Ahogy arról
lapunk is beszámolt, a szombathelyi szocialisták rendkívüli közgyűlés összehívását javasolták, hogy a város időben meg tudja hozni mindazokat a döntéseket, amelyek a most évi panelprogram miatt váltak sürgőssé.
A közgyűlést össze is hívták csütörtökre, de a végeredmény nem egészen a papírforma szerint alakult – mint arról Molnár Miklós, Pro Savaria frakcióvezetője és Lazáry Viktor a szombathelyi Fidesz szóvivője egy pénteki sajtótájékoztatón beszámolt.
Ezek szerint a jobboldal nem szavazta meg a szocialisták előterjesztését, amely nagyjából az előző években megszokott formában képzelte el a program folytatatását. Ennek lényege, hogy a paneltömbök felújításának a költségeinek egyharmadát a lakók, egyharmadát az állam és egyharmadát az önkormányzat fizeti. A baloldal felső plafon nélkül vállalta volta a város hozzájárulását a költségekhez.
A jobboldal javaslata – melyet végül el is fogadott a közgyűlés – egyrészt sokban hasonlít, másrészt sokban különbözik is ettől.
Annyiban hasonlít, hogy a város ugyanúgy magára vállalja a költségek egyharmadát, de nem a megszokott formában. A technika az lenne, hogy a lakók a maguk és az önkormányzat részét, azaz a költségek kétharmadát valamely banktól kölcsönkérik, és a kamat- és tőketörlesztések felét bevállalja a város.
Mindez azt szolgálná, hogy az anyagilag legatyásodott városnak ne a jövő évi költségvetésébe kelljen beépítenie az önrészt, a hosszabb távú kölcsönök révén akár 10 évre lehetne elteríteni a költségeket. (Az előterjesztés nem tartalmazott összeget,
a szocialisták sajtótájékoztatóján 600 millió forint hangzott el becslésként – a szerk.)
A csütörtöki közgyűlési vita kapcsán Molnár Miklós arra hívta fel a figyelmet, hogy a város jövő évi költségvetése egyelőre finanszírozhatatlan tűnik, mivel már kölcsönökből sem tud annyi pénzt felvenni, amivel finanszírozni tudná a kötelezettségeit.
A politikus hangsúlyozta: a lakók anyagilag semmivel nem járnak rosszabbul, igaz, nagyobb aktivitást, nagyobb munkát kíván tőlük ez a konstrukció.
A kérdés most az, hogy mennyire lesznek mindebben partnerek a lakók és a bankok. (Molnár szerint a bankokat érdekli a dolog.)
Ha mégsem jönne össze a dolog, akkor viszont ismét rendkívüli közgyűlést hívnak össze.