
Németh Gábor, a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. igazgatója a rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón elöljáróban elmondta: a sajtó nem mindig megfelelően számol be az ezen a területen működő cégek tevékenységéről. Jellemző példaként ezt említette, hogy a médiában szinte kizárólag a budapesti távhőszolgáltató szerepel, ebből általánosítanak, ugyanakkor a vidéki távhőcégek egészen más struktúrában működnek.

Az igazgató elmondta: a mostani tanácskozáson többek között megbeszélték, milyen következményekkel jár majd az, hogy a jövőben bonyolódik a hatósági ármegállapítás (az önkormányzatok mellett az energiahivatalnak is lesz ármeghatározó joga), emellett áttekintették a rendszerből való kiválás (a megyében Sárváron okoz ez problémát) és a szabadpiaci gázbeszerzés témakörét. Ez utóbbi azért lehet érdekes, mert a távhő-cégek úgy kalkulálnak, ha közösen lépnek fel a piacon, le tudják szorítani az árakat.
A sajtótájékoztatón a szakemberek egyrészt a távfűtés gazdaságossági és környezet előnyeire, másrészt a jelen és a jövő várható kihívásaira hívták fel a sajtó figyelmet.
Németh Gábor arról számolt be, hogy a dollár árfolyamának változásai komoly nehézséget okoz a cégnek, emellett lakossági a gáz- és távhőtámogatások lehetséges megszűntetése „súlyos sebeket” és szociális feszültséget fog okozni.
„Nagyon sok problémával terhelt időszak elé nézünk” – foglalta össze a jövőbeli kilátásokat az igazgató.
H. Szováti Miklós - Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (Matász) az alelnöke és Németh Zoltán, a körmendi távhő igazgatója egyaránt a technológia előnyeiről beszélt, egyben rámutattak: a rendszerek annak idején a szociális alapon épültek ki, a mostani nehézségeket az is okozza, hogy ezeket a szociális rendszereket – melyeknek szerves részei a rosszul megépített, rosszul szigetelt épületek - kell átállítani piaci alapokra.