Elkalkulálták: Rendkívüli közgyűlés Szombathelyen az Iseum-projekt miatt

2009.07.27. 16:40

A szombathelyi EU-nagyprojektek közül eddig az Iseum látszott legsimábbnak. Mostanáig. Hétfőre ugyanis rendkívüli közgyűlést kellett összehívni a megyeszékhelyen, mivel minimum 180 millióval ki kellene pótolni a suskát. Valószínűleg a jövő év terhére ezt meg is teszik. Aztán majd lesz valami. Kétmillió került szúnyogirtásra is.

Most összejöttek

Olvasóink nagy része már valószínűleg teljesen elfelejtette, hogy tavaly nyáron is téma volt a rendkívüli közgyűlés. Pontosan egy évvel ezelőtt (például ez a cikk 2008. április 28-i keltezésű) azon ment a huzavona, hogy legyen-e rendkívüli közgyűlés vagy ne legyen. Soós József átülése után az ellenzék nagyon szerette volna átvenni formálisan is a hatalmat, a baloldal meg próbált időt nyerni. Aztán úgy lett rendkívüli közgyűlés, hogy gyakorlatilag nem lett: csak szeptemberben jöttek össze a képviselők.

Hétfőn koradélután viszont összejöttek, mégpedig egész szép számmal. Ez egyrészt azt jelenti, hogy komoly az ügy, másrészt azt, hogy képviselőink tudnak, ha akarnak. Ritkán szoktunk dicséretet zengeni róluk, de most egy elismerő bólintást megérdemelnek. Testileg legalább összejöttek, hogy jól döntöttek-e, az persze más kérdés.

Szombathelyi közgyűlés


Kétmillió szúnyogirtásra

Ha már összeült a testület, két városatya ki is használta a lehetőséget, hogy a főtémát egyéb dolgokkal egészítse ki.

Sági József (Fidesz) egy - a karneváli alapítvány és az Agora által közösen szervezett - nagyszabású helytörténeti vetélkedő pályázati önrészét kérte és kapta meg a közgyűléstől, Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője pedig kétmillió forintot igényelt városi szúnyogirtásra. Az ö előterjesztését is elfogadta a közgyűlés.

Zárt ülés

A fent említett két kérdést nagyjából öt perc alatt elintézte a közgyűlés, de mire a lényegre tértek volna a városatyák, Ipkovich György polgármester zárt ülést rendelt el.

Egy jelenlevő érdeklődő a széksorok között élénken tiltakozott a nyilvánosság kizárása ellen, a polgármester viszont a közpénzek védelmét hozta fel érvként.

A mozaikokból most kivételesen az a kép rajzolódott ki, hogy tényleg nem biztos, hogy jó lenne, ha mindenki tudna arról, mi hangzott el a nagyteremben, ugyanakkor kíváncsiak lennénk, hogy létezik-e zárt ülés egy osztrák, egy angol vagy egy amerikai önkormányzatnál.

Valaki elkalkulálta

Ami a lényeget illeti: a hivatalos előterjesztésből, Ipkovich György rögtönzött sajtótájékoztatójából és a folyosói „zuhanyhíradókból” nagyjából a következő történet rajzolódik ki.

A több mint egymilliárd forintos (nettó 900 millió) nagyprojekt szerződését tavaly augusztusban írta alá Szombathely és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Minden rendben is volt, egészen a legutóbbi napokig, amikor beérkeztek a kivitelezők – információink szerint korrekt – árajánlatai. Ekkor derült ki, hogy az eredetileg korrigált árból lehetetlen kihozni az építkezést.

Öt ajánlat jött, de még a legszolidabb is 180 millióval több, mint amennyi összejön a tervezett önrészből és a központi támogatásból.

Szombathelyi közgyűlés


A folyosón hallottunk olyan véleményt, mely szerint egyszerűen arról van szó, hogy valakik csapnivalóan kalkuláltak korábban, Ipkovich György szerint viszont évekkel ezelőtt nagyon nehéz volt számolni a mára megváltozott gazdasági körülményekkel, ráadásul a projekt is rendhagyó, régészeti feltárásokkal, egyebekkel.

A közgyűlés most a döntési jogkört átruházta a gazdasági bizottság kezébe, hogy az módosítsa a projekt beruházási programját, és majd ez alapján mond valamit a közbeszerzési bizottság. A végeredményt pénteken hirdetik ki.

A bizottság természetesen mondhatja azt, hogy a város nem vállalja be a plusz költséget, de akkor Szombathely elesik a támogatástól, és az Iseum-projektnek annyi.

Az ALON kérdésére Ipkovich György elmondta: a 200 millió forint valóban hatalmas teher lenne az amúgy is jelentős gondokkal küszködő szombathelyi költségvetésnek, de ez az összeg a jövő évi büdzsében jelenne meg plusz kiadásként. Hogy honnan kerülne rá pénz, azt még nem lehet tudni.

Molnár Miklós köszöni a bizalmat

„Szeretném megköszönni a közgyűlésnek azt a bizalmat, amelyet a gazdasági bizottság iránt támasztott” – mondta a döntés után lapunknak Molnár Miklós, a gazdasági bizottság elnöke (Pro Savaria), majd némi iróniával a hangjában emlékeztetett rá, hogy amíg a múlt közgyűlésen óriási vitát kavart, hogy a bizottságnak legye-e döntési kompetenciája 30 millió forintig, addig most ugyanez bizottság dönthet egy akár 700 milliós ügyben.

Az Iseum-projekt konkrét kérdéseiről nem kívánt nyilatkozni addig, amíg a közbeszerzési eljárás nem fejeződik be.

.