Nyílt levél a celldömölki fakivágások ügyében

2011.04.08. 11:25

Celldömölkön a város rehabilitációs tervében szereplő fakivágások ellen polgári kezdeményezéssel aláírásgyűjtés folyt az elmúlt három napban.

Celldömölki petíció

Celldömölkön a város rehabilitációs tervében szereplő fakivágások ellen polgári kezdeményezéssel aláírásgyűjtés folyt az elmúlt három napban -tájékoztatták lapunkat a szervezők.

Celldömölki petíció

Április 7-én reggel a lakosság nevében Palotai Tünde, Lócsi József, Nagy Tímea és Sebestyén Vilmos egy petícót nyújtott át Fehér Lászlónak Celldömölk város választott polgármesterének:


Celldömölk Város Önkormányzata
9500 Celldömölk, Szentháromság tér 1.
 
Fehér László Polgármester
 
 
Nyílt levél, a Celldömölk Szentháromság téren található park fáinak kivágása ellen.
 
Tisztelt Polgármester Úr!
 
Celldömölk város polgáraiként, megdöbbenéssel vettük tudomásul, hogy a Városfejlesztési Városüzemeltetési és Környezetvédelmi Bizottság átruházott hatáskörben hozott 40/2010. (IV. 19.) számú határozata, valamint a Celldömölk Város Önkormányzata 111/2010. (IV. 29.) számú képviselő-testületi határozata alapján -
 
Jánosháza Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala, a 2010 július 29-én kelt 1856/2/2010 sz. határozatában az itt felsorolt fák kivágását engedélyezte:
 
-          Celldömölk, Ady E. u. 12. sz. ház előtt 1 db fenyőfa
-          Celldömölk, Mikes u. 31 sz. ház előtt 2 db tuja
-          Celldömölk, Bartók B. u. 44. sz ház előtt 3 db tuja
-          Celldömölk, Deák F. u. 23. sz ház előtt 4 db tuja és 1 db juhar
-          Celldömölk, 882/2 hrsz, 882/3 hrsz, 1008 hrsz, 1009/1 hrsz, 1009/2 hrsz, (Hollósy Juszticián tér, Szentháromság tér, Kisfaludy Károly u. Dr Géfin Lajos tér) 48 db + 43 db fa (a Mangliár Építész Kft Által készített 207/2009 tervszámú építési engedélyben leírt kertészeti leírás és a KE-CeHO-1 sz. fakivágási terv, továbbá a KE-CeSZ-1. sz. fakivágási tervek alapján,
-          Celldömölk, Hollóssy Juszticián téren 2 db fa (a Mangliár Építész Kft által készített KE-CeHO-1. rajzszámú engedélyezési terv kertészeti leírása szerint).
 
Jánosháza Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala, a 2010 nov. 15-én kelt 2719/2/2010 sz. határozatában az itt felsorolt fák kivágását engedélyezte:
 
-          Celldömölk, Baross u. 6. sz ház előtt – 1 db fenyőfa
-          Celldömölk, Rákóczi u. 2. sz ház előtt 1 db elszáradt fa
-          Celldömölk, Mikes u. 24/B sz. ház nyugati oldala előtt 1 db elszáradt bokor (ház előtt lévő parkolóban a villanyoszlop tövében lévő fa mely magról nőtt elfedi a közvilágítást)
-          Celldömölk, Sági utcában és az Ifjúság téren az 1377/8 és 1396 hrsz-ú ingatlanokon a felújítás miatt 15 db lombos fa, 8 db fenyőféle, 1 db cserje, 1 sor tuja, a karácsony és Társa Mérnöki Iroda Szombathely Wesselényi u. 7. által készített 108/2006 számú tervdokumentáció alapján
-          Celldömölk, Sághegy 4090 hrsz-ú önkormányzati tulajdonú bérelt ingatlan mellett 5 db akácfa
-          Celldömölk, Ifjúság tér 5. számú ingatlan keleti oldala előtt lévő 1 db cserje
 
Jánosháza Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala, a 2010 dec. 20-án kelt 2989/2/2010 sz. határozatában az itt felsorolt fák kivágását engedélyezte:
 
-          Celldömölk, Mikes u. 37. sz. ház előtt 3 db tuja
-          Celldömölk, Sági u. 14. sz. ház előtt 1 db ecetfa
-          Celldömölk, Koptik Odó u. 49. sz. ház előtt 2 db tuja és 1 db tiszafa
-          Celldömölk, Sági u. 11 emeletes tömbbelső felújítása miatt 6 db lombos fa és 1 sor tuja
 
Meggyőződésünk, hogy a fakivágások mértéke eltúlzott, amely szükségtelenül meghaladja, Celldömölk belváros felújítási tervében meghatározottakhoz viszonyítottan a szükséges kivágandó fák számát.
Bejelentésünket annak tudatában tesszük, hogy a fenti tervszámokon szerepeltetett tervdokumentációk alapján a kivágott idős fákat un. „kis gömb koronájú fákkal”, ill. cserjékkel pótolják.
Szeretnénk itt megjegyezni, hogy ha pótolják is a felújítási tervben meghatározott módon a növényzetet a területen álló kivágott fákat, az eredetit megközelítő állapotot minden ígéret ellenére sem lehet visszaállítani, mert a 40 - 50 éves fák pótlására ültetett csemeték 40 - 50 év múlva érik csak el azt a lombkoronatömeget, amellyel a jelenlegi növényzet rendelkezik.
 
Néhány érv amellett, hogy miért tiltakozunk Celldömölk város polgáraként a fakivágások ellen és miért ragaszkodunk a Szentháromság téren található park jelenlegi növényállományához?
 
-         Mert…. összefüggés van a meglévő zöldfelület, valamint „városi környezet”, a „városklíma”, a levegőminőség romlása, a zajszennyezés növekedése, a zöldterületek fogyása és a városlakók egészsége pszichés környezete között.
-         Mert…. a városi környezet- és életminőség javításának egyik legfontosabb eszköze a biológiailag aktív zöldfelületek minél nagyobb arányban való kialakítása. Nem csak környezetkémiai szerepük, a szennyező anyagok kiszűrésének képessége, vagy a zajhatások csökkentése miatt, hanem pszichés okokból is. A városi ember számára a zöldterületek gyakorlatilag az élő természettel való találkozás kizárólagos színterei.
-         Mert…. a város „idős” fái elsősorban három területen hatnak a városi életminőségre:
Ez a három terület a levegőben jelen levő szennyező anyagok mennyiségének
csökkentése, a szélsőséges elemeket mutató városi klíma kiegyensúlyozása, illetve
a főképpen a közlekedésből, részben ipari vagy szabadidős tevékenységekből származó zaj- és rezgésterhelés tompítása.
-         Mert…. a városi parkok, facsoportok, fasorok, a városi környezet elviselhetőbbé tételében, a környezetállapot és az életminőség javításában kiemelkedő szerepet játszanak
-         Mert…. a  városi mezoklíma kialakításában az üvegházhatású szén-dioxid helyi megkötésével, s így a települések hőháztartásának kiegyensúlyozásával szintén szerepet játszanak a települési zöldterületek, elsősorban a korosabb fák.
-         Mert…. a koros fák kiszűrik a szennyező anyagot a légkörből
A szemcsés (partikuláris) szennyeződések (por, korom, azbesztszemcsék, virágpor
stb.), ha a légáramlás sebessége csökken, vagy fizikai akadályba ütköznek áramlásuk
közben, kihullnak a levegőből. Ha tehát a szennyezett légtömegek nagy felületű
zöld növénytömeggel találkoznak, kiülepednek. Egy légköbméter növényzet akár évi 4,5 kg szennyező anyagot képes kiszűrni.
Emellett a zöld növények a gáznemű szennyező anyagokat is képesek megkötni, részben saját szöveteikben felhalmozva, részben a kiülepedett porhoz kötve. A városi fák kiemelkedően magas nehézfémtartalma is a jelentős mennyiségű megkötött szennyezésre utal.
-         Mert…. a növények párologtatása, a városi levegő szárazságát csökkentve jótékonyan hat az egészségünkre. Erre főképpen forró nyári napokon van szükségünk – és a növények párologtatása éppen ekkor éri el a maximumát.
A jelentős kiterjedésű növényfelületek a város egészének időjárására (mezoklíma)
is kedvezően hatnak.
-                    Mert…. a szennyező anyagok kiszűrésén, és a városi klíma javításán túl a zöldfelületek további jótékony hatásai és szolgáltatásai is figyelembe veendők. Az egyre súlyosabb problémaként felismert zajszennyezés csökkentésében nem csak a nagy kiterjedésű véderdőknek, erdősávoknak van szerepe, hanem már egy-egy jól elhelyezett fa- vagy sövénysor is észrevehetően javít a helyzeten
-         Mert…. a zöldfelületek élőhelyek, ha a természetes társulásoknál egyszerűbbek is, de működő ökoszisztémák.
Az ültetett növényzet mellett számos természetes módon betelepülő növényfaj találhat otthonra kisebb-nagyobb parkjainkban, ezekben a növény együttesekben pedig számtalan gerinces és gerinctelen állatfaj üthet tanyát.
A városi életformához és a városi parkokhoz, kertekhez alkalmazkodó, itt rendszeresen fészkelő madárfajok (feketerigó, széncinege, házi rozsdafarkú, vörösbegy, balkáni fakopáncs stb.), valamint többtucatnyi rendszeres vagy alkalmi látogató – főleg madárvonulás idején.
-         Mert…. az egy főre eső zöldterület mennyiségét tekintve a különböző ajánlások
15-30 négyzetmétert határoznak meg.
 
Tisztelt Polgármester Úr!
 
Önhöz fordulunk Celldömölk város lakóiként, mert a jelenlegi szabályozás alapja a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.).
Ez foglal keretbe minden más környezetvédelmi jogszabályt. A törvény preambuluma kimondja, hogy a természeti örökség és a környezeti értékek a nemzeti vagyon részei, amelyeknek megőrzése és védelme, sőt, minőségének javítása alapfeltétel az élővilág és az ember élete szempontjából.
E védelem elmulasztása nem csak a jelen, hanem a jövő nemzedékek létét és számos faj fennmaradását is veszélyezteti. Vagyis a Ktv. az alkotmányos alapokon építkezve fektette le az intézményi védelem jogi szabályait.
 
A jogszabály szerint mindenkinek joga van arra, hogy környezetveszélyeztetés, környezetkárosítás vagy környezetszennyezés esetén a környezethasználó és a hatóságok figyelmét erre felhívja.(Ktv. 97. §) Az erre vonatkozóan írásban tett felhívásra a hatáskörrel rendelkező szerv intézkedésének megtétele mellett a törvényben előírt határidőn belül (30
nap) érdemi választ köteles adni.
 
A fentiek alapján felszólítjuk Önt, mint Celldömölk város választott polgármesterét, valamint Celldömölk Város Önkormányzata – Képviselőtestületét, hogy a petíció mellékletét képező aláírásgyűjtő ívek tartalmát figyelembe véve, bírálják felül a város fáinak kivágására vonatkozó döntéseket és őrizzék meg a Szentháromság téren található park jelenlegi növényzetét.
 
Bízunk benne, hogy aláírásaink elég meggyőzőek ahhoz, hogy a döntéseiknél azokat figyelembe vegyék!
 
 
Kelt: Celldömölk, 2011. április 7- én
 
A mellékelt aláírásgyűjtő íveket jegyző celldömölki polgárok nevében:

………

.