A Martineum Felnőttképző Akadémia nagy pályázati múltjának és tapasztalatának köszönhetően már többedik alkalommal nyerte el nagy nemzetközi szervezetek támogatását projektjeire. A német Renovabis (Teljes nevén: „Solidaritätsaktion der deutschen Katholiken mit den Menschen in Mittel- und Osteuropa“) segítségével egy hároméves projekt megvalósítása lépett a harmadik évébe. Ezen vállalkozás három fő témaköre közül az egyik a családokat igyekszik segíteni, támogatni programokkal, képzésekkel. Ennek keretein belül kerülhetett sor a Család Ünnepére, a jegyesek és családok napjára. A Martineum Felnőttképző Akadémia, a Szombathelyi Egyházmegye Családpasztorációs Bizottsága, valamint a Szent Márton Plébánia együttmunkálkodásának eredménye ez a program.
Az egész napos programot Aigner Géza atya, a Szent Márton templom plébánosa nyitotta meg, aki házigazdaként mutatta be a Szent Márton Látogatóközpontot. Az első előadás a Nagy házaspár tanúságtétele volt, melyben egymásra találásuk történetét osztották meg a jelenlévőkkel. A Melega házaspár délutáni előadásból megtudhattuk, hogy nem elég szeretni párunkat – azt „le is kell fordítani” olyan tettekre, gesztusokra, melyekből megérti, megérzi társunk, hogy „szeretve van”. A házasság csodálatos kihívása az az új élet, amit Isten rábíz a szerelmesekre. A gyermekvárásról, nevelésről osztotta meg tudását, tapasztalatait a Csuka házaspár. A program további részeként családias beszélgetésben osztották meg egymással a jegyesek, hogy ki hogyan is készül a „nagy napra”.
Ezen a kiscsoportos beszélgetésen került sor a Szent Márton családcsoport bemutatkozására. Jó tudni, hogy Szombathely városában több helyen is van hasonló keresztény családcsoport, ahol szeretettel várnak minden családost: keresztényeket és kereszténységgel ismerkedni vágyókat egyaránt. Ilyen keresztény családcsoportok várják az érdeklődőket a Székesegyházi Főplébánián, az Oladi plébánián, Szentkirályon, a ferences (Szent Erzsébet) plébánián, a Szent Kereszt Lelkészségen (Kálvária-templom) és természetesen a Szent Márton templom plébánián. (Érdeklődni lehet a plébániahivatalokban, a helyi lelkipásztoroknál.) A program befejező momentuma volt a szentmise, melyben a Szombathelyi Egyházmegye Családpasztorációs Bizottságának referense, Bodorkós Imre atya beszéde buzdította, lelkesítette az együtt ünneplőket. Aigner Géza atya a liturgia végén külön-külön áldotta meg azokat a párokat, akik a jegyességet vállalva indultak el a templomi esküvő felé vezető úton.
De mit is ünnepeltek a résztvevők? Mi volt olyan jelentős számukra, hogy akár a „világot jelentő dobozt” is hátrahagyva, idejüket – rendhagyó módon – emberi kapcsolatokra pazarolják (és nem shoppingolásra)? Ünnepelték azt a szeretetet, ami a hétköznapi hősök által, ország-világ előtt – és persze Isten szent színe előtt – életre szólóan vállalható, mi több: örömmel élhető. Ünnepeltek azoknak öröme felett, akik nem menekültek a házasság nagy kalandja elől azzal a közhelyszerű lózunggal, hogy az „csak egy papír”. Mert van, aki meri vállalni.
A jelenlevő házasok elmondhatták, hogy a házasság nem örök nyűg, hanem egy boldogító szövetség, amiből élet fakad. A Martineum Felnőttképző Akadémia ezekért a gondolatokért is tevékenykedik. Vissza kell adni a reményt az embereknek, mert hitünk szerint mindenki egyedi, senki sem „pótolható”, senki sem „egyszer használatos” és egyetlen ember sem „eldobható”. Legkevésbé a házastárs, vagy a gyermek. Az emberi méltóság felismeréséért intézmény nem szűnik meg küzdeni.
Akik ezen a programon jelen voltak, nem a hamisság, az unottság, hanem a családiasság, a szeretet légkörét tapasztalhatták, ünnepelhették. Van jó hír (Jó Hír), van ok az örömre, van mit ünnepelni – a közhellyé koptatott, de mégis élő „szeretet” itt megjelent.
A Martineum Felnőttképző Akadémia az ALON-info" target="_blank regisztrált partnere.