Norvég biomassza erőművet terveznek Szombathelyre

2012.03.26. 16:01

Szombathely távhőszolgáltatásának akár ötven százalékát is tudná fedezni az a hőmennyiség, amelyet az ipari parkba tervezett erőmű állítana elő a jövőben.

Szombathely távhőszolgáltatásának akár ötven százalékát is tudná fedezni az a hőmennyiség, amelyet az ipari parkba tervezett erőmű állítana elő a jövőben. A norvég beruházó ma számolt be terveiről a városházán. A képviselőtestület a projektről a csütörtöki közgyűlésen tárgyal.

A Grenor Hungária Energetikai Kft. három éves előkészítő munka után ma sajtótájékoztatót tartott a szombathelyi Claudius Ipari Park II. területén, azaz a Sárdi ér úti, Szova ZRt. tulajdonában lévő ingatlanon egy biomasszával üzemelő erőműre vonatkozó elképzeléséről.

Zöld erőmű

A Grenor kogenerációs kiserőműve villamos- és hőenergiát fog termelni a tüzelőanyagként szolgáló, termelt faaprítékból. Az erőmű tervezett telephelye Szombathely, Sárdi-ér utca, Claudius II. Ipari park. A gőzkazán bemenő teljesítménye 27 MW, a gőzturbina-generátor villamos teljesítménye 7 MW lesz. Az erőmű a termelt villamos energiát (évente 47.000 MWh) az országos hálózatra táplálja a Szombathely-Szőlős transzformátorállomáson keresztül. A gőzturbina 13 MW beépített hőteljesítményéből előállított energiát a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. veszi majd át, ennek mennyisége a számítások szerint 180.000 GJ/év, mely 40 százaléka a szombathelyi távfűtés hőigényének.

Grenor, Szombathely, látványterv

Újságírói kérdésre Diószeghy Gergely a Grenor ügyvezetője elmondta, hogy az erőmű termelt faaprítékkal fog üzemelni. Az energianövény termelése ezer hektáron történne, a helyi gazdálkodók bevonásával, ugyancsak helyi szállítmányozó vállalkozásokat terveznek megbízni a logisztikai, szállítmányozási feladatokkal. Az erőműben tizenkét fő, a beszállítói körben 100-150 helybéli juthatna munkához.

Az biomassza-erőműben korszerű svéd technológiát használnának, a környezetterhelés messze a határértékek alatt van – nyilatkozta Diószeghy Gergely, a szállítmányozás sem jelent jelentős kibocsátást, napi 12 kamion fordulna meg a telephelyen. Az aprítékolást pedig még távolabb vinnék a várostól. Hasonló erőmű üzemel már Szombathelyen, a Joskar Ola lakótelepen, a Mikes Kelemen utcában. (Ez a város egyharmadát szolgálja ki távhővel.)

Miért éppen Szombathely?

Az ügyvezető megerősítette azt a hírt, hogy „Mindenki szombathelyi”, (a hétvégi Falco meccsen ő dobta fel a labdát, mint az a sajtóanyagból kiderül), neki is vannak kötődései, de ennél persze nyomósabb érvek döntöttek abban, hogy Szombathelyre hozná a Grenor AS hő- és villamosenergia-termeléssel foglalkozó norvég részvénytársaság. Kedvező volt a fogadtatás a politika részéről, és komoly a szakmai támogatás, amit a Szova és a Távhő részéről kaptak. De legalább ennyit nyomott a latban Szombathely jó távhőrendszere, és az is, hogy jó természeti adottságokkal rendelkezik a térség az alapanyag termeléséhez is.

Grenor, Szombathely, látványterv

A beruházás Szombathely számára azért is jelentős, mert csökkenteni lehetne a távhő gázfüggését

A Grenor és az önkormányzat

A beruházás előkészítése három éve kezdődött, elvi építési engedéllyel már rendelkeznek, az az építési engedélyre várnak. Az önkormányzattal valamint a Távhővel és Szovával már több körben tárgyaltak, a legutóbbi közgyűlési döntés szerint elkészítették a műszaki terveken kívül a projekt kommunikációját, a lakosság tájékoztatására készült marketingtervet is, ez kerül csütörtökön a közgyűlés elé.


Nagyobb térképre váltás

Molnár Miklós (Pro Savaria) gazdaságfejlesztésért felelős alpolgármester beruházás gazdasági előnyeit emelte ki: „Csak megtakarítással, megszorítással nem lehet kitermelni a város működtetésének költségeit, alapvető érdek, hogy beruházások települjenek az ipari parkba, ez élvez prioritást a ciklusprogramban is.”
 

.