Vas megyei közgyűlés, 2009. május: súlyosbodik a kórházügy

2009.05.29. 23:00

Habár mindkét fél a megegyezésre való hajlandóságot hangsúlyozza, érezhetően egyre közelebb a nyílt kenyértörés, azaz Szombathely járóbeteg-ellátásának leválása a Markusovszky kórháztól. Erre utalt Ipkovich György és Prugberger Emil felszólalása a pénteki megyegyűlésen. Jegyzeteltünk közbiztonság és turizmusügyben is.

Készülődhetnek a válóperes ügyvédek

A tegnapi nap városi közgyűlését követően ma a megye képviselői is találkoztak és határoztak.

A legnagyobb médiaérdeklődést láthatóan a Markusovszky kórház ügye váltotta ki. Nem csoda. Immár évek óta tart a megye és a város közötti huzavona: most például Szombathely arra készül, hogy kiszervezi a kórházból a város járóbeteg-ellátását.

A megyei közgyűlés – nyilván ettől nem teljesen függetlenül – napirendre tűzte és ellenszavazat nélkül el is fogadta azt a tervezetet, amely egy új konzultatív tanács felállítását szorgalmazza, amelybe meghívnák a város képviselőit is.

A városnak láthatóan ez már nem elég.

A megyegyűlésen a város képviseletében megjelent Ipkovich György szombathelyi polgármester. Elmondta: csütörtökön 17 igen szavazattal a városi képviselők támogatták az egészségügyi bizottság járóbeteg szakellátás városi feladatkörbe vonásáról szóló javaslatát. Ugyanakkor a polgármester – a maga konszenzuskereső módján – nem zárta ki egy későbbi megállapodás lehetőségét, amelyhez a „kis lépések politikája” vezet.

A megye részéről Pajor András, a Polgári Együttműködés frakciójának vezetője ahhoz kötötte a kórház székhelyének Szombathelyre való visszahelyezését, ha a város is hitet tesz az egészségügy egységes működése mellett.

Vas megyei közgyűlés, 2009. május


Prugberger Emil, Szombathely város egészségügyi bizottságának elnöke hozzászólásában két tanácsot fogalmazott meg a jelenlevők felé: a kórház székhelyének Szombathelyen a helye, valamint a fekvő- és járóbeteg szakellátásnak külön helyszínen kell történnie. A konzultatív tanács ötletét pedig idejétmúltnak tartja, mondván a kórház mégiscsak egy gazdasági társaság, saját szervezeti felépítéssel. Prugberger szerint a város nem megalomán elképzeléseket kerget, csak azt, hogy egy egyszerű ultrahang vizsgálatra ne kelljen 4-6 hónapot várni, egy kardiológia vizsgálatra fél évet.

Kovács Ferenc megyei elnök erre reagálva elmondta, a jelenlegi helyzetet egy tehetségtelen kormány okozta, a volumenkorlátokkal és a hasonló intézkedésekkel, az elhangzottaknak pedig nem a megyei közgyűlésen, hanem a konzultatív tanácsban lenne a helye. Az SZTK épületét pedig azért kezdték kiüríteni, hogy ott a város színházat tudjon létesíteni.

Lakner László kórházigazgató szerint nagy pénzügyileg veszélyt hordoz, ha megosztják az ellátást két párhuzamos intézmény között. Ha csak a költséges, nagy műszerigényű ellátás marad a Markusovszkyra, akkor abba „bele fog bukni”. A Prugberger említett várólisták csak kiragadott példák, melyek csak bizonyos esetekben – választott orvos stb. – igazak.

Ipkovich György második felszólalásában már láthatóan kevésbé volt türelmes, és bár továbbra sem zárta ki a tárgyalások folytatatását, többször hangsúlyozta: Szombathelynek - mivel nincs megelégedve a mostani helyzettel - joga van az önálló járóbeteg-ellátás felállítására.

„Sok sikert hozzá” – reagált minderre Kovács Ferenc, hozzátéve: Kőszeg éppen most adja vissza a járóbeteg-ellátást, mert nem tud boldogulni vele.

Szücs Gábor frakcióvezető (MSZP) mindehhez annyit tett hozzá csendesen, hogy nem mindegy, hogy mi fog történni a Markusovszky kórházzal, a megye egészségügyének zászlóshajójával, mint ahogy az sem, hogy hogyan hasznosulnak a szombathelyi közpénzek. Szerinte mindenképpen megegyezésre kell törekedni, és ez a politikusok felelőssége. „Lépjünk ki a homokozóból!” – adta ki a jelszót Szücs, afféle végszóként.

Vas megye biztonságos hely

Rendőrségi statisztikai adatokból kiderült, rendőrségi szempontból a 2008-as év sikeres volt. A határőrség megszűnésével a rendőrségnek egy új, bonyolult struktúrához kellett alkalmazkodnia, és a két szervezet integrálódva teljesítette feladatait. Halmosi Zsolt megyei rendőrfőkapitány elmondta, az eredmények közül kiemelkedik a korábbi évekhez képest a halálos kimenetelű közúti balesetek áldozatainak számának 60%-os csökkenése. Mindez valószínűleg az objektív felelősség bevezetésének is köszönhető.

„Büszkék lehetünk arra, hogy a lakosság biztonságérzetét leginkább befolyásoló kiemelt bűncselekmények felderítésében az országos második, a megyék rangsorában pedig az első helyet értük el, így az ország bűnügyileg legkevésbé fertőzött területei közé tartozunk” - áll a megyegyűlés által elfogadott beszámolóban.

A pozitív oldal mellett a meglevő problémákat sem rejtette szőnyeg alá. Továbbra is magas a betöréses lopások és a lakásbetörések száma. Ez ellen egy titkos információgyűjtő csapattal igyekeznek védekezni.

A megye ilyen fokú közbiztonsága pedig nem létezhetne a törvénytisztelő lakosság nélkül, akiknek a tábornok úr e fórumon is köszönetet mondott. A megyegyűlési tagok közül többen felszólalva köszönték meg a részletes beszámolót, és további sikereket kívántak a rendőrségnek.

A turizmusban a jövő? - Érvek és ellenérvek

Németh István, a Büki Gyógyfürdő Zrt. elnök- vezérigazgatója szerint igen a válasz a kiscímben feltett kérdésre. Beszámolója során az egészségturizmusban rejlő lehetőségek kihasználását emelte ki, hiszen ezen ágazatban a leghosszabb a vendégek tartozkódási ideje az adott helyen, és ezt fejlesztésekkel még tovább kellene fokozni. Ez az, amire az emberek még nehezebb helyzetükben is költenek, hiszen az egészség mindenki számára fontos – mondta.

A nyugat-dunántúli régió (Sárvár, Bükfürdő, Zalakaros stb.) most még versenyképes, ám ezt a pozíciót nem lehet a stagnálással megőrizni a határon túli kihívásokkal szemben. A támogatás kevés, és a helyzet fenntartásához is további források kellenek, nem beszélve az új fejlesztések szükségességéről. Németh István azt javasolta a megyének, hogy teremtse meg saját turisztikai márkáját, amely által továbbra is eladható maradhat.

Dénes Tibor, sárvári polgármester szerint a befektetők eleve 10%-os hátrányból indulnának a jelenlegi adóterhek miatt, így nehéz találni vállalkozókat ezen időszakban. Továbbá több probléma is felmerül a fejlesztésekkel kapcsolatban, mint például a közút hálózat rossz állapota (elszigeteltség jelensége), az összefogás hiánya, illetve a már említett adóterhek és a kormány tervei az üdülési csekke l- hangzott el több felszólalótól is.

A képviselők elfogadták a gyógy-és egészségturizmus lehetőségeiről szóló előterjesztést, a további konkrétumok később kerülnek megvitatásra.

(Józing Antal - Litvik Réka)
.