azaz az Ashampoo Burning Studio 6-ot. Akár magyarul is. A felhasználók 95 százalékának bőven elég lesz, sőt még sok is.

Ashampoo cd/dvd író program


A magyarul is beszélő program legnagyobb előnye, hogy magától érthetően működik, még az is tud vele cd- és dvd-t írni, aki életében nem próbált ilyent. Én korábban jó pár ilyen vagy ehhez hasonló programot (Nero, B’s Gold Recorder, Deep Burner stb.) elnyűttem az utóbbi években, de előbb-utóbb valamiért mindegyiknek kitelt a becsülete.

Az Ashampoo most már hónapok óta tartja magát, szép és jó, minden hókuszpókusz nélkül dolgozik szépen. Ahogy a csillag megy az égen.

Néhány kattintással cd-t, dvd-t írhatunk, másolhatunk, törülhetünk, készíthetünk audió vagy film-lemezt

A program alapból kezeli a képfájlokat, nem ijed meg a Blue-ray lemeztől és lazán rippeli az audió cd-ket, azaz szépen kiírja a számokat mp3 formátumban.

Némileg kakukktojás, ugyanakkor mégis jól illeszkedik az Ashampoo-eklektikához a program back-up készítő funkciója. Ennek segítségével automatizálni tudjuk a mentéseinket, illetve a mentésekről vissza tudjuk állítani a rendszerünket. Még nem próbáltuk ki, de mivel a többi funkció remekül működik, még az lehet, ez is sorra kerül.

Még mielőtt lázasan nekiállnánk keresgélni a programot a cég honlapján, elmondjuk: mi ott – nyilván nem függetlenül az üzleti megfontolásoktól – nem találtuk. Ellenben megvan a Szoftverbázis-hu-n, ahonnan kapásból le is tölthetjük.
.