
Négy év után ismét belvárosi fejlesztések
Augusztus végén született döntés arról, Szombathely városközpontjának funkcióbővítő megújítására beadott pályázata 876 millió forintot ítélt meg a fejlesztési ügynökség. Mint arról már
korábban hírt adtunk, a projekt keretében a Fő téri burkolatmegújítást kiterjesztik a Kőszegi, Király, Szent Márton utcákra, rehabilitálják a Gyöngyös patak partját, kívülről is megújul a Savaria Art Mozi, a Kőszegi utcában műemléki védettségű házakat újítanak fel , helyrehozzák és a Kossuth Lajos utca 7. alatt álló műemléképületet.

Szabó Gábor szombathelyi alpolgármester az Alonnak elmondta, hogy két év előkészítő munka volt szükséges a projekt előkészítéséhez. A döntésről a napokban kaptak értesítést. Annyi szépséghibája van azért a dolognak, az önkormányzati önrészt (150 millió forint) körülbelül 15-20 millió forinttal növeli meg az áfa emelkedés, ezért még szerződéskötés előtt a közgyűlés elé kell vinni a költségvetést érintő kérdést. A beruházás hatvan százalékát biztosítja a pályázaton nyert összeg.

Magánerős vetületek
Ennek a pályázatnak feltétele volt a magánerő, ideértve a vállalkozói tőkét is. Kérdésünkre, hogy ez mennyire volt sikeres, Szabó Gábor elmondta, hogy a Kőszegi utcai parkolólemez építésére szánt terület tulajdonosa csatolta a város pályázatához a saját szándéknyilatkozatát, majd a pályázat benyújtása után még egy cég jelentkezett, a IGN ZRt. a nagyszálló felújításával. Mindkét ügy ugyancsak a közgyűlés elé kerül, ugyanis a parkolólemez megépítéséhez szükség van arra, hogy a város újabb időt adjon a tulajdonosoknak az építkezés megvalósítására. Mint az alpolgármester megjegyezte: „addig a vállalkozó mozdulni se tud, amíg ez meg nem történik,” míg a Nagyszálló rekonstrukciójához 65 parkolóhelyre lenne szüksége a IGN Zrt-nek.

Az alpolgármester méltánylandónak tartja mindkét cég kérését, a parkolólemez ügyét különösen, mert ha nem kap hosszabbítást a beruházást tervező cég, bukhat az egész pályázat, egyébként pedig, mint az alpolgármester utalt rá, a belvárosban a válság miatt nem történik magánerős beruházás, ez a két fejlesztés sem kap pályázati támogatást, az együttműködés viszont kölcsönös előnyökkel járna.

A Gyöngyös patak völgye
A másik pályázat a hosszú nevű "Az ismeretlen táj? A Gyöngyös patak völgyének bekapcsolása az Alpokalja fejlett aktív- és ökoturisztikai hálózatába" nevű projekt 18 konzorciumi partner együttműködésével valósul meg. Célja, hogy javítsa Szombathely és a Gyöngyös patak völgye versenyhelyzetét a turisztikai piacon egy komplex, egész éves többnapos térségi ökoturisztikai programcsomag kialakításával. A túraútvonal kapcsolódik az Írottkő Natúrpark ajánlatai közé és az
Alpannonia élménytúraúthoz, melyen akár a Semmeringig elsétálhatunk a forgalmas közutak elkerülésével, az Írottkőn keresztül.
Tanösvények jönnek létre, kilátó a Csömötei hegyen, ahonnét már a Lukácsházi víztározóra lehet majd lenézni. A partnerek között van a gyöngyösfalui Holdfény-liget üzemeltetője, de a herényi kerékpárosközpontot működtető egyesület is. A pályázattól azt várják, hogy a térségi szolgáltatók forgalma átlagosan öt százalékkal növekszik, a kámoni arborétumé pedig negyven százalékkal.

A Kámoni arborétumban mintegy kétszázmillió forint értékben valósulhat meg egy látogatóközpont, amelyben konferenciákra, rendhagyó biológiaórára kerülhet sor, új bejáratot és buszok fogadására is alkalmas parkolót is építenek – tudtuk meg a város pályázatokért, fejlesztésért felelős alpolgármesterétől.