Borús kilátások a Vas megyei önkormányzatnál

2009.11.17. 17:45

Egyre nagyobbra nyílik az olló a megye ellátási kötelezettségei és a központi finanszírozás között. Újabb intézményi elbocsátások lesznek.

A jövő évi kormányzati megszorítások miatt még jobban össze kell húzni a nadrágszíjat a Vas megye önkormányzatának, bár túl sok lehetőség nincs a megtakarításra. A megyei büdzsé 700 millió forintos hiánnyal számol jövőre.

A Bajnai-csomag miatt 1,2 milliárd forint hiánnyal kalkulálhatna Vas megye önkormányzata – kezdte a jövő évi költségvetési kilátásokról szóló tájékoztatóját Kovács Ferenc, a Vas megyei közgyűlés fideszes elnöke. A múlt pénteken elfogadott jövő évi költségvetési koncepcióban azonban sikerült 700 millió forintra csökkenteni a várható hiányt, azzal, hogy intézmények támogatását átlagos 20 százalékkal mérsékelnék.

A központi támogatások csökkenéséből 800 millió forint bevételkiesésre számítanak, 250 millióval kevesebb normatív támogatást kap a megye (ebből a 200 millió a megszorításból adódik), 370 millióval csökken az átengedett személyi jövedelemadó, (csak a lakosságszám és az ellátottak száma után jár ez a megyének jövőre, 97 millió forint összegben, tavaly 502 millió forint volt), 150 millió forintos illetékbevétel-csökkenéssel is számolnak. (Az Apeh átvette az illetékek beszedését, és nem adja tovább a bírságokat és pótlékokat, ugyanakkor az illetékköteles ingatlan és gépkocsi értékesítés is csökkent.)

Kovács Ferenc elmondta, hogy a számok mögött emberek vannak. Ugyan a kormány úgy gondolja, hogy amennyivel kevesebb normatívát biztosít például az idősek otthonaira, azt maguktól az ellátottaktól be lehet szedni, de ez már nem igaz. Sorra kapják a térítési díjról szóló határozatokra a fellebbezéseket, de az intézmények alkalmazottai is nehezebb körülmények között dolgoztak eddig is, ezután pedig méginkább, mert a korábban elbocsátott 375 főt most újabb 100-200 ember követi. Elsősorban a technikai munkatársakról van szó, a szakdolgozókat meg kell tartani, hogy a működés megfeleljen a jogszabályoknak. A problémát épp az okozza, hogy – mint Huszár Lilla, a pénzügyi és gazdasági titkárság vezetője fogalmazott - egyre nagyobbra nyílik az olló a megye ellátási kötelezettségei és a központi finanszírozás között.

Spórolni lehetne az energián, de az alternatív energiát hasznosító berendezések drágák, és nagyon lassan térülnek meg. A kastélyokban lévő intézményeket is célszerű lenne korszerűbb épületekbe költöztetni, ám erre nem nyert pénzt pályázaton a megye. A kórház ötmilliárdos fejlesztésére pályáznak, az önrészt a kötvényekből finanszíroznák. A megye által kibocsátott kötvények tőkéjéből eddig egymilliárdot költöttek el, kétmilliárdra pedig kötelezettség-vállalás történt. A még fel nem használt tőke hozama 2010-ig fedezi a kamatfizetési kötelezettséget, viszont 2012-től el kell kezdeni visszafizetni a tőkét. Ezért a még szabadon álló kötvénykibocsátásból származó forrást úgy szeretnék befektetni, hogy stabilan hozza a bevételt a megye kasszájába. A megyei elnök szavai szerint a Büki Gyógyfürdő látszik legbiztosabb befektetésnek.
.