Adatvédelem
A délelőtt első felszólalója Marton Zsolt (Fidesz-KDNP) frakcióvezető, tanácsnok volt. Barátságtalan és jogsértő lépésnek nevezte, hogy Ipkovich György a polgármesteri hivatal dolgozóinak olyan levelet írt, amely ellentétben áll az önkormányzati képviselők önkormányzati törvény által biztosított azon jogával, hogy a munkájukhoz szükséges információkat a hivataltól közvetlenül kérhessék. A hivatali tisztviselők ugyanis csak úgy adhatnak a jövőben információkat a város anyagi helyzetéről a képviselőknek, hogyha az információt a polgármester vagy Németh Kálmán alpolgármester is látta. Marton arra kérte a polgármestert, hogy vonja vissza ezt az intézkedést, a hivatal dolgozóit pedig arra, hogy ne teljesítsék a polgármester utasítását.

Ipkovich György azt mondta, hogy azért rendelkezett úgy, hogy az adatszolgáltatás rajta és az alpolgármesteren keresztül történjen, hogy pontos adatok menjenek ki a városházáról. Mint polgármesternek joga van utasítani a hivatalt, a jegyző sem tett ellenvetést. Semmiféle korlátozás nem volt szándékukban. Viszont szeretné tudni, hogy mikor és milyen adatok mennek ki a városházáról. Ő sem mindenben naprakész, és néha egy-egy sajtótájékoztató után olyan kérdéseket kap, melyekre nem tudja azonnal a választ. Az utasítást az után adta ki, hogy a múltkor utána szóltak telefonon, hogy Molnár Miklós és Marton Zsolt azzal a címmel tart sajtótájékoztatót, hogy csődben van a város, ezért ő azonnal hívta a városházi illetékes osztályvezetőt, hogy mi történt reggel óta, miről nem tud?
Molnár Miklós azt mondta, hogy „csőd közeli helyzet” szerepelt a címben, a cikkekből pedig kiderül, hogy csőd közelbe kerülhet a város, ha nem amennyiben nem kap hitelt. 2010-re vonatkozik ez a megállapítás, és ezt vállalom is – mondta a Pro Savaria frakcióvezetője.
Ipkovich szerint viszont rontja a város megítélését (a lehetséges üzleti partnerek szempontjából is), ha ilyen hírek mennek ki a városházáról, és az is, ha látja, hogy az ellenzék és a városvezetés marakodik.
Szakács Dávid (Fidesz-KDNP) javasolta, hogy vizsgálja meg az ügyet a jogi bizottság. Ez nem volt a polgármester ellenére, aki a törvényesség őreként kíván fellépni az ügyben.
Ez még nem az a pont…
Ez a vita ezzel lezárult, de közben arra terelődött a szó, hogy végül is most
csődben van-e a város vagy nem, és ki a felelős a gazdasági helyzetért. Szakály Gábor (Fidesz) szerint városvezetés, mert az elmúlt hat évben rosszul gazdálkodott, Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) szerint a felelősség közös, annál is inkább, mert most a jobboldal van többségben, hitelt pedig azért nem kaptak a működési hiány fedezésére, mert a bankokat sem kerülte el a válság. Horváth Zsolt (Fidesz) szerint ők nem hibásak, mivel eddig is felhívták a figyelmet a problémákra, és sosem szavazták meg a költségvetéseket (az idei volt az első, amit igen). A polgármester arra a kérdésre, hogy valóban fordult-e város a kormányhoz segítségért, és hogy állnak a tárgyalások, azt válaszolta, hogy tárgyal, de részleteket nem akar mondani, mert épp a tájékoztatás hiúsíthatja meg a sikert.
Addig-addig beszélgettek a város anyagi helyzetéről, még az ebédszünet után is, hogy Harangozó Bertalan (Fidesz-KDNP) azt hitte, már tényleg annál a napirendnél tartanak, és el kezdett lobbizni a tűzoltóság eszközbeszerzési pályázatának önrészéért.
Ehhez képest - igaz, csak hatvanmillió forintnyi értékben - de a mégiscsak újabb fellazítást tartalmazó költségvetési módosítást elfogadta a közgyűlés. Annak ellenére, hogy a jobboldal a szigorú gazdálkodást és csődhelyzetet kiált, egy tétel simán átment a közgyűlésen, 1,6 millió forint a zsinagóga udvarának felújítására. Ezt Sági József bizottsági elnök kérte, mégpedig kicsit megkésve, ugyanis a felújítás már meg is történt. Viszont itt lehet tartani a polgármesterek találkozóját, exkluzív környezetben, hárommillió forintért, ezt meg a polgármester kérte.
Kamatpénz
Ugyancsak nem volt vita egy olyan hatvanmillió forintos kérdésben, amely szolgál némi tanulsággal a város számára. A TISZK egy pályázat finanszírozásához egy éve 240 millió forint hitelt vett fel. A tőke törlesztése nem okoz problémát, mivel a pályázati utófinanszírozás megérkezett, de a kamatveszteség miatt 55-60 millió forint keletkezett a svájci frankos hitelből. Akkor választhatta volna a város (és a megye, mert akkor még közös TISZK volt), hogy tagi kölcsönt nyújt, de mivel erre nem volt forrás, inkább kezességet vállaltak a TISZK hitelére. Konszenzus volt abban, hogy a közgyűlés döntése miatt nem kerülhet veszélybe a TISZK működése, ezért a pénzt megkapja a cég a várostól. (A megyének nem kell fizetni, az ő részét már leemelte a bank a TISZK számlájáról.) Németh Kálmán annyit jegyzett meg, hogy azt a város nem írta elő, hogy milyen pénznemben vegye fel a TISZK a hitelt, de akkortájt svájci frankos hiteleket kínáltak.
Vettünk két telket
Egy nagy értékű tranzakcióra is sor került vita nélkül: vett a város két területet, mégpedig a saját cégétől. Az egyik a Szova által két éve
ipari park céljára, kötvénypénzből megvásárolt terület, a másik a
buszpályaudvar céljára megvásárolt ingatlancsoport. Ezek után a Szova kedvezményes 2 százalékos ingatlanszerzési illetéket fizetett. Miután egyik ingatlant sem sikerült eladni (illetve erre kevés esély mutatkozik) két éven belül, az idén év végén illetékbírságot kellene fizetni, a két vásárlás után összesen több mint 153 millió forintot. A vételárat a városnak részletekben kell megfizetnie, ha húsz éven belül eladná a területeket, akkor a fennmaradó vételárat egyidejűleg köteles a város kifizetni a Szovának.
Némi vita után kisebb módosítással elfogadták az egészségügyi bizottság
járó beteg szakellátás városi feladatkörbe vonásáról szóló javaslatát. A pénteki megyegyűlésen Ipkovich György és Prugberger Emil (Pro Savaria) képviseli a várost ebben a kérdésben.